Latvijā viesojas NATO Sevišķi ātras reaģēšanas vienības (VJTF) sauszemes komponentes vadība

Latvijā
Sargs.lv/NATO spēku integrācijas vienība Latvijā
NATO spēku integrācijas vienība Latvijā
Foto: Foto: NATO spēku integrācijas vienība Latvijā

No 13.-17.martam Latvijā viesojās vairāk kā 40 pārstāvji no NATO Sevišķi ātras reaģēšanas vienības (VJTF) sauszemes komponentes, tostarp VJTF komandieris Brigādes Ģenerālis Aleksandrs Krone (Alexander Krone) no Vācijas un komandiera vietnieks Tjerds Blakenstijns (Tjeerd Blakenstijn) no Nīderlandes, kā arī no Ziemeļaustrumu daudznacionālā korpusa štāba un citām vienībām.  Vizītes laikā VJTF pārstāvji apmeklēja dažādas vietas Latvijā, lai iepazītos ar militāro infrastruktūru un sabiedroto spēku uzņemšanas un izvietošanas iespējām, ļaujot pilnveidot plānus spēku izvēršanai reģionā, ja tāda nepieciešamība rastos.

VJTF pārstāvji apmeklēja Lielvārdes militāro lidlauku un Liepājas ostu, tikās ar Latvijas un sabiedroto valstu bruņoto spēku pārstāvjiem, pārrunājot iespējas šo NATO spēku izvēršanā reģionā. Tika iegūta detalizēta informācija par militāro infrastruktūru un spējām, piemēram, cik daudz celtņu ir pieejams, lai izkrautu konteinerus ostā, un angāru pieejamība helikopteru apkopei.

Image
VJTF
Foto: NBS Gaisa spēki
NATO Sevišķi ātras reaģēšanas vienības spēku izvēršana ir komplekss uzdevums. Īsā laika periodā (pirmās vienības ir gatavas ierasties jau 48 stundu laikā) vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru tiek izvietoti alianses dalībvalstīs, kur to pieprasa drošības situācija. Lai spēku izvietošana noritētu raiti un bez aizķeršanās, svarīga ir sagatavošanās - bez atbilstoša spēku uzņemšanas, izvietošanas un tālākas pārvietošanas jeb tā sauktā RSOM plāna to izpildīt būtu sarežģīti.

Kopš NATO spēku integrācijas vienības (NFIU) izveides 2015. gadā vienība ir sadarbojusies ar NATO paaugstinātas gatavības spēkiem un spēkus uzņemošo valsti – Latviju, lai veicinātu ātru un netraucētu karavīru un ekipējuma ierašanos.

Šī reize nebija izņēmums, NATO spēku integrācijas vienība ciešā sadarbībā ar Daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” štābu un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem īstenoja izpētes braucienu, kura laikā tika sniegts detalizēts ieskats uzņēmējvalsts infrastruktūras un loģistikas spējās.

Image
VJTF
Foto: NATO spēku integrācijas vienība Latvijā
Pēc vizītes NFIU komandieris pulkvedis Jānis Gailis sacīja: “NATO spēku integrācijas vienības sadarbība ar Latviju kā uzņemošo valsti, Daudznacionālo divīziju “Ziemeļi” un NATO augstas gatavības spēkiem ir būtisks nosacījums sekmīgai augstas gatavības spēku izvietošanai reģionā. Mūsu ilggadējā sadarbībā ar ekspertiem ir bijis nozīmīgs panākumu elements, lai šodien varētu teikt, ka esam sasnieguši nepieciešamo gatavību nodrošināt NATO papildspēku uzņemšanu jebkurā laikā.”

“NATO Sevišķi ātrās reaģēšanas vienību sauszemes komponentes izvietošana Latvijā būtu milzīgs pasākums, tāpēc vēl jo svarīgāk ir savlaicīgi izprast ikvienu šīs operācijas aspektu un pārzināt vidi, šajā gadījumā Latviju, kurā notiktu karavīru izvietošana. Šis pasākums arī ļāva izveidot vēl ciešāku sadarbību ar ienākošajiem spēkiem, kas ir būtiski, lai veicinātu visu iesaistīto pušu izpratni par militārajām spējām. Šādi mēs padarām NATO spēcīgāku,” uzsvēra pulkvežleitnants Roberts Smols (Robert Small), NFIU Operācijas un plānošanas departamenta priekšnieks. 

Image
VJTF
Foto: NATO spēku integrācijas vienība Latvijā

VJTF ir NATO Ātrās reaģēšanas spēku (NRF) augstākās gatavības elements, kas tika izveidots 2014. gadā pēc Krievijas nelikumīgās Krimas aneksijas. VJTF ir daļa no kolektīvās aizsardzības spēkiem. Tajā ietilpstošie spēki ir pilnībā operacionāli un krīzes gadījumā tos var ātri izvietot reģionā, lai stiprinātu jau esošos spēkus. Sekojot pirmajiem indikatoriem un brīdinājumiem par krīzes sākumu, VJTF tiek aktivizēts tūlītējai izvēršanai, tādējādi kalpojot arī kā potenciālais atturētājs no tālākas situācijas eskalācijas. 

VJTF vadošā valsts un dalībvalstis mainās katru gadu. 2023. gadā VJTF sauszemes komponenti veido aptuveno 11 500 karavīru no 9 NATO dalībvalstīm – Beļģijas, Čehijas, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Nīderlandes, Norvēģijas, Slovēnijas un Vācijas kā vadošās valsts. 

Dalies ar šo ziņu