Šī gada maijā dienestu pabeidza pirmie valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīri, un jau septembrī vairāki jaunieši uzsāks studijas augstākās izglītības iestādēs. Aizsardzības ministrija aicina atvaļinātos VAD karavīrus pieteikties valsts apmaksātām studijām, tomēr jāņem vērā, ka kandidātiem ir jāatbilst katras augstskolas uzņemšanas prasībām, studēt iespējams tikai pilna laika klātienes studijās. “Sargs.lv” skaidro, kādi ir nosacījumi, lai jaunieši pieteiktos valsts apmaksātām studijām un kā to izdarīt.
Iespēja studēt par valsts līdzekļiem paredzēta tikai tiem VAD karavīriem, kuri ir brīvprātīgi pieteikušies un pabeiguši 11 mēnešu militāro dienestu. Obligātā kārtā iesauktajiem VAD karavīriem šāda iespēja netiek paredzēta.
VAD karavīri bezmaksas studijām varēs pieteikties pašu izvēlētās akreditētās valstij piederošo augstskolu vai koledžu studiju programmās, ja viņu iepriekš gūtās sekmes vidusskolā atbildīs augstskolas vai koledžas noteiktajiem studiju programmas uzņemšanas noteikumiem, tai skaitā, nokārtojot papildus centralizētos eksāmenus, ja tādi nepieciešami.
Ja šīs prasības netiks izpildītas, tad tiesības uz valsts finansētu studiju vietu atbilstoši valsts augstskolas vai koledžas iekšējiem noteikumiem var tikt atņemtas. Taču jaunietis var atkārtoti pretendēt uz šādu studiju vietu saskaņā ar valsts augstskolas vai koledžas iekšējiem normatīvajiem aktiem.
Piemēram, Rīgas Stradiņa universitātē VAD karavīri varēs studēt visās pamatstudiju programmās, izņemot “Farmācija”, “Medicīna”, “Zobārstniecība”, jo tās ir otrā cikla (otrā līmeņa) studijas, kā arī nebūs iespējams studēt valsts apmaksātā studiju vietā otrā cikla (maģistra) studijās.
VAD karavīriem valsts apmaksātās studijas ir valsts apstiprinātā gadskārtējā finansējuma ietvaros. Lai pretendētu uz valsts finansētajām studiju vietām bez paredzētās konkursa kārtības, VAD brīvprātīgi pabeigušajam jaunietim jāreģistrējas studijām valsts augstskolā vai koledžā ne vēlāk kā divu gadu laikā pēc dienesta termiņa beigām un atvaļināšanas rezervē.
Ja jaunietis vai jauniete ir izglītības dokumentu vai grādu ir ieguvusi ārvalstīs, tad iesniegumam būs jāpievieno Akadēmiskās informācijas centra vai tās augstskolas izsniegtu izziņu, kura ieguvusi tiesības veikt ārvalstīs iegūto izglītības dokumentu ekspertīzi, par to, kādam Latvijā izsniedzamam izglītības dokumentam vai Latvijā piešķiramam grādam, vai Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras līmenim atbilst vai ir pielīdzināms ārvalstī izsniegtais izglītības dokuments.