Otrdien, 12. novembrī, Ministru kabinets apstiprināja Aizsardzības ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu “Par papildu radaru iegādi vēja parku attīstībai”, kas sniedz risinājumus valsts aizsardzības stiprināšanai un paplašina Nacionālo bruņoto spēku novērošanas spējas gaisa telpā visā Latvijā. Ziņojums arī paredz atvēlēt plašākas teritorijas vēja parku attīstībai Latvijā nākamo trīs gadu laikā.
Informatīvais ziņojums sniedz pārskatu par šī brīža vēja parku ietekmi uz Nacionālo bruņoto spēku gaisa telpas novērošanu un agrīno brīdināšanu, kā arī ietver konkrētus risinājumus, kā ir iespējams paplašināt teritorijas vēja parku attīstībai no 2028. gada.
Piedāvātais risinājums nosaka Nacionālo bruņoto spēku rīcībā esošo trīs mobilo radaru un viena stacionārā radara pārvietošanu, kā arī papildu sešu gaisa telpas novērošanas radaru iegādi un izvietošanu līdz 2028. gadam. Šie sensori sniegs arī papildu novērošanas iespējas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem gaisa telpas novērošanā visā valsts teritorijā.
2024. gada 14. oktobrī valdība ir atbalstījusi lēmumu piešķirt papildu finansējumu prioritātei “Papildu radaru iegāde vēja parku attīstībai”, tādējādi paredzams, ka, attīstot vēja parkus tiem atvēlētajās teritorijās no 2028. gada, papildu kompensācijas no vēja parku attīstītājiem papildu radaru iegādei nebūs nepieciešamas. Lai gan līdz ar jaunu radaru izvietošanu ap tiem tiks noteiktas aizsargjoslas, kopējā vēja parku attīstībai pieejamā teritorija no 2028. gada būtiski paplašināsies, ieskaitot papildu teritorijas Latvijas austrumu pierobežā.
Informatīvajā ziņojumā ir ietverta provizoriskā karte, kas atspoguļo potenciālās izmaiņas no 2028. gada 1. janvāra, pēc esošo radaru pārvietošanas un papildu radaru iegādes un izvietošanas. Plānots, ka Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki līdz 2025. gada pirmajai pusei izvērtēs radaru pozīcijas un noteiks to precīzas aizsargjoslas, kas ļaus izstrādāt un publicēt vēja parku attīstības karti augstā detalizācijas pakāpē.
Kopš 2023. gada Aizsardzības ministrija ir izsniegusi jau vairāk nekā 30 atļaujas vēja parku būvniecībai. Tajā pat laikā vairākas Eiropas valstis pārskata vēja parku attīstības politiku kontekstā ar Krievijas Federācijas iebrukumu Ukrainā.