Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs jeb VALIC darbību uzsāka 2021. gadā, tā izveidošanas galvenais mērķis – atvieglot ikdienas dzīvi NBS, pārņemot materiāltehnisko līdzekļu iepirkumu un uzturēšanas procesu. Šo trīs gadu laikā VALIC arī iesaistījies Covid-19 pandēmijas apkarošanai nepieciešamo līdzekļu sagādē, kas jāuzskata par vienu no centra nozīmīgākajiem sasniegumiem. Sarunā ar “Sargs.lv” pirms dažiem mēnešiem ieceltais VALIC vadītājs – pulkvežleitnants Alans Andrulis – uzsver, ka viņa prioritātes ir padarīt savu iestādi par mūsdienīgu kompetences centru, kas varētu sniegtu nepārtrauktu nodrošinājumu NBS struktūrām un būt gatavam mūsu bruņoto spēku apgādei X stundā.
Šobrīd VALIC ir divas galvenās funkcijas: 1) veikt publiskos iepirkumus aizsardzības resoram (centra lielākais pasūtītājs ir NBS) un 2) nodrošināt pilnu materiāltehnisko līdzekļu dzīves cikla pārvaldību.
Kā norāda Alans Andrulis – pilns materiāltehnisko līdzekļu dzīves cikls ir 11 definētie posmi – sākot no vajadzības līdz pašai utilizācijai. Viņš gan piebilst, ka VALIC vēl nenodrošina visam aizsardzības resoram pilnu MTL dzīves ciklu, bet centrs ir ceļā uz šī mērķa sasniegšanu.
Pilna MTL dzīves cikla pamatā jābūt divām lietām – kvalitātes vadības sistēmai un risku vadības sistēma. Šobrīd noteikti procesi ir integrēti atsevišķos segmentos, bet pilnvērtīgas sistēmas vēl nav, tāpēc VALIC ir uzsākts darbs tās ieviešanai. Valdības rīcības plānā noteikts, ka tai jābūt realizētai līdz 2026. gada oktobrim.
Atbilstoši normatīvajiem aktiem tiek definēts, kas ir jāpērk, un VALIC veic katras karavīra ekipējuma individuālās sastāvdaļas specifikācijas izstrādi. Protams, atkarībā no sarežģītības – ja tā ir svarīga ekipējuma sastāvdaļa, tiek pieaicināti eksperti un ņemta vērā citu valstu bruņoto spēku pieredze. VALIC uzrunā NBS un saņem atgriezenisko saiti, kas būtu piemērotākais karavīru vajadzībām.
Viss, ko iepērk VALIC, ir paredzēts gan PD karavīriem, gan zemessargiem, taču nodrošinājums tiek veikts esošo resursu ietvaros, tāpēc process ir pakāpenisks un nenotiks vienā gadā. Centra galvenais mērķis, protams, ir nodrošināt visiem NBS struktūrā dienošajiem nepieciešamo ekipējumu.
Uz jautājumu, kāpēc atsevišķs ekipējums ne vienmēr ir pieejams tūlītējai saņemšanai, Alans Andrulis norāda – šādas problēmas rodas, jo nav līguma kontinuitātes, kas garantētu nepārtrauktu krājumu papildināšanu.
Praktiski tas nozīmēs, ka karavīram būs pieejams viss nepieciešamais, jo ir spēkā līgums un ir pieejami resursi noliktavā. Tiesa, nodrošinājumam tiks piemērotas prioritātes, un šobrīd nav iespējams noteikt laika līniju, kad visi būs nodrošināti. VALIC mērķis ir, lai visiem karavīriem būtu salīdzinoši vienāds ekipējums, kas atbilst identiskām prasībām.
Ņemot vērā, ka VALIC ir relatīvi jauna iestāde, kā veiksmīgu tās darbības apliecinājumu pulkvežleitnants uzskata darbību Covid-19 pandēmijas laikā, kad centram tika uzticēta nepieciešamo dezinfekcijas un citu līdzekļu centralizēta iegāde un nodrošināšana.
Viņa skatījumā ideālais darbības mērķis būtu – pēc iepirkuma izsludināšanas industrija piedāvā tieši to produktu, kas NBS ir vajadzīgs. Taču šāda mērķa sasniegšanai ir nepieciešama bāze un stratēģija. Tur jābūt skaidri definētai VALIC vīzijai un pamatvērtībām.
Kompetences centrs arīdzan nozīmē, ka VALIC zina vairāk par citiem, taču kompetences pamats ir pieredze, kuras iegūšanai ir nepieciešami gadi.
“Jāsāk ar pašas organizācijas darbinieku domāšanas veidu, lai no izpildītāja kļūtu par kompetences centru. Nevis tikai sagādājam dokumentāciju, uztaisām iepirkumu, saņemam piegādi un aizmirstam. Tēlaini izsakoties, mums ir jādzīvo ar katru MTL vienību, jāsaprot NBS vajadzības, jāizprot tirgus situācija, jāuztur sadarbība ar industriju,” turpmākos soļus uzskaita vadītājs.
Tāpēc sadarbībai ar NBS ir jābūt vēl ciešākai, piemēram, caur VALIC mājaslapu saņemot atgriezenisko saiti par izsniegto ekipējumu. Šobrīd līdz VALIC personālam nonāk informācija par atsevišķiem sasāpējušies jautājumiem, bet vajadzētu ikdienas ekspluatācijas vērtējumu par katru komponentu.
Ir jāveido nepārtrauktā nodrošinājuma sistēma, kurā ietilpst nepārtraukta atgriezeniskā saite. Ja ekipējums jau ir izsniegts NBS, tad visai informācijai ir jābūt pieejamai laicīgi. Jo ekipējums arī NBS struktūrā tiek izmantots dažādi – no darba birojā līdz smagiem kaujas apstākļiem.
Viņš ir licis uzsvaru uz organizācijas tēla un identitātes veidošanu, jo šobrīd VALIC nav sava simbola un pat pilnvērtīgas mājaslapas, kur iegūt informāciju. Nav pat izkārtnes uz biroja ēkas. Viņš vēlas veidot dažādas iekšējās tradīcijas, lai darbiniekiem būtu piederības sajūta organizācijai, lai viņi saprastu, kādu vērtību pienesam aizsardzības resoram. Arī tas veicinātu organizācijas efektivitāti.
Kad jautāju par valsts aizsardzības dienesta karavīru skaita plānotā pieauguma ietekmi uz VALIC darbu, Alans Andrulis atzīmē, ka VAD ir centra plānos un veikti papildu pasūtījumi. Aktīvāk norit darbs pie krājumu veidošanas, centrs varētu strādāt elastīgi un nodrošināt nepieciešamo MTL daudzumu.
Tāpat šogad VALIC piedalījās arī rezervistu apmācībās sadarbībā ar NBS visaptverošo mācību “Namejs” laikā. Centram tika sniegts plānotais rezervistu skaits, un tas varēja testēt savas spējas, izvēršoties piecos atbalsta punktos Latgalē, lai nodrošinātu nepieciešamo ekipējumu un saņemtu to arī atpakaļ. Rezultātus kopumā Alans Andrulis vērtē kā apmierinošus, vēl jāprecizē dažas procedūras ar NBS turpmākajām mācībām.
Kad runājam par VALIC darbu potenciālajā X stundā, viņš neslēpj, ka ir jāveic plašs pasākumu kopums, lai varētu darboties krīzes situācijā.
Viņam ir ambīcijas uz nākamā gada “Nameju” jau piedāvāt šo plānu VALIC rīcībai un iespējām, tostarp arī potenciālo komersantu kapacitātes analīzei. Ukrainas pieredze arī dod vērtīgas atziņas turpmākajai rīcībai: ir jāmaina līdzšinējā pieeja un jāievieš maksimāla decentralizācija ekipējuma uzglabāšanai.
Nesen Alūksnē uzbūvēta jauna ekipējuma noliktava, arī Lūznavā tiks būvēta jauna noliktava. Piemērojot reģionālo principu, šīs noliktavas VALIC turpinās izmantot, taču citās vietās, kur nepieciešamas jaunas telpas, tiek meklēti risinājumi, kas ietvertu ne vien jaunu ēku būvniecību, bet esošās infrastruktūras apzināšanu, pielāgošanu un nomāšanu, lai ekipējuma glabāšana būtu atbilstoša prasībām.
Aktīvi turpinās arī pakomātu sistēmas izveide, un drīzumā jābūt vērtējumam par to, vai šis projekts ir virzāms tālāk. Pirmie vērtējumi no zemessargiem esot pozitīvi, un apstiprinājuma gadījumā visas Latvijas līmenī šī projekta ieviešana varētu sākties 2025. gadā. Šobrīd analīze rāda, ka šāds risinājums atslogos VALIC administratīvo darbu un padarīs piegādes ērtākas.