Eiropas Komisija ir apstiprinājusi 300 miljonu eiro lielu finansējumu pieciem dalībvalstu kopīgiem aizsardzības iepirkuma projektiem. Šī ir pirmā reize, kad bloka budžets tiek izmantots kopīgu aizsardzības iepirkumu finansēšanai.
Eiropas Komisija piešķirs 60 miljonus eiro pieciem projektiem - “Mistral” tuvās darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas iegādei, “IRIS-T SLM” vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmai, bruņumašīnu un munīcijas iegādei, teikts ceturtdien izplatītajā Komisijas paziņojumā.
Šī kopīgo iepirkumu iniciatīva ir jauns solis 27 valstu blokā, lai kļūtu par uzticamāku aizsardzības spēlētāju, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un bažām par Eiropas atkarību no ASV drošības jomā.
Eiropas Savienība (ES) šā gada martā prezentēja savu pirmo aizsardzības rūpniecības stratēģiju un izveidoja aizsardzības komisāra amatu. “Šī ir pirmā reize, kad mēs izmantojam ES budžetu, lai atbalstītu dalībvalstu kopīgu aizsardzības produktu iepirkšanu,” paziņoja Eiropas Komisijas izpildviceprezidente Margrete Vestagere (Margrethe Vestager).
ES ir noteikusi mērķus, ka dalībvalstīm līdz 2030. gadam kopīgi jāiegādājas vismaz 40% no sava aizsardzības aprīkojuma, kā arī vismaz puse no iepirkumu budžeta jāatvēl Eiropā ražotiem produktiem. Komisija norāda, ka tas sekmēs labāku savietojamību starp ES valstu bruņotajiem spēkiem un stiprinās Eiropas aizsardzības rūpniecību un ļaus tai pielāgot ražošanas jaudas Eiropas vajadzībām.
Finansējums tiek nodrošināts, izmantojot instrumentu ar nosaukumu Eiropas Savienības aizsardzības industrijas kopīgo iepirkumu programma (saīsinājumā EDIRPA).
Komisija ir apstiprinājusi finansējumu deviņām valstīm, tostarp Francijai, Spānijai, Ungārijai un Rumānijai, kas kopīgi iegādāsies MBDA ražoto “Mistral” tuvās darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmu.
Sešas dalībvalstis, tostarp Latvija, Vācija un Igaunija, saņems finansiālu atbalstu “Diehl” ražotās “IRIS-T SLM” vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas kopīgai iegādei.
EDIRPA atbalstīs arī Latvijas, Somijas, Zviedrijas un Vācijas kopīgu bruņoto transportlīdzekļu sistēmas “Common Armoured Vehicle System” iepirkumu, kas balstīta uz “Patria” sešriteņu transportlīdzekli. Divi no apstiprinātajiem projektiem saņems ES finansējumu 155 mm artilērijas munīcijas kopīgai iegādei.
EDIRPA programma ir īstermiņa instruments, kas tika pieņemts kā atbilde uz Krievijas agresiju pret Ukrainu un paredzēts līdz 2025. gadam. Tā mērķis ir veicināt sadarbību dalībvalstu starpā attiecībā uz neatliekamāko aizsardzības produktu iegādi. Programma atbalsta dalībvalstu un Norvēģijas bruņoto spēku aizsardzības spēju iepirkumus. Eiropas Komisija uzsver, ka EDIRPA budžets nesedz aizsardzības produktu iegādes izmaksas. Tā vietā tas kompensē dalībvalstīm papildu administratīvos izdevumus, kas rodas, organizējot kopīgus iepirkumus.