Sēlijas dronu testa poligonā aizvadītas valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīru noslēdzošās mācības bezpilota lidaparātu rotas līmeņa uzdevumu veikšanā. Uzdevuma laikā VAD karavīriem bija nepieciešams identificēt un iznīcināt ienaidnieku ar dažādu bezpilota lidaparātu iesaisti. Arī portāls "Sargs.lv" devās klātienē vērot sarežģītā mācību uzdevuma norisi.
Sākotnēji valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīri ieņēma savas pozīcijas, lai sagatavotos uzdevuma izpildei. Vairumam varētu šķist, ka dronu operācijas ir viena cilvēka darbs, taču patiesībā tas ir rūpīgi izplānots vairāku komandu darbs.
Operācijas sākumā gaisā tika pacelts lielākais un jaudīgākais novērošanas drons, kurš identificēja mērķi un nodeva tālāk informāciju citai grupai, kura pārņēma objekta izlūkošanu. Pēc mērķa detalizētākas apskates un situācijas novērtēšanas, tika pieņemts lēmums par ienaidnieka tehnikas iznīcināšanu. Šajā brīdī pieslēdzās FPV drona vienība, kura ar ļoti precīzu lidojumu iznīcināja ienaidnieka transportlīdzekli.
Mācību scenārijs paredzēja situāciju, ka trieciena rezultātā netiek iznīcināts viss pretinieka dzīvais spēks, tāpēc talkā nāca bezpilota lidaparāts ar nometamo munīciju jeb lādiņiem, kas pilnībā neitralizēja pretinieka spēkus.
Kā vēlāk atzina bezpilota lidaparātu grupu pārstāvji, tad uzdevums tika veikts ļoti efektīvi, kas šādos laikapstākļos ir liels izaicinājums. Tāpat liels izaicinājums ziemas apstākļos ir visas tehnikas uzturēšana, jo zemāka temperatūra, jo ātrāk izlādējas bezpilota lidaparāta baterija.
Jau ziņots, ka Gaisa spēkos dienošajiem valsts aizsardzības dienesta karavīriem ir iespēja iegūt dronu operatora specialitāti, tādā veidā iegūstot iemaņas bezpilota lidaparātu izmantošanā – vadīšanā, apkopē un pielietošanas taktikās.
Ņemot vērā Ukrainas kara pieredzi, Aizsardzības ministrija 2024. gadā uzsāka Latvijas dronu spēju iniciatīvu, ieguldot 20 miljonus eiro, ar mērķi ir stiprināt bezpilota lidaparātu spējas Nacionālajos bruņotajos spēkos. Iniciatīvas ietvaros Latvijā tiek attīstīta infrastruktūra, kā arī īstenotas bezpilota lidaparātu iegādes bruņoto spēku vajadzībām. Desmit miljoni eiro no kopējā finansējuma tiks atvēlēti iegādēm no vietējās industrijas.
2024. gada jūnijā Sēlijas militārajā poligonā tika atklāts dronu mācību un testēšanas poligons, kurā norisinās dronu apmācības un bezpilota lidaparātu testēšana. Poligonā savas iekārtas var izmēģināt Latvijas dronu industrijas pārstāvji, kā arī uz bezpilota lidaparātu un elektroniskās karadarbības testiem poligonā regulāri pulcējas sabiedrotie un dronu koalīcijas dalībvalstis.