Maskēta karavīru dronu operatoru grupa cauri mežam tuvojas pļavai. Karavīram, kurš grupā nozīmēts par “ķērāju”, ir uzdevums nepamanīti pacelt bezpilota lidaparātu, lai drona pilots varētu novērot apvidu un identificēt pretinieka pozīcijas. Tam seko drona nosēšanās pāris simtus metru tālāk, lai, neatklājot operatora pozīciju, nogādātu to atpakaļ līdz slēpnim. Ar šādu taktisko drona pacelšanas, novērošanas un nosēšanās vingrinājumu noslēdzās valsts aizsardzības dienesta Gaisa spēku dronu operatoru eksāmens. Bezpilota lidaparātu specialitātes kursa noslēguma gaitu klātienē vēroja arī "Sargs.lv".
Dronu iespējas mūsdienu kaujas laukā pakāpeniski ievieš revolucionāras izmaiņas karadarbības vešanā. Bezpilota lidaparāti karavīriem likuši mainīt ne vien taktiku, bet arī pakāpeniski transformēt doktrināras iezīmes kopējā karadarbībā. Šādam apgalvojumam piekrīt Gaisa spēku komandieris pulkvedis Viesturs Masulis, norādot, ka šīs tehnoloģijas papildinās tādas karavīru specialitātes kā snaiperis vai izlūks.
Vienlaikus šie lidaparāti, kas tiek aprīkoti ar lādiņiem, ir daudz lētāka alternatīva, piemēram, 178 tūkstošu dolāru vērtajai prettanku sistēmai “Javelin” vai vēl dārgākai “Spike” sistēmai. Turpmāk šīm precīzajām prettanku sistēmām būs efektīvi iznīcināt vienīgi augstas vērtības mērķus, jo pārējos gadījumos ekonomiskāk ir izmantot bruņotus bezpilota lidaparātus.
Savukārt Gaisa spēku Mācību centra komandieris majors Modris Kairišs atklāj detaļas par apmācāmo karavīru stratēģiju, kāda tiek pielietota dronu karadarbībā. Viņš norāda, ka kaujas laukā vienlaikus darbojas divas dronu specialitātes grupas, no kurām viena identificē mērķus, tikmēr otra veic to iznīcināšanu. Tāpat arī izlūkošanas drona operators veic artilērijas uguns izsaukšanu un koriģēšanu.
“Sargs.lv” novēroja, cik prasmīgi karavīri ir apguvuši spēju pārvietoties klusu, atgriežoties pēc veiksmīgas uzdevumu izpildes. Neminot ne vārda, grupas vadītājs ar rokas žestu deva komandu karavīriem sagrupēties ierindā. Tam sekoja drona speciālistu kursa absolventu apsveikšana ar veiksmīgi noslēgtu kursu un labākā kursanta apbalvošana ar Gaisa spēku monētu.
Uz sarunu aicinātais kursants, kura vārdu drošības apsvērumu dēļ nepublicējam, atzina, ka šis ir bijis viens no interesantākajiem mācību posmiem līdzšinējā valsts aizsardzības dienesta pieredzē.
Savukārt aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzsver, ka Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem turpmākajos gados būs jānodrošina aizvien apjomīgāku moderno tehnoloģiju – dronu, elektroniskās karadarbības sistēmu un mākslīgā intelekta – ieviešanu bruņojumā, lai attīstītu viedo aizsardzību.
Jau šobrīd valsts aizsardzības dienesta karavīri var pilnvērtīgi apgūt dronu operatora specialitāti, un šo speciālistu skaits nākotnē tikai augs.