"Sargs.lv" reportāža: ar lāpu gājienu un svinīgām norisēm atzīmēta Ziemassvētku kauju 108. gadadiena

Latvijā
Sargs.lv
Aizvadīta Ziemassvētku kauju 108. gadadienas piemiņas diena
Foto: št. vsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Atzīmējot Ziemassvētku kauju 108. gadadienu, 11. janvārī notika piemiņas pasākumi vairākās vēsturiski nozīmīgās vietās – Ziemassvētku kauju muzejā Valgundes pagasta "Mangaļu" mājās, Ložmetējkalnā un Antiņu kapsētā Mārupes novadā, un par piemiņas dienas kulmināciju ierasti kļuva lāpu gājiens no "Mangaļu" mājām uz sešus kilometrus attālo Ložmetējkalnu.

Atceres pasākumos piedalīsies Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, aizsardzības ministrs Andris Sprūds, Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns, kā arī Nacionālo bruņoto spēku regulāro vienību un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri, zemessargi un jaunsargi.

"Šī ir skaista un nepieciešama tradīcija. Es kā aizsardzības ministrs jūtu pagodinājumu un pazemību par to, ka vairāk nekā pirms 100 gadiem dzima Latvijas armijas gars. Ziemassvētku kaujas neizšķīra Pirmā pasaules kara iznākumu, bet tās izšķīra Latvijas un mūsu tautas likteni," sanākušajiem pauda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. "Šie karavīri, kas devās šai dvēseļu putenī, ne tikai paši bija mūžības skartie, bet deva savu pienesumu mūžībai, pierādot, ka latvieši kā tauta un kā karavīri spēj drosmīgi cīnīties un uzvarēt. Šī tradīcija ir arī atgādinājums, ka mums katru dienu ir jāaizstāv sava valsts, jāstiprina mūsu aizsardzība un drošība, un to mēs arī darām kopā ar mūsu sabiedrotajiem."

Piemiņas diena sākās ar piemiņas brīdi Antiņu kapsētā plkst. 12.00, kur tika nolikti ziedi un godināta Ziemassvētku kaujās kritušo latviešu strēlnieku piemiņa.

Pēc tam Ziemassvētku kauju muzeja apmeklētājiem bija iespēja baudīt pēc strēlnieku receptes uz ugunskura gatavotu tēju, kā arī piedalīties ģimenēm un grupām paredzētajā izlūkspēlē “Kauju vietu noslēpumi”. Pie "Mangaļu" mājām apmeklētāji varēja aplūkot arī bruņoto spēku militāro tehniku un ekipējumu.

Image
Ziemassvētku kauju 108. gadadienas piemiņas pasākumi
Foto: št. vsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Pasākuma gaitā Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada jaunsargu kandidāti deva svinīgo jaunsargu zvērestu, kam sekoja arī Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes 52. kaujas atbalsta bataljona zemessargu kandidātu svinīgais solījums. To apmeklēja arī aizsardzības nozares vadība.

Spītējot slidenajiem ceļiem, ap 16.00 pasākuma dalībnieki lielā kolonnā izvirzījās sešu kilometrus garajā lāpu gājienā no Ziemassvētku kauju muzeja uz Ložmetējkalnu, lai piedalītos atceres pasākumā. Tradicionāli Ložmetējkalnā tika iedegti atmiņu ugunskuri un bija iespēja baudīt karstu tēju.

Image
Ziemassvētku kauju 108. gadadienas piemiņas pasākumi
Foto: št. vsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Klātesošos uzrunāja aizsardzības nozares vadība, kas arī piedalījās lāpu gājienā kopā ar jaunsargiem, zemessargiem, viņu tuviniekiem un citiem interesentiem.

"Mums priekšā nav pārāk viegls laiks, bet, redzot tik daudz jaunsargu, esmu pilnīgi pārliecināts, ka mūsu nākotne ir drošās rokās. Tādēļ šodien, šeit pieminot Ziemassvētku kaujas, pieminot visus tos, kuri pirms vairāk nekā 100 gadiem cīnījās par Latviju, pārņemsim no viņiem spītu, izturību un gribasspēku. Vienmēr atcerēsimies par to, ka visu mūsu atbildība ir mūsu pašu rokās. Mūsu Latvija ir mūsu pašu rokās," piemiņas brīdī Ložmetējkalnā sanākušos uzrunāja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Tikmēr Zemessardzes komandieris un nākamais NBS komandieris brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns izteica lielu pateicību skolotājiem un instruktoriem, kuri motivējuši savus audzēkņus - skolēnus, jaunsargus un zemessargus - apmeklēt šo piemiņas pasākumu. Viņš uzsvēra, ka strēlnieku nesalaužamais cīņasspars pirms 108 gadiem parādīja, ka brīvības ideāli ir spēcīgāki par jebkuriem šķēršļiem.

Image
Ziemassvētku kauju 108. gadadienas piemiņas pasākumi
Foto: št. vsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

"Latviešu strēlnieku asinīm ir apzīmogoti mūsu brīvības raksti, mūsu valsts, mūsu zemes robežas, mūsu klajumi. Mēs esam spiesti nepiekāpties un turpināt viņu paveikto," sanākušajiem uzrunā pauda Zemessardzes komandieris. Visi aizsardzības nozares pārstāvji arī nolika ziedus pie piemiņas vietas Ložmetējkalnā.

Ziemassvētku kaujas bija vienas no lielākajām un intensīvākajām kaujām, kas norisinājās Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara laikā. Tās notika no 1916. gada 23. līdz 29. decembrim (pēc vecā stila) jeb no 1917. gada 5. līdz 11. janvārim (pēc jaunā stila). Šajās kaujās latviešu strēlnieku pulki ģenerāļa Augusta Misiņa vadībā, bez artilērijas atbalsta, spēja pārraut vācu fronti Lielā Tīreļpurva rajonā un izlauzties līdz Ložmetējkalnam.

Image
Ziemassvētku kauju 108. gadadienas piemiņas pasākumi
Foto: št. vsrž. Gatis Indrēvics/Aizsardzības ministrija

Neskatoties uz ievērojamajiem zaudējumiem, šīs kaujas būtiski cēla latviešu nacionālo pašapziņu un apliecināja tautas spēju aizstāvēt savas intereses ar militāru spēku.

 

Dalies ar šo ziņu