Liepājā notiks vērienīgas Apvienoto reaģēšanas spēku mācības "Joint Protector 2024"

Militārās mācības
Sargs.lv
JEF mācības poligonā "Mežaine" (informatīvs foto)
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija

Lielbritānijas vadītie Apvienotie reaģēšanas spēki (JEF) novembrī Liepājā rīkos militārās mācības, kurās tiks izspēlētas JEF valstu bruņoto spēku operācijas sabiedroto atbalstam tajās hibrīdagresijas fāzēs, ar kurām dalībvalstis varētu saskarties pirms pilna apmēra agresora iebrukuma, portālu “Sargs.lv” informēja JEF pavēlniecībā.

JEF pavēlniecība norāda, ka militārajās mācībās “Joint Protector 2024” tiks stiprinātas un trenētas JEF dalībvalstu bruņoto spēku reaģēšanas spējas sniegt atbalstu NATO karaspēkam stadijā pirms pilna mēroga konvencionāla konflikta izcelšanās.

Kā norāda Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš – mācības demonstrē JEF apņemšanos stiprināt Baltijas reģiona drošību un reaģēt uz jebkāda veida draudiem.

Militārās mācības “Joint protector 2024” norisināsies novembrī, Liepājā. Tajās piedalīsies vairāk nekā 300 sabiedroto no vairāk nekā desmit valstīm, tostarp Ukrainas, kuri mācībās iesaistīsies kā novērotāji, strādājot kopā ar mācību vadības centru Nortvudā Lielbritānijā.

“Joint Protector 2024” ir vēl viens nozīmīgs solis Latvijas un reģiona aizsardzības spēju stiprināšanā un sadarbības ar sabiedrotajiem uzlabošanā. Mācības demonstrē Apvienoto reaģēšanas spēku apņemšanos un spēju stiprināt Baltijas reģiona drošību. Tās liecina par desmit līdzīgi domājošu valstu gatavību ātri, vienotiem spēkiem pieņemt lēmumus un reaģēt uz jebkāda veida draudiem,” uzsver NBS komandieris ģenerālleitnants L. Kalniņš.

Vingrinājumā pārbaudīs un stiprinās JEF reakciju un spējas laicīgi rīkoties  krīzes situācijās pirms pilna mēroga pretinieka agresijas sākšanas. Mācībās tiks izmantots gandrīz reāls scenārijs, kurā JEF štābs plāno, organizēt un nodrošināt vairāku paralēlu JEF reaģēšanas spēju pielietošanu. Tāpat tiks stiprinātas Apvienoto reaģēšanas spēku spējas atbalstīt NATO karaspēku un trenētas spējas deeskalēt situāciju pirms pilna mēroga konflikta izcelšanās.

“Vingrinājumi, piemēram, “Joint Protector”, ir vairāk nekā tikai mūsu kā augstas gatavības izvietojama štāba spēju apstiprinājums. Tie mums dod iespēju izmēģināt plānus kopā ar mūsu dalībvalstīm, kuras atbalstam izvietojušas ievērojamu skaitu personālsastāva un militārpersonu, kas bagātina mūsu praksi gan kā NATO atbalstošai organizācijai, gan attīsta mūsu attiecīgo valstu aizsardzības pavēlniecību funkcijas. Spriedze, ko izjuta Baltijas valstis, bija acīmredzama ilgi pirms Krievijas nelegālā iebrukuma Ukrainā 2022. gadā, padarot JEF klātbūtni šeit vēl svarīgāku,” norāda Apvienotās Karalistes Pastāvīgo Apvienoto spēku štāba komandieris un JEF operatīvā štāba komandieris ģenerālmajors Toms Betmens.

Kopš 2023. gada visas JEF dalībvalstis ir arī NATO dalībvalstis. JEF ir būtiski papildina kopējās NATO spējas, un bieži vien strādā tieši ar NATO Apvienoto spēku pavēlniecībām, tostarp mācībās “Joint Protector”.

Sniedzot papildu aizsardzības līmeni Ziemeļeiropai, JEF uzlabo visu savu dalībvalstu un partneru spējas, vienlaikus atbalstot NATO kā reģiona galveno drošības garantu.

JEF ir līdzīgi domājošu valstu - Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas - koalīcija, kas ietver augstas gatavības spēkus ātrai reaģēšanai uz krīzēm Tālajos Ziemeļos un Ziemeļeiropā. Koalīcija tika izveidota 2015. gadā pēc Lielbritānijas iniciatīvas.

Dalies ar šo ziņu