No 19. līdz 29. novembrim militārajā poligonā “Ādaži” norisinās Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārās mācības “Winter Shield 2024”, lai trenētu apakšvienību aizsardzības un uzbrukuma operācijas, iekļaujot kaujas atbalsta manevrus. Šonedēļ mācību ietvaros notika arī prettanku raķešu sistēmu “Spike” operatoru kaujas šaušanas vingrinājums, lai pilnveidotu un pārbaudītu mūsu spējas efektīvi cīnīties ar pretinieka bruņutehniku.
Ierasti mācībās “Winter Shield” notiek bataljona līmeņa kaujas šaušanas vingrinājumi, taču šogad kaujas šaušanas norisinājās līdz vada līmenim.
Šajās mācībās savas prasmes atsvaidzināja un pilnveidoja ne tikai Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 1. bataljona karavīri, bet arī Zemessardzes 25. bataljona zemessargi. Tas veicināja pieredzes apmaiņu dažādu vienību “Spike” operatoru starpā par savām operāciju procedūrām.
Pēc mācību scenārija bija paredzēts izšaut trīs “Long Range 2” jeb tālas distances vadāmās raķetes: viens šāviens bija jāizdara pa neredzamu mērķi, kas atradās 3,7 km attālumā no operatora, bet divas raķetes tika izšautas pa redzamiem mērķiem 1,8 km attālumā.
Mācību dienā krasi pasliktinājās laikapstākļi, tāpēc mācību vadītājs kopā ar instruktoriem pieņēma lēmumu neveikt plānoto šāvienu pa neredzamo mērķi, kas no atradās aiz meža. Kā skaidro virsleitnants Artūrs Zūbergs, tas tika darīts, lai lieki neiztērētu raķeti un dotu iespēju operatoram veikt precīzu un rezultatīvu šāvienu, ar pārliecību par trāpījumu.
Tāpat mācību laikā no dažādām pozīcijām Ādažu poligonā tika veikti arī šāvieni ar “Short Range” jeb tuvas distances “Spike” sistēmām, operatoriem sekmīgi iznīcinot mērķus, kas atradās 700 m līdz 1 km attālumā.
“Spike” raķetes Sauszemes spēki, konkrēti – 2. Kājnieku bataljona Kaujas atbalsta rotas prettanku vads, bruņojumā sāka izmantot jau 2008. gadā. Savukārt 2018. gadā ar “Refael” produkcijas izplatītāju “Eurospike” tika parakstīts vēl 108 miljonu eiro līgums par ieroču piegādi. Ar šīm raķetēm šobrīd tiek apgādātas Sauszemes spēku mehanizētās vienības.
Savu mērķi raķete sasniedz, lidojot pa tā saukto “piepacelto trajektoriju”. Tas nozīmē, ka mērķa virzienā raķete lido nevis horizontāli, bet gan traucoties gaisā un tad – triecoties mērķī no augšpuses, piemēram, bruņu transporta lūkās, kur aizsardzība ir krietni vājāka.
Lai kļūtu par “Spike” prettanku sistēmas operatoru, karavīram vai zemessargam jādodas dienēt uz vienību, kuras bruņojumā ir šīs sistēmas. Jāiziet pamatapmācība, jāsāk dienests specialitātē ar mazāku kvalifikāciju, jāpierāda sevi un pēc tam jāiziet “Short Range” vai “Long Range” sistēmu apmācības kurss.
Kā norāda A. Zūbergs, “Spike” operatoriem obligāti jāuztur iemaņas un regulāri jāstrādā simulatorā, īpaši tiem, kas strādā ar “Long Range” sistēmu, jo tās izmantošana ir diezgan sarežģīta. Šīs sistēmas apgūšanai ir jāiziet kurss trīs nedēļu garumā.
Viņš atklāj, ka no šī gada uzsākta arī VAD karavīru apmācīšana par “Spike” sistēmas operatoriem. Šobrīd VAD karavīri tiek apmācīti tikai ar “Short Range” sistēmām, un līdz šim visi karavīri, kas nosūtīti apgūt šo specialitāti, mācību kursu ir nokārtojuši.
Militārajās mācībās “Winter Shield 2024” piedalīsies Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu kājnieku bataljona un 13. kājnieku bataljona, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. kaujas atbalsta bataljona karavīri un zemessargi.
Mācību galvenais mērķis ir veikt vienību kvalifikāciju bataljona rīcībā esošo ieroču sistēmu izmantošanā, kā arī pilnveidot karavīru individuālās prasmes un apkalpju sadarbību aizsardzības un uzbrukuma operāciju veikšanā.