
No 20. janvāra līdz 26. februārim Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas trešā kursa kadeti izgāja praksi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Štāba bataljonā, kur viņiem bija iespēja ne tikai pielietot līdz šim iegūtās zināšanas, bet arī uzņemties instruktora lomu, apmācot valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīrus. Prakses laikā kadeti rakstīja nodarbību plānus, vadīja nodarbības un pilnveidoja savas prasmes personāla vadībā, mācoties būt līderiem reālos apstākļos.
Prakses laiks tika sadalīts divos posmos – no 20. līdz 31. janvārim kadeti izgāja adaptācijas posmu, kurā iepazinās ar Štāba bataljona darba specifiku un VAD karavīru apmācību struktūru. Savukārt no 3. februāra līdz 26. februārim viņi aktīvi iesaistījās mācību procesā, pilnveidojot savas līdera un instruktora prasmes.
25. februārī, Garkalnes mežā, Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas trešā kursa kadeti vadīja valsts aizsardzības dienesta karavīru apmācību uguns un kustības taktiskā vingrinājuma izpildē. Nodarbības mērķis bija attīstīt ne tikai individuālās kaujas prasmes, bet arī spēju darboties komandā, kas ir būtisks elements jebkurā militārajā vienībā.
“Sargs.lv” komanda ieradās Garkalnes apvidū saulainā, sniegotā dienā, kur mežā bija vērojama liela aktivitāte. Nelielā militārā telšu pilsētiņā 62 VAD karavīri un 12 Kalpaka skolas kadeti gatavojās intensīvai praktiskajai apmācībai.
Apmācības tika organizētas vairākos posmos. Sākotnēji VAD karavīri trenējās reakcijā uz pretinieka uguni. Kadeti skaidroja – tiklīdz tiek dots signāls par kontaktu ar pretinieku, karavīriem ir nekavējoties jāatkārto pavēle un jāieņem guļus pozīcijā. Pirmajā posmā uzsvars tika likts uz kustību precizitāti un ātrumu, vēl neizmantojot aizsegus.
Katrā no vingrinājumiem tika stingri ievērota disciplīna. Ikviena kļūda tika nekavējoties koriģēta, un, ja tika pārkāpti drošības noteikumi vai neprecīzi izpildītas pavēles, par to tika piemēroti vingrinājumi.
Tālāk sekoja uguns un kustības apmācība ar aizsegu. Karavīriem bija jāizmanto tuvākie dabiskie šķēršļi – koki un reljefa īpatnības –, lai pārvietotos uz priekšu un saglabātu aizsardzību. Šī vingrinājuma laikā kadeti ne tikai vēroja izpildījumu, bet arī aktīvi analizēja un norādīja uz kļūdām, sniedzot skaidras un strukturētas korekcijas.
Kadetu vadībā VAD karavīri apguva arī sadarbību pāros – viens karavīrs nodrošināja uguns atbalstu, kamēr otrs veica kustību uz nākamo aizsega punktu, pēc tam mainoties lomām.
Kadetu prakse tika īstenota mentoru uzraudzībā, tomēr atbildība par nodarbību norisi gulās uz pašiem jauniešiem. Viņiem bija ne tikai jāplāno un jāvada apmācības, bet arī jāspēj uzturēt disciplīnu un motivēt VAD karavīrus. Kā intervijā atzīst Štāba Bataljona Godasardzes rotas Vadības un nodrošinājuma grupas speciālists kaprālis Niks Indriksons, kadeti šo uzdevumu pildīja ar augstu atbildības sajūtu.
Viena no būtiskākajām prakses daļām bija skaidra un autoritatīva komandu došana. Kadeti atzina, ka sākumā tas bija izaicinājums, taču ar katru dienu viņu pārliecība auga.
Kadete Anastasija Šķedrova no Daugavpils atzīst, ka prakse ir bijis svarīgs solis viņas izaugsmei. "Vadīt nodarbību sākumā bija grūti, bet ar laiku sapratu, kā pareizi komunicēt ar VAD karavīriem. Svarīgākais ir skaidri izskaidrot uzdevumu un pašai būt drošai par to, ko mācu," viņa sacīja.
Kadete Kitija Zablocka no Aizkraukles atzina, ka prakse ir bijusi vērtīga pieredze, kas palīdzējusi nostiprināt līdera prasmes. "Es vadīju divas praktiskās nodarbības par roku signāliem un formāciju veidiem. Jūtos daudz drošāka – šīs tēmas mums jau bija zināmas, bet, vadot nodarbības, nācās tās skaidrot citiem. Mums sākotnēji bija jāpierāda sevi, jo VAD karavīri bija vecāki par mums, taču, kad viņi redzēja, ka mēs zinām, ko darām, viss kļuva daudz vieglāk,” intervijā atklāj Kitija.
Valsts aizsardzības dienesta karavīri, kuri 15. janvārī uzsāka dienestu, šajā apmācību posmā aktīvi attīstīja savas militārās prasmes, apgūstot gan individuālās kaujas iemaņas, gan vienību sadarbības taktiku. Kā atzīst kaprālis Niks Indriksons, šī gada VAD iesaukums izcēlās ar lielāku apņēmību un mērķtiecību.
"Šoreiz ir atnākuši ļoti motivēti jaunieši, ar konkrētu mērķi. Viņi saprot, uz kurieni ir atnākuši, un ļoti ātri mācās. Nav vajadzības atkārtoti skaidrot – pietiek ar vienu reizi, un viņi jau spēj to pielietot," viņš norāda.
Arī paši VAD karavīri atzina, ka kadetu vadītās nodarbības bija vērtīgas, jo instruktori bija viņu vienaudži, kuri prata pielāgot apmācību veidu un skaidrot uzdevumus saprotamāk.
Elīza Marta Tūtina, kura šobrīd iziet VAD dienestu Štāba Bataljonā, atzina, ka, lai gan apmācības brīžiem bija fiziski grūtas, doma par to pārtraukšanu viņai nav bijusi. "Ir bijuši grūti brīži – maršā bija sarežģīti, arī mežā nācās pārvarēt nogurumu, bet doma par aiziešanu nav bijusi. Ir interesanti redzēt, ka jaunāki cilvēki par mani jau ir apguvuši tik daudz un var mūs apmācīt," viņa atzīst.