Turcija atbalsta Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO, otrdien paziņoja Somijas prezidents Sauli Nīniste. LĪdz ar to NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pavēstīja, ka NATO līderi trešdien oficiāli uzaicinās Somiju un Zviedriju pievienoties aliansei.
Zviedrija, Somija un Turcija otrdien Madridē parakstīja trīspusēju vienošanos, kas "apstiprina, ka Turcija Madrides samitā šonedēļ atbalstīs ielūgumu Somijai un Zviedrijai kļūt par NATO locekļiem", teikts Somijas prezidenta paziņojumā.
Turcijas puse paziņojusi, ka Turcija sarunās ar Zviedriju un Somiju "dabūjusi visu, ko tā vēlējās".
"Turcija ir guvusi ievērojamus panākumus cīņā pret teroristu organizācijām," teikts Turcijas prezidenta biroja paziņojumā.
Savukārt NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzsver: "Es ļoti atzinīgi vērtēju šī trīspusējā memoranda parakstīšanu un konstruktīvo pieeju, ko visas trīs valstis ir izrādījušas sarunu laikā. Somijas un Zviedrijas dalība NATO ir vērtīga Somijai un Zviedrijai, un tā būs vērtīga arī NATO un visas Eiropas drošībai".
Otrdien notika sarunas starp Somijas prezidentu Sauli Nīnisti, Zviedrijas premjerministri Magdalēnu Andešsoni un Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.
Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās aliansē, taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainījis drošības situāciju Eiropā, tāpēc abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū ļoti strauji pieaudzis atbalsts dalībai NATO.
Gandarījumu par Turcijas lēmumu sociālajos tīklos paudis arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, norādot: "Šis ir vēsturisks un ļoti svarīgs solis Latvijas un mūsu reģiona drošības stiprināšanai kopumā! Apsveicu Zviedrijas aizsardzības ministru Pēteru Hultkvistu ar veiksmīgi panākto lēmumu un esmu ļoti priecīgs, ka šķēršļi ir pārvarēti. Turpinām sarunas par kopīgiem sadarbības plāniem ar abām ziemeļvalstīm".
Alianses dalībvalstis pozitīvi vērtē Somijas un Zviedrijas uzņemšanu, vienīgi Turcija ir paudusi pretestību, apsūdzot abas valstis par patvēruma sniegšanu kaujiniekiem no kurdu bruņotajiem grupējumiem, kas cīnās pret Turcijas valdību. Ankara arī paudusi neapmierinātību, ka 2019.gadā, kad Turcija sāka bruņotu operāciju pret Sīrijas kurdiem, Stokholma un Helsinki noteica sankcijas attiecībā uz bruņojuma piegādēm šai valstij.
Somija un Zviedrija paziņojušas, ka nepiekrīt Turcijas pārmetumiem, un sāka dialogu ar Turciju, lai pārvarētu šķēršļus ceļā uz NATO.