"Politico": Krievijas hakeri apdraud Eiropas enerģētikas infrastruktūru pirms ziemas iestāšanās

NATO
Sargs.lv/Politico
Bērns mācās sveču gaismā
Foto: REUTERS/Scanpix

Eiropai gatavojoties vēl vienai skarbai ziemai, viena no Krievijas meistarīgākajām un slepenākajām hakeru grupām “Sandworm” ir vērsusies pret Eiropas enerģētikas infrastruktūru, vēsta “Politico”.

“Sandworm”, kas tiek saistīta ar Krievijas izlūkdienestiem, iepriekš gadu gaitā vairākkārt uzbrukusi mērķiem Ukrainā. Taču tagad “mēs redzam, ka viņi izrāda interesi par enerģētikas sektoru visā Eiropā,” medijam “Politico” atklāj “Google” draudu izlūkošanas galvenais padomnieks Džeimijs Koljers. “Tuvojoties ziemai, tas, protams, ir nopietns iemesls bažām,” viņš piebilda.

Šī grupa ir viens no Kremļa bīstamākajiem kiberieročiem, kas bieži darbojas ēnā. Rietumu izlūkdienesti iepriekš ir saistījuši “Sandworm” ar 2015. gada kiberuzbrukumu, kas paralizēja Ukrainas elektroapgādi, kā arī ar līdzīgu uzbrukumu Ukrainas elektrotīklam 2023. gadā. Pēc Apvienotās Karalistes valdības teiktā, grupa darbojas Krievijas militārās izlūkošanas dienesta GRU paspārnē.

Brīdinājumi izskan laikā, kad Eiropas valdības izmeklē divu stratēģiski svarīgu zemūdens telekomunikāciju kabeļu pārrāvumus Baltijas jūrā, kas savieno ES valstis. Šis incidents ir jaunākais piemērs hibrīdsabotāžu, infrastruktūras traucējumu un digitālo uzbrukumu sērijā, kas pastiprinājusies kopš Maskava 2022. gadā uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā.

Papildu satraukumu rada šīs nedēļas straujais gāzes cenu pieaugums pēc tam, kad Krievijas gigants “Gazprom” paziņoja par gāzes piegāžu pārtraukšanu lielākajam Austrijas importētājam “OMV” saistībā ar līgumstrīdu.

“Google” “Mandiant” kiberdraudu nodaļas vadītāja Sandra Džoisa otrdien Tallinas digitālajā samitā Igaunijā pauda šīs bažas augstākajām Eiropas amatpersonām.

"Kamēr mēs šeit runājam, viņi jau uzbrūk," sacīja S. Džoisa, atsaucoties uz “Sandworm” hakeru uzbrukumiem Eiropas enerģētikas infrastruktūrai.

“Google” jau aprīlī brīdināja, ka “Sandworm”, kuru pazīst arī kā APT44 vai “Seashell Blizzard”, joprojām ir ievērojams drauds Ukrainai. Uzņēmums norādīja, ka “neviena cita Krievijas valdības atbalstīta kibergrupa līdz šim nav spēlējusi tik centrālu lomu Krievijas militārās kampaņas veidošanā un atbalstīšanā.”

Lai arī grupa bieži tiek saistīta ar postošiem uzbrukumiem, tā spēj efektīvi ievākt informāciju, norādīja Dž. Koljers. Krievija bieži apvieno tīkla ielaušanās un informācijas operācijas, piemēram, izmantojot iznīcinošu ļaunprogrammatūru, lai sabojātu sistēmas vai datus, vienlaikus zogot informāciju, ko nodot haktivistu grupām.

“Eurelectric” lobiju grupas analīze, kas tika publicēta otrdien, atklāj, ka kopš 2022. gada Eiropas enerģētikas un piegādes uzņēmumi ir saskārušies ar 48 publiski zināmiem uzbrukumiem. Tas, visticamāk, ir tikai aisberga redzamā daļa. Organizācija arī norādīja, ka gandrīz divas trešdaļas no visiem 2023. gadā reģistrētajiem globālajiem kiberuzbrukumiem nākuši no Krievijas.

Dalies ar šo ziņu