Krievijas imperiālisms un hibrīdkaradarbība pēdējos gados ir būtiski mainījuši Somijas sabiedrības attieksmi pret aizsardzību un sagatavotību. Īpaši izceļas “Nasta” apmācību kursi, kas sievietēm sniedz praktiskas prasmes krīžu pārvarēšanai un aizsardzībai. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā interese par šiem kursiem ir rekordliela, vēsta Lielbritānijas laikraksts “The Guardian”.
“Sākumā es neuzskatīju, ka Krievija varētu uzbrukt Somijai,” saka 42 gadus vecā Sari, divu bērnu māte, kas strādā pārdošanā un dzīvo netālu no piejūras pilsētas Kokkolas. “Bet, kad viņi uzbruka Ukrainai, es sapratu, ka arī mēs varētu būt nākamie.”
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā “Nasta” kursi, ko organizē Sieviešu Nacionālās ārkārtas gatavības asociācija, ir piedzīvojuši milzīgu pieprasījumu pieaugumu. Kursu klāsts ietver ne tikai izdzīvošanas prasmes savvaļā, bet arī kiberdrošību, garīgo izturību, dezinformācijas atpazīšanu un sniega motociklu vadīšanu.
Kursi norit Lohtajā, militārajā bāzē Somijas rietumos. Tiem var pieteikties sievietes vecumā no 18 līdz 70 gadiem. Viņas apgūs izdzīvošanas prasmes – uguns iekuršana, pirmā palīdzība, maltīšu gatavošana ārā un pat tualetes izveide. Šīs prasmes var būt noderīgas gan dabas katastrofu, piemēram, vētru, gadījumos, gan arī potenciāla Krievijas uzbrukuma vai hibrīdkaradarbības situācijā.
“Man šķiet, ka hibrīdkarš, piemēram, dezinformācija un kiberdraudi, šobrīd ir lielākais drauds,” saka 67 gadus vecā Hanele, kas piedalās šajās apmācībās. Viņa gan piebilst, ka vēlas izprast arī to, kā tas ir – izšaut. Šī interese ir kļuvusi aktuāla daudziem Somijas iedzīvotājiem, pēdējo divu gadu laikā šaušanas popularitāte valstī ir ievērojami pieaugusi. Somijas valdība pat paziņojusi par plāniem izveidot vairāk nekā 300 jaunus šaušanas poligonus.
Somijas vēsturiskā pieredze, īpaši Otrā pasaules kara laikā, un ģeogrāfiskā tuvība Krievijai ir veidojusi spēcīgu sabiedrības aizsardzības apziņu. Obligātā militārā dienesta saglabāšana un sabiedrības sagatavotība ārkārtas situācijām tiek uzskatīta par pašsaprotamu. Somijā līdzīgi kā Latvijā mājsaimniecībām ieteicams nodrošināt pietiekamu pārtikas, ūdens un citu preču krājumu vismaz 72 stundām.
Somijas Drošības un izlūkošanas dienests (SUPO) norāda, ka Krievija izmanto dažādas taktikas, lai destabilizētu kaimiņvalsti – sākot no kiberuzbrukumiem un GPS traucējumiem līdz patvēruma meklētāju nosūtīšanai uz robežu. SUPO direktora vietnieks Tēmu Turunens uzsver, ka Krievijas izlūkdienesti Somiju uzskata par prioritāru mērķi. Tomēr viņš brīdina nepārspīlēt Krievijas spējas: “Krievija cenšas radīt iespaidu, ka tā spēj visu, bet tā nav taisnība.”
Turunens uzsver, ka Somijas sabiedrība saglabā mierīgu attieksmi pret draudiem, pateicoties ilgstošai sagatavotības stratēģijai. “Mums ir jāstiprina gan individuālā sagatavotība, gan sabiedrības noturība,” viņš saka. “Tas ir pamats Somijas pieejai, kas ilgst jau vairākas desmitgades.”
Lai arī Krievijas militārā uzmanība šobrīd vairāk pievērsta Ukrainai, Somijas sabiedrība saglabā modrību. “Nasta” kursu popularitāte un sieviešu aktīva dalība ir spēcīgs apliecinājums tam, ka sabiedrība apzinās draudus un ir gatava rīkoties. Kā saka Suvi Aksela: “Mēs apzināmies riskus. Un mums tas ir tikai veselais saprāts.”
Šī ir iespēja Latvijas pilsonēm un pilsoņiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem apgūt militārās pamatiemaņas, sākot ar ieroču un sakaru apmācību, līdz pat medicīnai un topogrāfijai. Pieteikšanās pieejama platformā klustikaravirs.lv, un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti sazināties pa tālruni 67800270 vai e-pastu rezervistsmil [dot] lv. “Izmanto iespēju brīvprātīgi iesaistīties valsts aizsardzībā! Esi valsts nākotnes sardzē – sagatavojies dienestam rezervē,” aicina Nacionālie bruņotie spēki.