Pirmo reizi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vēsturē Meža strautiņu poligonā, Alūksnē un tā apkaimē norisinājās īpaši fiziski un mentāli grūts pārbaudījums – militarizētais maršs, kurā karavīri sacentās, lai iegūtu jaunizveidoto NBS kvalifikācijas zīmi “Militarizētais maršs”. Pārbaudījums bija īpaši smags – pilnā ekipējumā ar lielo mugursomu bija jāveic 20 kilometru distance, iekļaujoties divu stundu un 20 minūšu kontrollaikā. Uzdevumu vēl grūtāku padarīja teju 30 grādus lielā svelme.
To, ka uzdevums domāts īpaši spēcīgiem un izturīgiem karavīriem, klātienē pārliecinājās arī “Sargs.lv”. Tiesa, distances veikšana nebija vienīgais priekšnosacījums kvalifikācijas zīmes saņemšanai. Turklāt paralēli distances veikšanai karavīriem bija jānokārto arī praktiskās šaušanas uzdevums.
Karavīru un zemessargu pārbaudījums sākās īsi pēc pulksten 11.00 ar instruktāžu un dalībnieku numuru izsniegšanu. Pēc tam sekoja sagatavošanās maršam, iesildīšanās, kā arī mugursomu svēršana. Maršs obligāti bija jāveic ar lielo mugursomu, kurā visiem obligāti jāņem līdzi trīs dienu ekipējums, tostarp dvielis, rezerves zābaki, higiēnas preces, rezerves forma, guļammaiss, pārtikas deva trīs dienām, kā arī ne mazāk kā trīs litri dzeramā ūdens. Šādi nosacījumi izvirzīti, lai ikvienam karavīram līdzi ņemamais svars būtu vienāds. Tāpat tika pārbaudīts pilnais ekipējums – lauka formas tērps, uzkabe, ierocis ar mehānisko tēmekli, astoņas tukšas magazīnas, ķivere, medpaka un ūdens.
Jau pēc pusstundas sekoja starts. “Sargs.lv” novēroja – katrs karavīrs izvēlējies savu taktiku. Cits maršu uzsāka, mierīgi soļojot, cits jau raitā solī skrienot. Kāds distanci izvēlējās veikt individuāli, citi - grupās. Distances sākumā visi karavīri bija optimisma un apņēmības pilni. Taču šāds noskaņojums valdīja vien līdz trases piektajam kilometram.
Svelme uzdevuma izpildi padarīja tikai grūtāku. Jau ap piektā kilometra atzīmi, tuvojoties karavīriem un zemessargiem, bija dzirdami smagi soļi un vēl smagākas elsas. “Sargs.lv” komandai garām lēni aizrikšoja trīs karavīru grupa. Uz jautājumu par sajūtām viens no karavīriem spēja tikai atteikt: “Karsti”.
Ar vienu no marša dalībniekiem vēlāk aprunājās arī “Sargs.lv. Štāba bataljona instruktors kaprālis Andis Sakne stāsta, ka pārbaudījumam pieteicies, jo viņam patīk izaicinājumi, sports un nodarbes, kurās var sevi pierādīt.
Viņš atzīst – uzdevums bijis ļoti grūts. To vēl grūtāku padarījusi saule, un 30 grādu karstums. Savukārt uz jautājumu par izvēlēto taktiku distances pievarēšanai K. Sakne saka – būtu bijis labāk, ja pašā sākumā viņš būtu taupījis spēkus, startu uzsākot nedaudz mierīgāk. Viņš pauž apņēmību piedalīties arī nākamajā šādā maršā, taču taktika būšot citādāka.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 54. kaujas atbalsta bataljona zemessargs Konstantīns šim izaicinājumam pieteicies, jo tas ir pārbaudījums izturīgākajiem karavīriem un zemessargiem. Saprotot, ka šāda “atrakcija" Latvijā notiek pirmo reizi, viņš nekavējoties piekritis.
Arī viņš, uzsākot maršu, izvēlējies skriet, tomēr tagad atzīst – labāk šādas distances veikt mierīgākā tempā, ik pa laikam pieskrienot. Tāpat pirms šāda izaicinājuma nepieciešama fizisko treniņu sērija.
Par spīti grūtībām tieši šis zemessargs uzdevumu pildīja ar smaidu un pozitīvismu, uzmundrinot gan sevi, gan arī “Sargs.lv” komandu, izkliedzot dažādus saukļus, no kuriem spilgtākais bija veltīts pasākuma raksturojumam – “vājprātība un drosme”.
Savukārt kāds Speciālo operāciju pavēlniecības seržants stāsta, ka viņa vienībā ir daudz ar pārgājieniem un maršiem saistītu tradīciju, taču tik izaicinošā pārbaudījumā viņš iepriekš piedalījies nebija. Pēc viņa ieskatiem prasība par pilno ekipējumu, tostarp vismaz 20 kilogramus smago mugursomu, kas jāņem līdzi maršā un noteiktu laika limitu, padarījusi to par ārkārtīgi lielu izaicinājumu. Tomēr šīs prasības nebija tās, kas uzdevumu padarīja īpaši grūtu. Līdzīgi citiem dalībniekiem viņš atzīst – grūtākais bija laikapstākļi un sarežģītā trase.
Jaunās kvalifikācijas zīmes “Militarizētais maršs” idejas autors ir Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Fiziskā sagatavotības un sporta studiju kursa priekšnieks majors Oskars Blaus. Ar viņu “Sargs.lv” tikās jau pērn, kad dzīvē īstenojās viņa iniciatīva par kvalifikācijas zīmes “Par augstiem sasniegumiem fiziskajā sagatavotībā” izveidi, kuru karavīri saņem, demonstrējot izcilus rezultātus ikgadējā fiziskās sagatavotības pārbaudē. Pretendēt uz abām kvalifikācijas zīmēm karavīri un zemessargi piesakās brīvprātīgi.
Viņš arīdzan atklāj, ka izstrādes stadijā ir arī "mājas jumta" projekts, kas ir militāri lietišķās prasmes un šo prasmju apliecinoša kvalifikācijas zīme. Šajā projektā plānots iekļaut dažāda veida pārbaudījumus - šķēršļu joslu, granātas mešanu, peldēšanu, šaušanu un krosa skrējienu. Majora Blaua vārdiem - ar šīs idejas realizāciju māja būtu uzcelta, nosedzot visas karavīra vajadzības – vispārējo fizisko sagatavotību, speciālo fizisko sagatavotību un militāri lietišķās prasmes.
Tikmēr, piesakoties šim uzdevumam, karavīri cīnās par kvalifikācijas jeb atzinības zīmi, kas parāda, ka šie karavīri un zemessargi speciālajā sagatavotībā ir labākie no labākajiem bruņotajos spēkos. Majors pēc šodienas uzdevumu izpildes secina – šie puiši ir vieni no labākajiem, tomēr laika apstākļi atstāj iespaidu uz rezultātu.Taču ikviena fiziskas uzdevuma veiksmīgas izpildes pamatā ir regulāri treniņi.
Šo fiziski smago uzdevumu pildīja karavīri no Jūras spēkiem, Gaisa spēkiem, Štāba bataljona, Militārās policijas, Sauszemes spēkiem, Zemessardzes un Speciālo uzdevumu vienības. Nākamo militarizēto maršu plānots organizēt jau šī gada oktobrī.