Lai noteiktu jauniešu fiziskās spējas un veselības stāvokli pirms paaugstinātas fiziskās slodzes, kas O. Kalpaka vidusskolas audzēkņus sagaida šovasar kvalifikācijas prakses laikā, plānots veikt viņu testēšanu pēc standartizētās sporta medicīnā pielietotās “Eurofit” metodes. Kā “Sargs.lv” norāda Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors pulkvežleitnants Intars Kušners, tā kā skolas kadeti vēl ir padsmitgadnieki, viņu kauli vēl tikai aug, tāpēc svarīgi militārajos pārbaudījumos slodzi audzēt pakāpeniski. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Sporta medicīnas centrā veiktais tests palīdzēs noteikt jauniešu pašreizējo fizisko sagatavotību un organisma funkcionālās spējas.
“Sargs.lv” jau 2021. gadā rakstīja – lai pārliecinātos, ka O. Kalpaka vidusskolas izglītojamo veselības stāvoklis atbilst dalībai paaugstinātas fiziskās slodzes nodarbībās, pretendentiem, kuri būs izturējuši fiziskās sagatavotības iestājpārbaudījumus mācību iestādē, būs jāveic "Eurofit" padziļinātā medicīniskā pārbaude Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Sporta medicīnas centrā.
Pagājušajā gadā tika apstiprināti Ministru kabineta noteikumi, kas paredz šādus testu veikšanas nepieciešamību profesionālās vidusskolas audzēkņiem, ņemot vērā militāro specifiku un paaugstinātas fiziskās slodzes apstākļus mācību procesā.
Plānots, ka šis padziļinātai fiziskās sagatavotības un funkcionālo spēju tests audzēkņiem tiks veiks reizi gadā, kamēr vien viņi mācās O. Kalpaka vidusskolā. Līdz ar to katru gadu varēs vērtēt rezultātus un to, kā uzlabojas jauniešu fiziskās spējas.
Raksturojot audzēkņu līdzšinējo veselības stāvokli un fizisko sagatavotību, pulkvežleitnants I. Kušners norāda – jauniešu sagatavotības līmenis ir dažāds.
Skolas direktors uzsver – svarīgi šajā medicīnas testā noskaidrot arī jauniešu veselības stāvokli, jo gadās, ka tādā veidā tiek atklātas, piemēram, sirds veselības problēmas. To zinot, instruktori mācību programmu izpildē var dozēt fizisko slodzi, lai jaunietim nav pārpūles.
Viņš stāsta, ka ņemot vērā pagājušā gada pieredzi, fiziskā slodze ievērojami pieaug maija beigās, kad audzēkņiem sākas kvalifikācijas prakse.
“Eurofit” metode ir standartizēta, zinātniski pamatota, plaši lietota metode sporta medicīnā, ar kuras palīdzību nosaka iedzīvotāju, tai skaitā bērnu un jauniešu, fizisko attīstību, fizisko sagatavotību un organisma funkcionālās spējas.
Šī metode sastāv no testu kompleksa, kurā ietilpst antropometriskie rādītāji, motorās gatavības un kardiorespiratoro spēju noteikšanas testi. “Eurofit” motorās gatavības testos ietilpst, piemēram, ķermeņa līdzsvara noteikšanas tests, roku kustību ātruma noteikšanas tests, lokanības noteikšanas tests, eksplozīvā spēka noteikšanas tests, skriešanas ātruma un veiklības noteikšanas tests un citi.
Savukārt kardiorespiratoro spēju noteikšanas testos tiek noteiktas fiziskās darbaspējas uz veloergometra ar trīs dažāda lieluma fiziskām slodzēm, ieskaitot pakāpenisku nepārtraukti pieaugošu slodzi. Tāpat tiek noteikta testējamā aerobā. izturība.
Bet viens no antropometriskajiem rādītājiem ir ķermeņa masas noteikšana izmantojot ķermeņa masas analizatoru. Ar to nosaka tauku kopējo daudzumu, beztauku ķermeņa masu, kopējo ķermenī esošā ūdens daudzumu, kaulu minerālvielu daudzumu un muskuļu masu.
Jau ziņots, ka pirmā kadetu skola Latvijā – Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola tika atklāta 2021. gada 1. jūlijā. Mācību process pagaidām notiek Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma telpās, jo vidusskolas pastāvīgajā mājvietā –Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā esošajā Rudbāržu muižā pagaidām vēl notiek renovācijas darbi, lai ēku pielāgotu mācību vajadzībām.
Pirmajā mācību gadā konkursa kārtībā profesionālajā vidusskolā tika uzņemti 25 audzēkņi, piedāvājot iegūt vispārējo vidējo izglītību ar papildu inženierzinātņu priekšmetiem, angļu valodu, fizisko sagatavotību un militāro mācību. Mācībās uzsvars tiks likts uz līderības, kritiskās domāšanas un argumentācijas prasmju attīstīšanu.
Izglītojamie ikdienā nēsā militāro formastērpu un dzīvos dienesta viesnīcā. Audzēkņiem tiks nodrošināta stipendija, ēdināšana četras reizes dienā, dienesta kopmītnes, kā arī veselības aprūpe.
Četru gadu laikā pabeidzot mācību iestādi, tās absolventi iegūs jaunākā militārā instruktora profesiju. Nākotnē optimālais izglītojamo skaits vienā gadā būtu 50 skolēni, bet skolēnu skaits klasē – ne vairāk par 25.
Lai gan viens no vidusskolas mērķiem ir gatavot jauno virsniecības paaudzi dienestam Nacionālajos bruņotajos spēkos, tālākas studijas Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā nebūs obligātas. Ņemot vērā, ka mācību programmā uzsvars būs uz vispārizglītojošo eksakto priekšmetu apguvi, absolventi studijas varēs turpināt arī jebkurā citā augstākās izglītības iestādē Latvijā vai ārvalstīs.
Vairāk par Kalpaka skolu: https://www.kalpakaskola.lv/lv