“Ir ļoti interesanti, braukt ar lielāko stobru Latvijā un sajust haubices spēku. Ar vieglo mašīnu nevar salīdzināt,” sarunā ar “Sargs.lv” sajūsmināts stāsta 20 gadus vecais valsts aizsardzības dienesta karavīrs Matīss Leimanis no Ogres. Kopā ar dienestu biedru Raiti Sakaviču no Liepājas viņi abi šobrīd apgūst Latvijas armijas bruņojumā esošās 155 mm pašgājējhaubices M109A5Oe braukšanas un apkopes kursu artilērista specialitātē. “Braukšana ar haubici burtiski uzpumpē tevi ar adrenalīnu,” ar smaidu sejā atklāj Raitis, “tā ir pozitīva spriedze.”
Nevienam no viņiem pirms pieteikšanās valsts aizsardzības dienestā nav bijusi nekāda militārā pieredze – šeit, Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, viss iepazīts un apgūts pilnībā no nulles. Matīss izlēmies pieteikties dienestam pēc tehnikuma pabeigšanas, bet Raitis – uzreiz pēc vidusskolas. Abi uzsver, ka, neraugoties uz grūtībām, pieredze dienestā ir lieliska, viss ir izdarāms un cer, ka viņu paraugs mudinās brīvprātīgi pieteikties arī citus jauniešus.
Raitis, kuru biedri un instruktori draudzīgi iesaukuši par “Smaidiņu”, atklāj, ka sākotnēji ģimenei par savu lēmumu pieteikties valsts aizsardzības dienestā neko nav stāstījis – atklājis to vien nedēļu pirms dienesta sākuma, un cer, ka arī citi viņa ģimenes locekļi sekos puiša piemēram. Savukārt Matīsu uz pieteikšanos mudinājuši draugi, un viņa iespaidā dienestā iestājies arī vecākais brālis, kurš tāpat kā Matīss pēc pamatapmācības pabeigšanas nonācis artilērijas divīzijā un apgūst pašgājējhaubices apkopes pamatus.
Šādi jaunie artilēristi gūst ieskatu par to, ko darīs pēc norīkojuma uz vienībām, kas sekos pēc specialitātes kursa pabeigšanas. Tādējādi viņi būs spējīgi diagnosticēt un veikt savam zināšanu līmenim atbilstošus remontdarbus, kā arī uzdevumu izpildi ar kaujas platformu. Kā norāda kaprālis T. Dāvids, šajā kursā kaujas šaušana nav paredzēta, bet tā noteikti tiks organizēta vienībā un būs jāapgūst pilnīgi visiem jaunajiem artilēristiem.
“Daļa valsts aizsardzības dienesta karavīru tika norīkoti uz braukšanas un apkopes kursu, daļa – uz remonta vadu, kas veic M109 remontu un apkopi. Ja nākamā gada janvārī viņi izlems parakstīt līgumus un kļūt par profesionālā dienesta karavīriem, tad tiks nosūtīti uz pilno braukšanas un apkopes kursu,” skaidro instruktors.
Līdz šim redzēto VAD karavīru sniegumu viņš vērtē augstu, ņemot vērā, ka jaunajiem karavīriem nav iepriekšējas pieredzes ne šādas tehnikas apkopē, ne vadīšanā.
Arī abi VAD karavīri ir priecīgi par iespēju dienēt tieši artilērijas divizionā, jo braukšana ar pašgājējhaubici M109 esot neatsverama pieredze un īsts piedzīvojums. Abiem ir B kategorijas autovadītāja apliecība, taču haubices vadīšanu nekādi nevarot salīdzināt ar vieglo automašīnu – jāizjūt gabarīti, jāsaprot, kā haubice brauc pāri bedrēm.
Puiši norāda, ka smagākais posms – pamatapmācība – jau ir aiz muguras, bet piebilst, ka dienestā nav nekā tāda, ko nevarētu izdarīt, tostarp arī maršu noiešana pilnā ekipējumā un vairākas dienas ilga uzturēšanās mežā.
“Viss ir izdarāms, tikai jāpasvīst un jārūda gribasspēks,” uzsver Matīss, un viņam piebalso arī Raitis, sakot, ka neesot bijis nekāda priekšstata par armijas dzīvi un šķitis, ka tas būs ļoti grūti un varbūt pat neiespējami, bet, galvenais dzinējspēks grūtajos brīžos ir motivācija un pašdisciplīna. Viņš arīdzan apsver iespēju pēc aizsardzības dienesta beigām pāriet uz profesionālo dienestu un palikt bruņotajos spēkos.
Šobrīd Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde aicina jauniešus vecumā no 18 līdz 27 gadiem līdz 1. decembrim pieteikties 2024. gada valsts aizsardzības dienesta jūlija iesaukumam. Latvijas pilsoņi tiek aicināti pieteikties brīvprātīgi vienotajā rekrutēšanas platformā www.klustikaravirs.lv sadaļā valsts aizsardzības dienests.
Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskata saņemtās pieteikuma anketas, kā arī pārbauda katra pilsoņa sodāmību Sodu reģistrā. Ja netiek konstatēti šķēršļi dienestam, veic veselības pārbaudi. Katram pilsonim tiek sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem.
Piesakoties dienestam brīvprātīgi, dienesta pienākumu izpildes kompensācija būs 600 euro mēnesī (valsts aizsardzības dienesta karavīriem, kas nebūs pietiekušies brīvprātīgi – 300 euro mēnesī). Savukārt dienestu pabeidzot, tiks izmaksāta papildus kompensācija 1100 euro apmērā. Ja karavīram ir bērns vai vairāki bērni, bērna uzturēšanai piešķirs pabalstu 200 euro apmērā par bērnu.
Pilsoņiem, kas brīvprātīgi pieteikušies un pabeiguši valsts aizsardzības dienestu, Ministru kabineta noteiktos studiju virzienos un kārtībā tiks finansētas studijas bakalaura un 1. līmeņa augstākās izglītības (koledžu) studiju programmās.
Foto un video materiāli par valsts aizsardzības dienesta pirmā iesaukuma aktivitātēm pieejama "Facebook" lapā @MehanizetaBrigade, "Twitter" kontā @MehanizetaBde, "Instagram" profilā @mehanizeta_brigade, "TikTok" platformā @mehanizeta_brigade un "Youtube" profilā @MehanizetaBrigade.