"Zemessardzes 2. Vidzemes brigādei ir būtiska loma Latvijas aizsardzībā, jo daļa brigādes teritorijas robežojas ar agresorvalsti Krieviju," tā uzsver Zemessardzes 2. Vidzemes komandieris pulkvedis Kaspars Miezītis. 2024. gads brigādei ir bijis īpaši intensīvs, piepildīts ar militārajām mācībām, starptautiskās sadarbības projektiem, valsts aizsardzības dienesta karavīru apmācību un jauno tehnoloģiju ieviešanu. "Sargs.lv" piedāvā atskatīties uz brigādes nozīmīgākajiem sasniegumiem un izaicinājumiem 2024. gadā.
Viena no svarīgākajām šī gada aktivitātēm bija mācības "Sudraba Grifs 2024". Šo sarežģīto vingrinājumu laikā tika iesaistīti ne tikai bataljonu komandpunktu personāls, bet arī Vidzemes pašvaldību civilās aizsardzības komisijas, Valsts robežsardze un Valsts policija.
Savukārt mācības „Namejs 2024” pievērsās pierobežas drošības jautājumiem un sadarbībai ar Iekšlietu ministrijas iestādēm. „Visaptverošas valsts aizsardzības mācību "Namejs 2024" laikā Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde un bataljoni vingrināja sadarbību ar Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm, kā arī pašvaldību civilās aizsardzības komisijām. Kopā ar Valsts robežsardzi tika stiprināta kontrole pierobežā,” skaidro brigādes komandieris pulkvedis Kaspars Miezītis.
Šo mācību laikā tika simulētas reālas krīzes situācijas, kas deva iespēju institūcijām veicināt savstarpējo uzticēšanos un praktisku gatavību kopīgai rīcībai. Tāpat, mācību “Namejs 2024” komandpunktu vingrinājuma laikā, tika stiprināta sadarbība un pilnveidota koordinācija ar mūsu sabiedrotajiem – Daudznacionālo divīziju “Ziemeļi”. Viens no galvenajiem mācību mērķiem bija trenēt savietojamību, kas nodrošina, ka dažādu NATO dalībvalstu spēku spēju veiksmīgi darboties kopā.
Īpaši izcēlās arī Medicīnas rotas vadītās mācības „Ausma”, kas tiek organizētas jau piekto gadu. Tajās piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku. „Mācību scenārija izspēlē piedalījās divi helikopteri – no Valsts robežsardzes Aviācijas un speciālo operāciju pārvaldes un Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku helikopters, kas vienlaicīgi cietušos nogādāja divās medicīnas iestādēs – Vidzemes slimnīcā un Cēsu klīnikā,” atklāj brigādes komandieris.
"Šī sadarbība starp civilajiem un militārajiem partneriem bija izšķiroša, lai pārbaudītu mūsu reaģēšanas spējas ārkārtas situācijās,” viņš piebilst.
Kopš 2008. Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljons katru gadu organizē mācības “DETONATORS”. Ikgadējās mācības notiek Ropažu novada Cekulē, kur tiek veikta teritorijas attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem Cekules bijušo munīcijas noliktavu teritorijā.
Šogad mācībās piedalījās Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona, Mācību vadības pavēlniecības Kaujas atbalsta un nodrošinājuma mācību centra karavīri, kā arī pārstāvji no Beļģijas, Francijas, Igaunijas Luksemburgas, Nīderlandes un Vācijas bruņotajiem spēkiem.
Brigāde turpināja attīstīt starptautisko sadarbību. Medicīnas rota piedalījās NATO valstu kopīgajos projektos, savukārt dronu operatori apliecināja savu kompetenci gan Latvijas, gan Igaunijas mācībās.
“22. Kaujas nodrošinājuma bataljons ar vairākiem dronu operatoriem piedalījās Igaunijas Zemessardzes jeb brīvprātīgās Aizsardzības līgas "Kaitseliit" rīkotajās starptautiskajās militārajās mācībās "Sibul 2024", kur bija iespējams iegūt jaunu pieredzi un dalīties zināšanās ar Igaunijas kolēģiem,” uzsver brigādes komandieris.
Brigāde arī pilnveidojusi mīnmetēju vienību darbību, uzlabojot šo vienību spējas nodrošināt taktisko atbalstu. Mīnmetēju operatori piedalījās vairākās intensīvās mācībās, kur tika izspēlēti scenāriji reāla kaujas lauka apstākļos, nodrošinot tiešu atbalstu kājniekiem. 22. Kaujas nodrošinājuma bataljona mīnmetēju rota šogad izcīnīja otro vietu sacensībās „Mīnmetēju apakšvienība 2024”.
Jauniešu piesaiste un iesaiste Zemessardzē bija vēl viens būtisks aspekts 2024. gadā. Pirmoreiz 25. Kaujas atbalsta bataljons uzņēma jauniešus valsts aizsardzības dienestā, nodrošinot apmācības ar modernu aprīkojumu un iekārtām. „Apmācības ietvēra prettanku raķešu sistēmas, pašgājējhaubices, kā arī citus ieroču veidus, kas tiek izmantoti bataljona uzdevumu izpildē,” atklāj bataljona pārstāvis.
2024. gads iezīmēja Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes spēju elastīgi pielāgoties un efektīvi reaģēt uz mūsdienu izaicinājumiem. “Brigādes karavīri un zemessargi ir mūsu drošības pamats – cilvēki, kas savas dzīves un brīvo laiku velta misijai - kalpot un aizsargāt. Katrs sasniegums, no jauniešu apmācībām līdz starptautiskai sadarbībai un robežu stiprināšanai, apliecina, ka mūsu tauta ir gatava jebkuriem izaicinājumiem. Tas ir spēks, kas neapstājas un kas nepiekāpjas. Ar ticību, spēku un vienotību – par Latviju,” noslēgumā uzsver brigādes komandieris pulkvedis Kaspars Miezītis.