Ceturtais VAD iesaukums: 62 jaunieši uzsāk dienestu Štāba bataljonā

NBS
Evija Blumberga/Sargs.lv
Jaunieši sastājušies rindā uz Štāba bataljona telti
Foto: seržants Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Šodien, 15. janvārī, 62 Latvijas pilsoņi ieradās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Rekrutēšanas un atlases centrā (RAC), lai uzsāktu valsts aizsardzības dienestu Štāba bataljonā. Arī portāls “Sargs.lv” klātienē devās vērot iesaukšanas procesu un noskaidrot pašu jauniešu motivāciju pieteikties valsts aizsardzības dienestam.

Kopumā valsts aizsardzības dienestu 2025. gada ziemas iesaukumā uzsāk 208 jaunieši, kuri dienestam pieteicās brīvprātīgi. Tas tiks īstenots trīs dienesta vietās - Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. kaujas atbalsta bataljonā, Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā un Gaisa spēkos militārajā bāzē “Lielvārde”. Štāba bataljonam šis ir otrais iesaukums, kurā sevi pārbaudīt ieradušies 62 jaunieši.

Rosība pie NBS Rekrutēšanas un atlases centra sākās jau no rīta, kad līdz plkst. 09:00 jauniešiem, kas dienēs Gaisa spēkos, bija jāierodas, lai uzsāktu reģistrēšanās procesu. Iesaukšanas process norit iekštelpās – līdzi atnākušajiem vecākiem bija iespēja pavadīt savu atvasi tikai līdz rekrutēšanas centra ārdurvīm.

Image
Jauniešu reģistrācija
Foto: seržants Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Drīz vien sāka ierasties jaunieši, kas izlēmuši savu dienestu pildīt Štāba bataljonā. Viņus sagaidīja karavīri pie speciāli izbūvētas telts. Jauniešu sejās varēja novērot nelielu uztraukumu, taču pēc pirmajām sarunām ar NBS amatpersonām atplauka pirmie smaidi par gaidāmo 11 mēnešus garo piedzīvojumu.

Arī Godasardzes rotas komandieris kapteinis Kaspars Kukša sagaidīja jaunos karavīrus un viņu vecākus, iedrošinot un skaidrojot, kas sagaida atvases aiz militārās teritorijas vārtiem.

“Šodien viņi saņems ekipējumu, piereģistrēsim. Turpmākās divas nedēļas būs tā saucamais adaptācijas periods, kurā viņi iemācīsies būt karavīri, iemācīsies visas pamatzināšanas, lai varētu pilnvērtīgi pildīt dienesta pienākumus,” intervijā ar portālu “Sargs.lv” stāsta kapteinis.
Image
Telts pie guras sagaida jaunos VAD karavīrus
Foto: seržants Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Viņš arī norāda, ka Štāba bataljons ir mācījies no iepriekšējā iesaukuma VAD organizēšanas. “Mēs mācījāmies no savām kļūdām un gatavojāmies šim jaunajam iesaukumam, lai izskaustu, kaut kādas mazās nepilnības un uzlabotu viņu dienestu,” atklāj komandieris.  

Šajā iesaukumā brīvprātīgi pieteikušās arī viena jauniete, kura ir apņēmības pilna 11 mēnešus ilgajā dienestā apgūt nepieciešamās prasmes valsts aizsardzībai. Alija no Valmieras, kas pievienojusies dienestam drīz pēc vidusskolas pabeigšanas, atklāj, ka viņai šī šķitusi interesanta lieta, ko izmēģināt.

“Tas ir tikai gads, un ja tas man patiks varu iet tālāk, un, ja arī neiepatiksies, tas būs tikai gads no manas dzīves. Dienestā ceru kļūt stiprāka gan fiziski, gan mentāli, kā arī iegūt pieredzi, kas nāks līdzi dienestam,” stāsta Alija.

Topošais valsts aizsardzības dienesta karavīrs Henrijs atzīst, ka pieteicies dienestam, jo vēlējās iegūt disciplīnu, kā arī saprast, kas ir armija. “Gan jau domas svārstīsies - palikt vai nepalikt bruņotajos spēkos. Tas ir grūts lēmums parakstīt šo piecu gadu līgumu, taču šodien ir neliels iekšējs satraukums, bet nu redzēsim, uzzināsim. Nav ko baidīties, jāiet tikai uz priekšu,” pārliecināti intervijā saka Henrijs.

“Sargs.lv” uzrunātais Raivo no Smiltenes, kurš nesen absolvējis Rīgas Valsts tehnikumu un strādā Rīgā atzīst, ka Štāba bataljonu izvēlējies divu iemeslu dēļ – iespēja dienēt Rīgā un apgūt sakarnieka specialitāti. “Tas ir tuvāk manai profesijai, man patīk strādāt ar datoriem, tehniku, datiem. Es domāju, ka šeit arī būs visinteresantāk,” atklāj jaunietis.

Image
Intevrija ar Raivo un Armandu
Foto: seržants Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija
Viņa tēvs Armands intervijā atklāj, ka ir ļoti lepns par dēla lēmumu dienēt valsts aizsardzības dienestā. “Protams, mēs mājās par to runājām. Es viņam stāstīju, kāds dienests bija manā laikā. Tur bija skarbi, bet šeit es ceru nebūs tā un es esmu arī dzirdējis, ka nebūs skarbi, bet būs ļoti labi,” norāda Armands.

Kad jaunieši bija reģistrējušies, sadalīti nodaļās, viņi ar paceltu galvu un gatavi nezināmajam ar drošu soli devās uz Štāba bataljonu. Tur viņi apgūs ne tikai pamatzināšanas un prasmes, kas nepieciešamas jebkura valsts aizsardzības uzdevuma izpildē, bet arī speciālistu apmācību sakaru, medicīnas jomā, reprezentatīvo godasardzes funkciju izpildē, ieroču un transporta nozarē. Visu mācību procesu caurvīs patriotiska audzināšana un fiziskās sagatavotības stiprināšana.

Image
Karavīri ieņem vietu ierindā
Foto: seržants Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Brīvprātīgie valsts aizsardzības dienesta karavīri ik mēnesi saņems kompensāciju 600 eiro apmērā (neto), kā arī kompensāciju 1100 eiro apmērā (neto) pēc dienesta pabeigšanas. Kopsummā tie ir 7700 eiro, kā arī VAD karavīriem tiek nodrošināta dzīvošana kazarmās un pārtikas uzturdevas.

Dalies ar šo ziņu