10. decembra rītā Rīgas Motormuzejā valdīja lepnums un saviļņojums – šeit svinīgā ceremonijā savus diplomus par valsts aizsardzības dienesta (VAD) pabeigšanu saņēma 57 Štāba bataljona otrā iesaukuma karavīri. Aizvadītais gads bija intensīvs pārbaudījumu, izaugsmes un patriotisma ceļojums, kurā jaunieši apliecināja savu apņēmību kalpot savai valstij.
Štāba bataljonā karavīri uzsāka dienestu 17. janvārī un aizvadīja tur 11 mēnešus, apgūstot pamata militārās prasmes un specializāciju dažādās nozarēs – sakaru sistēmu uzturēšanā, medicīnā, ieroču lietošanā un reprezentatīvajos uzdevumos. Karavīriem bija iespēja dienēt trīs rotās – Godasardzes rotā, Štāba un apgādes rotā un Sakaru rotā.
No pirmajiem mēnešiem, kas bija veltīti pamatapmācībai, līdz specializētajiem kursiem jaunieši apguva stingru disciplīnu un piedzīvoja dažādus pārbaudījumus, trenējot viņu fizisko un garīgo noturību, un spēju strādāt komandā.
Šodien šis piedzīvojums tuvojās noslēgumam. Rīgas Motormuzeja zālē karavīriem, kuri brīvprātīgi pieteicās tika teikts paldies par viņu dienestu valsts labā. Īpašu pateicību izteica arī Štāba bataljona komandiere pulkvede Antoņina Bļodone.
Viņa uzsvēra, ka dienesta mērķis bija ne tikai sagatavot karavīrus militārajām dienestam, bet arī veicināt viņu izaugsmi kā personībām. "Galvenais bija saglabāt jūsu personību, cieņu un spēju strādāt komandā. Jūsu panākumi šodien ir apliecinājums tam, ka jūs esat kļuvuši stiprāki un mērķtiecīgāki," atzina pulkvede.
Dienests Štāba bataljonā katram jaunietim bija individuāls piedzīvojums. Amanda Bekere no Auces, viena no Godasardzes rotas karavīriem, kā arī vienīgā sieviete starp VAD otrā iesaukuma karavīriem Štāba bataljonā intervijā ar “Sargs.lv” atklāj, ka viņai šis laiks bija izaicinošs, taču radījis lielu gandarījumu.
"Pēc fizioterapijas studijām vēlējos kaut ko pilnīgi atšķirīgu – kaut ko, kas izaicinātu mani. Šie 11 mēneši bija kā dzīves skola. Lielākais izaicinājums bija līderu kursa mācības, kur mums bija jāattīsta prasme vadīt citus. Savukārt spilgtākais brīdis – dalība Slovākijas parādē. Tas bija lepnuma mirklis, kuru neaizmirsīšu," ar smaidu stāsta Amanda.
Savukārt Kārlis Rudzītis no Rīgas intervijā norāda, ka dienests bijis iespēja pilnveidoties un izaicināt sevi. "Visgrūtākais sākumā bija disciplīna – agrā celšanās un intensīvais režīms. Bet ar katru dienu tas kļuva vieglāk. Stāvot pie Brīvības pieminekļa, es sapratu, cik liela ir šī atbildība – pārstāvēt savu valsti," atklāj Kārlis.
Arī viņš plāno turpināt dienestu Godasardzes rotā un apsver iespēju studēt Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā. "Es vēlos pilnveidoties un turpināt savu militāro karjeru. Šis bija tikai pirmais solis," saka karavīrs.
Labākie dienesta karavīri saņēma goda rakstu par savu ieguldījumu Štāba bataljonā. Tad sekoja diploma pasniegšana visiem karavīriem. Vairākās grupās viņi stājās priekšā komandierei, lai saņemtu savas apliecības par veiksmīgu dienesta noslēgumu un piemiņas grāmatas, kurās apkopoti viņu dienesta mirkļi, fotogrāfijas un pirmie iespaidi. Katrs diplomu saņemšanas brīdis tika pavadīts ar vārdiem "Gods kalpot Latvijai!" – karavīru tradīciju, kas radīja lepnuma un vienotības sajūtu.
Pulkvede A. Bļodone, spiežot roku katram karavīram, interesējās par viņu nākotnes plāniem. Daudzi no viņiem plāno turpināt dienestu profesionālajā dienestā vai izmantot iespēju studēt valsts apmaksātā studiju vietā kādā no Latvijas augstskolām. Netrūka jauniešu, kas atgriezīsies savā iepriekšējā darba vietā, kā arī dosies pilnveidot savas zināšanas kādā citā nozarē.
Jau ziņots, ka decembrī Rīgā, Lielvārdē un Alūksnē notiek izlaiduma ceremonijas valsts aizsardzības dienesta otrā iesaukuma karavīriem, kuri dienestu uzsāka šā gada 17. janvārī. 2024. gada janvāra iesaukums valsts aizsardzības dienestu pilda Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēkos Lielvārdē un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē.