Sankcijas Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam par viņa neadekvāto rīcību būtu jāpiemēro jau tagad, nevis jāgaida, kad Krievija iebruks Ukrainā. Savukārt, runājot ar Krievija, par situācijas deeskalāciju, jābūt tiešiem – Krievijai savs karaspēks jāatvelk ne tikai no Baltkrievijas, bet arī okupētajām teritorijām Ukrainā un Gruzijā, šādus viedokļus otrdien Lietuvā notiekošajā starptautiskajā konferencē “NATO paplašinātā klātbūtne: vitāli svarīgs atturēšanas elements Baltijas valstīs un Polijā” pauda Baltijas valstu aizsardzības ministri un NATO vadošās amatpersonas.
Eksperti bija vienisprātis – NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas ir patiesi svarīgas reģiona drošībai, radot vēstījumu Krievijai par alianses vienotību. Vienlaikus gan, lai patiesi nodrošinātu atturēšanu un aizsardzību reģionā, ir nepieciešams paplašināt un palielināt NATO kaujas grupu klātbūtni. Kā diskusijas laikā uzsvēra Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks – Krievijas radītie izaicinājumi vairāk kā jebkad iepriekš iezīmē NATO nepieciešamību.
Austrumeiropas Pētījumu centra un Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministrijas organizētajā starptautiskajā konferencē “NATO paplašinātā klātbūtne: vitāli svarīgs atturēšanas elements Baltijas valstīs un Polijā” piedalījās, NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirče Dževana (Mircea Geoană), Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, bijušais NATO ģenerālsekretāra vietnieks aizsardzības politikas un plānošanas jautājumos Heinrihs Brauss (Heinrich Brauss), Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Laurinas Kasčiūnas (Laurynas Kasčiūnas), kā arī Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministra vietnieks Margiris Abukevičus (Margiris Abukevicius).
Diskusijā, kas norisinājās piektās gadadienas priekšvakarā kopš Lietuvā izvietota Vācijas vadītā NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa, eksperti ne tikai pārrunājas NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu lomu Baltijas reģionā, bet arī ģeopolitiskos drošības un stabilitātes jautājumus ne tikai Baltijas reģionā, bet visā pasaulē.
NATO ģenerālsekretāra vietnieks M. Dževana konferences sākuma uzrunā norādīja – ir Lietuvā izvietotās kaujas grupas piektā gadadiena. NATO vērtība un sabiedroto vienotība šobrīd ir būtiskāka kā jebkad iepriekš, atzīmējot, ka Lietuva sniegusi nozīmīgu ieguldījumu aliansei, NATO un Lietuva var patiesi paļauties viens uz otru.
Viņš atzīmēja, ka alianse joprojām gaida Kremļa atbildi uz NATO iesniegtajiem priekšlikumiem iepretim Krievijas izvirzītajām prasībām, uzsverot, ka alianse ir gatava turpināt sarunas NATO-Krievijas padomes formātā, lai rastu racionālu, abpusēju un lietderīgu vienošanos, kas ir izpildāma no abām pusēm. M. Dževana gan piebilda – NATO neradīs kompromisus, kas apdraud NATO pamatprincipos, kā arī Eiropas drošības arhitektūru.
“Alianse nenorādīja Krievijai, kas tai jādara tās teritorijā. Tā ir viņu darīšana. Tikmēr tas, kā mēs aizsargājam, atturam, kāda ir mūsu pozīcija un struktūra, tā jau ir NATO darīšana. Ir ļoti daudz lietas, par kurām varam vienoties, diskutēt ar Krieviju, jo pēc manām domām paredzama drošības vide ir laba gan NATO, gan Krievijai, gan Eiropai, gan visai pasaule,” sacīja amatpersona.
Viņš arī pauda atzinību NATO dalībvalstīm, kuras iegulda un palielina savu aizsargspēju gatavību, kā arī paplašina savu klātbūtni un sniedz atbalstu alianses Austrumu flanga valstīm, tostarp Vācijai, kas palielina savu klātbūtni Lietuvā, ASV, kas uz noteiktu laiku izvietos savus karavīrus Polijā un Rumānijā, Francijai, kas izteikusi gatavību nākotnē vadīt iespējamo NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu Rumānijā.
Viņš gan atzīmēja, ka pašreizējie draudi lūkojami no lielākas bildes, kur apdraudējums ir hibrīdkarš, pieaugošais terorisms dienvidos, klimata pārmaiņas, tehnoloģijas, kodolieroču izplatīšana, kā arī arvien agresīvākā Ķīna.
Tikmēr šogad gaidāmais Madrides samits, kurā tiks pieņemta NATO jaunā stratēģiskā koncepcija, būs mirklis, kad NATO atkārtoti apstiprinās savas spējas adaptēties un stāties pretī arvien dažādākiem pasaules ģeopolitikas izaicinājumiem.
Viņš arīdzan uzsvēra, ka apdraudējums, ar kuru saskaras Baltijas valstis un Polija – hibrīdkarš, dezinformācija, tas var notikt ar jebkuru valsti. Savukārt Krievija radījusi spriedzi daudz plašākā reģionā, tostarp arī Somijā un Norvēģijā.
“Baltijas valstis neapšauba NATO vienotību. Alianze ar katru izaicinājumu kļūst stiprāka. Tomēr būtiski, ka katra alianses dalībvalsts atzīst vienādus 21. gadsimta draudus, reaģējot uz tiem atbilstoši savām spējām,” viņš teica, paužot cerību, ka arī citas NATO un Eiropas Savienības dalībvalstis sekos ASV piemēram, sniedzot atbalstu Baltijas valstīm.
Arī Lietuvas Nacionālās aizsardzības ministra vietnieks M. Abukevičus uzsvēra Lietuvā izvietotās kaujas grupas gadadienas nozīmīgumu, atgādinot, ka Vācija bija pirmā valsts, kuras vadītā kaujas grupa tika izvietoja, tādējādi demonstrējot alianses vienotību.
Viņš atzīmēja, ka raugoties uz šādu Krievijas un Baltkrievijas ģeogrāfisko kopīgo vidi, Baltijas reģiona valstīm jādomā, kā uz to reaģēt gan ilgtermiņa, gan īstermiņā. Runājot par īstermiņa atbildi, spēku palielināšana reģionā ir labākā atbilde. Protams, diplomātija šajā situācijā joprojām paliek kā primārā iespēja rast kompromisu – neviens nevēlas karu, bet vienlaikus, ņemot vērā Krievija izvirzītās prasības, diplomātijai nav tik liela loma kā militāro spēku palielināšanai valstīs. Tikmēr ilgtermiņa risinājuma radīšanai liela loma būs gaidāmajam Madrides samitam, kā arī NATO kaujas grupām būtu jāsaglabā sava klātbūtne.
“Atturēšana ir lētāka nekā aizsardzība – tas ir NATO kaujas grupu moto. Mums tas būtu jāņem vērā, runājot par īstermiņa un ilgtermiņa atbildi Krievijai. Mums arīdzan to vajadzētu paturēt prātā, ne tikai runājot par NATO Austrumu flangu, bet arī par Ukrainu,” viņš teica.
Bijušais NATO ģenerālsekretāra vietnieks aizsardzības politikas un plānošanas jautājumos H. Brauss, uzrunājot klātesošos, atzīmēja, ka viņam bijis tas gods iesaistīties NATO kaujas grupu koncepta izstrādē. Viņš atzīmēja, ka tagadējā spēku palielināšana Baltijas valstīs un Polijā šobrīd ir būtiska ne vien Krievijas agresijas dēļ, bet arī Baltkrievijā izvietoto Krievijas bruņoto spēku dēļ.
H. Brauss piekrita M. Dževana sacītajam, ka aliansei jābūt vienotai, piebilstot, ka vienlaikus NATO ir jāveic visi iespējamie centieni, īstenojot spēka atturēšanas un aizsargāšanas pozīcijas visās dimensijās – uz zemes, ūdenī, gaisā, kibertelpā, kodolspējās.
Viņš atzīmēja – kopš 2014. gada ir paveikts patiesi daudz, lai stiprinātu NATO, bet vēl ir arī daudz darāma, lai nodrošinātu drošību. Lai to izdarītu, H. Brauss sniedz piecus priekšlikumus. Pirmkārt, NATO kaujas grupas Baltijas valstīs arī turpmāk būtu jāstiprina, tā papildinot ar ASV bruņoto spēku kaujas grupām.
Tāpat kaujas grupās jābūt izstrādātiem ātrai spēku palielināšanas plāniem krīzes gadījumā, kas visnotaļ regulāri jātrenē.
Treškārt, kaujas grupām ir jābūt drošām, ka arī pārējie NATO spēki spēj gana ātri pārvietot savus spēkus uz Baltijas valstīm, ņemot vērā Baltijas valstu ģeogrāfisko izkārtojumu un Krievijas spēju ātri savilkt savus bruņotos spēkus. NATO arīdzan nedrīkst taupīt nekādas pūles, ieguldot un palielinot spēku gatavību, lai vajadzības gadījumā spētu ātri izvietot savus spēkus.
Aliansei arīdzan jāspēj gana ātri pārvietoties viscaur dalībvalstīm un Eiropai, tam sakārtojot regulējumus, transporta infrastruktūru, komandas un vadības spējas, kā arī loģistiku. Eksperts gan atzīmēja – progresam jābūt tūlītējam, kur NATO jāsadarbojas ar Eiropas savienību politiskā un militārā līmenī.
Pieckārt, Baltijas reģiona un NATO štābu, dalībvalstu un to bruņoto spēku koordinācijai jābūt ciešai, tostarp plānojot aizsardzību, veicot militārā mācības. Tāpat katrai valstij primāri ir jānodrošina sava aizsardzība.
Savukārt Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs L. Kasčiūnas, runājot par drošības situāciju reģionā, uzsvēra, ka Krievija vienmēr centusies Baltijas valstis NATO nostādīt kā otršķirīgas, kas nu jau kļuvusi par senu Kremļa tradīciju. To apliecina arī Krievijas izvirzītās prasībās, cenšoties nostādīt Baltijas valstis kā otršķirīgas. No vienas puses NATO un ASV atbilde uz Kremļa ultimātu bija un ir ļoti laba un pareiza, bet no otras puses tā norādīja uz reģiona vājumu ģeopolitiskajā kontekstā, īpaši, kad mums ir “spēlēs kārtības” mainītājs, norādīja M. Abukevičus. Līdz ar to aktuāls paliek jautājums – pēc šīm it kā mācībām, cik Krievijas karavīru vai militārā ekipējuma paliks Baltkrievijā.
Līdzīgi kā citi eksperti, arī viņš norāda, ka Baltijas valstīs nepieciešama NATO spēku palielināšana, stiprinot atturēšanas un aizsargāšanas spējas, palielinot ne tikai NATO kaujas grupu karavīru klātbūtni, kas notiek jau tagad, bet arī palielinot sabiedroto klātbūtni gaisā un jūrā stiprinot gan NATO spēku spējas, gan arī pašu valstu bruņoto spēku spējas.
Runājot par Baltkrievijas un Krievijas attiecībām, Latvijas aizsardzības ministrs norāda – tas būs Krievijas lēmums, vai un kad Baltkrievija kā neatkarīga valsts pazudīs no Pasaules politiskās kartes. Kamēr Aleksandra Lukašenko režīms atbilst un pakļaujas Krievijas interesēm, tik ilgi arī Baltkrievija pastāvēs.
Līdzīgi kā citi eksperti, arī Latvijas aizsardzības ministrs uzsvēra – NATO jāparāda vienotība ne tikai vārdos, bet arī darbos. Tas ir būtisks jautājums sabiedrotajiem Rietumos.
Tikmēr NATO ģenerālsekretāra vietnieks norādīja – katras NATO dalībvalsts individuāli centieni vai arī kolektīvi, lai deeskelētu situāciju un novērstu Krievijas uzbrukumu Ukrainai un karu, ir tā vērti, lai mēģinātu. Piemēram, Francijas prezidents Emanuels Makrons pirms tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu veica ilgu telefonsarunu ar ASV prezidentu Džo Baidenu. Līdz ar to nevajadzētu apšaubīt NATO vienotību, kas nav tikai vārdos, bet atspoguļojas darbos.
Viņš arīdzan atgādināja, ka pirms 2014. gada, kad Krievija pirmo reizi iebruka Ukrainā, Baltijas valstīs NATO spēki nebija izvietoti, un kaujas grupu ievietošana reģionā bija kā atbilde uz Krievijas agresiju.
Vaicāts, vai M. Dževana domā, ka iespējams diplomātijas ceļā atrisināt situāciju, viņš norādīja – tas būs tādā gadījumā, ja Krievija spēs rast kompromisu un saprātīgu vienošanos, kas apmierina visas puses, kā arī būs ar mieru deeskalēt situāciju. Tajā pašā laikā NATO uz draudiem jālūkojas no 360 grādu perspektīvas.
Viņš, līdzīgi kā citi eksperti, atkārti norādīja, ka NATO kaujas grupa ir signāls Maskavai, ka visa alianse ir iesaistīta, lai atturētu un, ka visa alianse reaģēs nekavējoties uz jebkādiem draudiem no ārpuses. Tāpat alianses dalībvalstīm būtu jānovērtē, kādu ieguldījumu NATO Austrumu flanga drošībā iegulda tādas valstis kā ASV, Francija, Lielbritānija un Vācija, palielinot savu klātbūtni reģionā.
“Tā ir neizsakāmi svarīga vēsts V. Putinam. Viņš līdz šim ir sasniedzis, ko vēlējās – radījis bailes NATO sabiedrotajos, radījis nestabilitāti,” sacīja eksperts.
Komentējot, vai NATO spēku klātbūtne šobrīd ir pietiekama Baltijas reģionā, lai atturētu Krieviju, M. Abukevičus norādīja – nebūt nē, un tas ir Baltkrievijas dēļ. Viņš uzsvēra – uz draudiem nebūt nenorāda Baltkrievijā izvietoto Krievijas karavīru skaits, bet gan fakts, cik ļoti Krievija un Baltkrievija ir militāri integrētas, kas nu jau ir pašreizējā realitāte, kas nemainīsies.
Eksperts arī atzīmēja – Krievijas kontekstā lietojam terminu “deeskalēt”, kas tiek sacīts, kad dialogs ar Krieviju būtu jēgpilns, ja tā deeskalēs situāciju. Tomēr jautājums ir – ko nozīmē “deeskalēt”?
“V. Putins mums piedāvā savu izpratni par deeskalāciju, atvelkot daļu vai visus spēku no Baltkrievijas, bet vai tā patiešām ir situācijas deeskalācija, ja Krievijas karaspēks, piemēram, tāpat paliek okupētajā Krimā. Līdz ar to ir jābūt konkrētiem, pieprasot deeskalāciju un tikai tad varam runāt par jēgpilnu dialogu, kas nav pēdējo mēnešu perspektīvā. Te ir runa par iebrukumu Ukrainā 2014. gadā un arī par iebrukumu Gruzijā 2008. gadā,” saka M. Abukevičus, piebilstot, ka piekrīt pārējo ekspertu sacītajam – NATO ir jāraugās no 360 grādu perspektīvas.
Tam piekrita H. Brauss, sakot – sankcijas pret Krievijas prezidentu būtu jāpiemēro jau tagad par viņa neadekvāto rīcību, nevis jāgaida iebrukums Ukrainā.
Tikmēr L. Kasčiūnas ,komentējot Vācijas līdzšinējo iesaisti krīzes novēršana un konflikta risināšanā, eksperts norādīja – Lietuva ir pateicīga un novērtē Vācijas lēmumu palielināt savu klātbūtni NATO kaujas grupā Lietuvā, kas ir visnotaļ būtiski. Viņš arī pauda sapratni par Vācijas līdzšinējiem lēmumiem, kas balstīti daudzu aspektu dēļ, tostarp vēstures.
Līdzīgi norāda arī M. Abukevičus, uzsverot – Vācijas klātbūtne Lietuvā ir stūrakmens Lietuvas drošības nodrošināšanai, kas ir būtiski pašreizējā situācijā.
Savukārt NATO ģenerālsekretāra vietnieks M. Dževana, noslēdzot diskusiju, uzsvēra – Vācija ir uzticama NATO sabiedrotā valsts. Ne katrai valstij ir vienāda draudu izpratne, stratēģiskā kultūra, vēsture un vienāda drošības politika. Viņš atgādināja – aliansē ir 30 pavisam dažādas dalībvalstis, kur Vācija sniedz būtisku ieguldījumu aliansei.