Ķīna paziņo par jaunām militārām mācībām ap Taivānu

Pasaulē
Sargs.lv/REUTERS
Ķīnas militārās mācības Dienvidķīnas jūrā 2018/Foto: Reuters/ft.com
Foto: Ķīnas militārās mācības Dienvidķīnas jūrā 2018/Foto: Reuters/ft.com

Ķīnas armija šodien paziņoja par jaunām militārām mācībām jūrās un gaisa telpā ap Taivānu – tikai dienu pēc tās visu laiku lielāko mācību beigām, tādējādi protestējot pret ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi pagājušajā nedēļā notikušo vizīti Taipejā, raksta ziņu aģentūra “REUTERS”.

Ķīnas Austrumu teātra pavēlniecība paziņoja, ka rīkos kopīgas mācības, koncentrējoties uz pretzemūdeņu un jūras uzbrukumiem, apstiprinot dažu drošības analītiķu un diplomātu bažas, ka Pekina turpinās spiedienu uz Taivānas aizsardzību.

Taivānas Ārlietu ministrija nosodīja šo soli, norādot, ka Ķīna apzināti rada krīzi. Tā pieprasīja Pekinai pārtraukt savas militārās darbības un “atkāpties no tās robežām”.

“Ķīnas radītās militārās iebiedēšanas priekšā Taivāna nebaidīsies un neatkāpsies, bet gan stingrāk aizstāvēs savu suverenitāti, nacionālo drošību un brīvu un demokrātisku dzīvesveidu,” teikts ministrijas paziņojumā.

N. Pelosi vizīte Taivānā pagājušajā nedēļā saniknoja Ķīnu, kas šo salu uzskata par savu. Uz to Pekina atbildēja ar ballistisko raķešu izmēģinājuma palaišanu virs Taipejas, kā arī atteicās no dialoga ar Vašingtonu.

Šo, nupat izsludināto mācību ilgums un precīza vieta vēl nav zināma, taču Taivāna jau ir samazinājusi lidojumus sešu agrāko Ķīnas mācību apgabalu tuvumā, kas ieskauj salu.

Īsi pirms jaunāko mācību izziņošanas Taivānas prezidente Cai Inveņa tikās ar Sentvinsenta un Grenadīnas premjerministru Ralfu Gonsalvesu, kurā viņa amatpersonai izteica atzinību par viņa apņēmība apmeklēt Taivānu, neskatoties uz Ķīnas militāro spiedienu.

"Premjerministrs Gonsalvess pēdējās dienās ir paudis, ka Ķīnas militārās mācības viņam netraucēs apmeklēt draugus Taivānā. Šie paziņojumi mūs ir dziļi aizkustinājuši," sacīja Cai Inveņa.

Nav gan skaidrs, vai C. Inveņa bija uzaicinājis R. Gonsalvesu pirms vai pēc N/ Pelosi vizītes. “Mēs neatklājam iekšējo plānošanu vai saziņu starp valdībām,” “REUTERS” sacīja Taivānas Ārlietu ministrija.

Papildus 11 tuvās darbības rādiusa ballistisko raķešu izšaušanai četru iepriekšējo mācību dienu laikā, plašus manevrus ap salu veica arī Ķīnas karakuģi, iznīcinātāji un droni.

Īsi pirms šo mācību beigām svētdien, 7.augustā, aptuveni desmit karakuģi no Ķīnas veica manevrus tuvu Taivānas šauruma neoficiālajai viduslīnijai, sacīja persona, kas pārzina situāciju un ir saistīta ar drošības plānošanu.

Taivānas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Suns Li-fangs žurnālistiem sacīja, ka Taivānas bruņotie spēki Ķīnas mācības risinājuši “mierīgi”. Iepriekš ministrija paziņoja, ka mācībās tika izmantoti karakuģi, lidmašīnas un bezpilota lidaparāti, lai simulētu uzbrukumus salai un tās flotei.

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vangs Veņbins šodien paziņoja, ka Ķīna veiks ierastas militārās mācības “pašu ūdeņos” atklātā, pārskatāmā un profesionālā veidā, piebilstot, ka Taivāna ir daļa no Ķīnas.

Uz jautājumu, vai Ķīnas notiekošajās mācībās ievērotas starptautiskās tiesības un vai tiks izdoti jauni brīdinājumi civilajai gaisa un jūras satiksmei, V. Veņbins sacīja, ka attiecīgie departamenti izdeva savlaicīgus paziņojumus atbilstoši gan iekšzemes, gan starptautiskajiem tiesību aktiem.

Ķīnas Aizsardzības ministrija saglabā arī savu diplomātisko spiedienu uz ASV, protestējot pret N. Pelosi vizīti.

“Pašreizējo saspringto situāciju Taivānas šaurumā pilnībā izprovocēja un rada ASV puse pēc savas iniciatīvas, un ASV par to ir jāuzņemas pilna atbildība un nopietnās sekas,” sacīja Ķīnas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Vu Cjaņs.

Ķīna piektdien pārtrauca formālās sarunas ar ASV, kurās bija iesaistītas Ķīnas teātra līmeņa pavēlniecības, aizsardzības politikas koordinācija un militārās jūrniecības konsultācijas, kad N. Pelosi atstāja reģionu.

Pentagona, Valsts departamenta un Baltā nama amatpersonas nosodīja šo soli, raksturojot to kā bezatbildīgu pārmērīgu reakciju.

Dalies ar šo ziņu