“Sargs.lv” skaidro: Viss, kas zināms par lidojošajiem objektiem virs Ziemeļamerikas debesīm

Pasaulē
Sargs.lv/ BBC/ PBS/ ABC
F-22 lido pie Ķīnas balona virs Atlantijas okeāna
Foto: AP/Scanpix

Februāra sākumā virs ASV lidoja vēl neredzēts balts balons, kas radīja plašu sabiedrība sun politiķu satraukumu. Drīz vien ASV nāca klajā ar paziņojumu, ka tas ir Ķīnas spiegošanas balons, kas novēro militāro infrastruktūru un 4. februārī to notrieca virs Atlantijas okeāna. Taču jau pēc pāris dienām atkal virs Ziemeļamerikas debesīm tika pamanīti un notriekti vēl trīs lidojoši objekti. ASV bruņotie spēki nav pārliecināti, kas bija šie trīs lidojošie objekti un kā tie spēja turēties tik augstu gaisā. Portāls “Sargs.lv” skaidro, kas pašlaik ir zināms, par šiem nezināmajiem lidojošajiem objektiem un vai tie rada jebkādus draudus.

Kā viss sākās

28. janvārī liels lidojošs objekts tika pamanīts virs Aļaskas Aleutu salu arhipelāga Klusā okeāna ziemeļu daļā starp ASV un Krieviju. Tas šķērsoja Kanādas gaisa telpu līdz nonāca ASV Montānas štatam.

1. februārī Bilingsas pilsētas iedzīvotāju uzņemtās fotogrāfijas pirmo reizi pievērsa sabiedrības uzmanību augstu lidojošajam objektam.

Montānā, mazapdzīvotajā štatā, atrodas viens no trim kodolraķešu tvertņu laukiem valstī, tādēļ ASV amatpersonas uzskata, ka tas ir Ķīnas novērošanas balons, kas, šķiet, novēro augstas drošības militāro infrastruktūru.

ASV amatpersonas atklāja, ka balons bija vairāk 60 metru garš un aprīkots ar vairākām antenām, saules paneļiem un novērošanas iekārtām, kas spēj pārtvert telekomunikācijas.

Taču Baltais nams nebija sākotnēji gatavs balonu notriekt, baidoties par postījumiem, ko varētu nodarīt krītošās atlūzas, tāpēc vairākas dienas tas lidoja pāri ASV līdz 4.februārim, kad ASV prezidents Džo Baidens deva atļauju F-22 to notriekt pie Dienvidkarolīnas krasta.

Image
Aizdomās turētais ķīniešu spiegu balons tiek notriekts virs Atlantijas okeāna. Foto: REUTERS/Scanpix
Aizdomās turētais ķīniešu spiegu balons tiek notriekts virs Atlantijas okeāna. Foto: REUTERS/Scanpix

Ķīna noliedza, ka balons tika izmantots spiegošanai, apgalvojot, ka tā bija laikapstākļu novērošanas ierīce, kas novirzījusies no kursa.

Taču Pekina norāda, ka balona iznīcināšana "nopietni pārkāpa starptautisko praksi", piebilstot, ka tā patur tiesības "izmantot nepieciešamos līdzekļus, lai risinātu līdzīgas situācijas".

Drīz vien Ziemeļamerikas debesīs parādījās vairāki nezināmi lidojoši objekti, kas radījuši plašu ažiotāžu starp ASV politiķiem un Rietumu medijiem.

Laika līnija:

4. februāris: ASV Gaisa spēki pie Dienvidkarolīnas krastiem notriec balonu, kas vairākas dienas lidoja virs ASV. Baltā nama amatpersonas pauž, ka tas ir Ķīnas balons sensitīvu militāru objektu spiegošanai

10. februāris: ASV notriec vēl vienu lidojošu objektu Aļaskas ziemeļos, kuram, pēc amatpersonu teiktā, nav piedziņas vai kontroles sistēmu

11. februāris: amerikāņu iznīcinātājs notriec "augstu lidojošu gaisa objektu" virs Kanādas Jukonas teritorijas, aptuveni 160 km no ASV robežas. Tas tiek raksturos daudz mazāks nekā pirmais objekts un cilindriskas formas

12. februāris: ASV iznīcinātāji "piesardzības dēļ" notriec ceturto augstu lidojošu gaisa objektu netālu no Hūrona ezera ASV.

Aļaska un Jukona

Piektdien, 10. februārī, pie Aļaskas ziemeļu krastiem ASV spēki notrieca vēl vienu objektu. ASV amatpersonas apgalvo, ka tas ir "mazas automašīnas lielumā" un lidoja 12 kilometrus virs zemes, virzoties Ziemeļpola virzienā bez jebkādas piedziņas vai vadības sistēmas.

Nākamajā dienā, 11. februārī, pēc ASV un Kanādas pavēles virs Jukonas teritorijas Kanādas ziemeļrietumos tika notriekts līdzīgs "augstu lidojošs gaisa objekts".

Joprojām nav skaidrs, kas bija šie divi objekti, un ziņojumi sniedz pretrunīgus viedokļus.

Senāta vairākuma līderis Čaks Šūmers (Chuck Schumer), 12. februārī sacīja, ka izlūkdienesti uzskata, ka abi notriektie objekti ir baloni, "bet daudz mazāki par pirmo".

Savukārt, ASV Aizsardzības departamenta pārstāvis medijiem sacīja, ka abi "nemaz nelīdzinās" oriģinālajam balonam.

Papildus vēl viena augsta ranga amatpersona raidorganizācijai “ABC News” sacīja, ka pēdējie notriektie objekti, visticamāk, bija laikapstākļu novērošanas baloni, nevis spiegošanas ierīces.

Hūrona ezers

Svētdien, 12. februārī, ASV lidmašīnas notrieca vēl vienu lidojošu objektu, kad tas tuvojās Hūrona ezeram uz ASV un Kanādas robežas

Tas iezīmēja trešo notriekto objektu astoņu dienu laikā un līdzīgi kā iepriekšējie divi - nav skaidra tā izcelsme.

ASV Aizsardzības nozares amatpersonas to raksturo kā astoņstūrainu objektu ar stīgām, kas karājās no tā. Amatpersonas atzina, ka tas ticis uzspridzināts "piesardzības dēļ", jo apdraudēja civilo aviāciju.

ASV Ziemeļu pavēlniecības komandieris ģenerālis Glens Vanherks (Glen VanHerck) medijiem sacīja, ka nekas neliecina par draudiem.

"Es nevaru tos klasificēt kā balonus. Mēs tos saucam par objektiem konkrēta iemesla dēļ. Tas, ko mēs redzam, ir ļoti, ļoti mazi objekti, kuriem ir ļoti, ļoti zema redzamība radaros," viņš piebilda

"Es ļaušu izlūkošanas un pretizlūkošanas iestādēm to noskaidrot," sacīja ģenerālis G.Vanherks. Atbildot uz mediju jautājumu, vai ir iespējams, ka objekti ir citplanētieši vai ārpuszemes objekti, viņš sacīja, ka “šobrīd neko neizslēdz.”

Image
ASV Ziemeļu pavēlniecības komandieris ģenerālis Glens Vanherks. Foto: AP/Scanpix

ASV un Kanādas reakcija

Pašlaik gan ASV, gan Kanādas meklēšanas komandas strādā, lai atrastu notriekto objektu atlūzas.

Meklēšanas helikopteri un lidmašīnas ir izvietotas uz sasalušā Bofortas jūras ledus pie Aļaskas ziemeļu krasta.

"Arktiskie laikapstākļi, tostarp vējš, aukstums, sniegs un ierobežota dienasgaisma, ir faktori, kas traucē atrast notriektās atlūzas," informē ASV armija.

Jukonā Kanādas patruļlidmašīnas CP-140 meklē atlūzas no trešā objekta.

Tikmēr liela daļa oriģinālā balona jau ir atgūta no Atlantijas okeāna, kas nodots FIB pārraudzībā.

ASV mediji, kā arī politiķi aicina Baltajam namam un aizsardzības amatpersonām pēc iespējas ātrāk sniegt vairāk informācijas.

"Mums ir vajadzīgi fakti par to, no kurienes tie nāk, kāds ir to mērķis un kāpēc to biežums pieaug," “Twitter” rakstīja Mičiganas štata demokrāte Debija Dingela (Debbie Dingell).

Dalies ar šo ziņu