Ķīna sankcionē ASV militāros uzņēmumus “Lockheed Martin” un “Raytheon”

Pasaulē
Sargs.lv /AP
ASV militārā uzņēmuma "Raytheon" ēka
Foto: AP/Scanpix

Ķīna ceturtdien noteica tirdzniecības un investīciju sankcijas ASV militārajiem uzņēmumiem “Lockheed Martin” un “Raytheon” par ieroču piegādi Taivānai, pastiprinot centienus izolēt salu, kuru savā kontrolē vēlas pārņemt Ķīnas komunistiskā partija, informē ziņu aģentūra “Associated Press”.

“Lockheed Martin” un “Raytheon” uzņēmumiem ir aizliegts importēt preces Ķīnā vai veikt jaunas investīcijas šajā valstī, vēsta Ķīnas Tirdzniecības ministrija. Ministrijas ziņojumā teikts, ka šie uzņēmumi ir iekļauti "neuzticamo" uzņēmumu sarakstā, kuru darbība ir ierobežota, jo var apdraudēt valsts suverenitāti, drošību vai attīstības intereses.

Nav īsti skaidrs, kādu ietekmi sankcijas varētu atstāt, jo jau pašlaik ASV aizliedz lielāko daļu ar ieročiem saistītu tehnoloģiju pārdošanu Ķīnai, taču daži no ASV militārajiem uzņēmējiem ir arī civilie uzņēmumi aviācijas un citos tirgos.

Taivāna un Ķīna neformāli sadalījās 1949. gadā pēc pilsoņu kara. Sala, kurā dzīvo 22 miljoni cilvēku, nekad nav bijusi daļa no Ķīnas Tautas Republikas, taču Komunistiskā partija uzskata, ka tās pienākums ir apvienot salu ar kontinentu, vajadzības gadījumā izmantojot spēku.

Ķīnas līdera Sji Dzjiņpina valdība ir pastiprinājusi centienus iebiedēt Taivānu, lidojot salas tuvumā ar iznīcinātājiem un bumbvedējiem, kā arī izšaujot raķetes jūrā netālu no Taivānas.

Amerikas Savienotajām Valstīm nav oficiālu diplomātisko attiecību ar Taivānu, taču ASV saskaņā ar ASV Taivānas attiecību likumu ir jānodrošina salai līdzekļi, lai tā spētu sevi aizstāvēt.

“Raytheon Missiles and Defense”, kas ir daļa no “Raytheon”, septembrī noslēdza 412 miljonus ASV dolāru vērtu līgumu uzlabot Taivānas militāros radarus, kas ir daļa no ASV ieroču pārdošanas paketes Taivānai 1,1 miljarda ASV dolāru vērtībā. Militārais uzņēmums “Boeing Defense” ir noslēdzis 355 miljonu dolāru līgumu par “Harpoon” raķešu piegādi salai.

Pekina reaģējot uz šiem līgumiem, paziņoja par sankcijām pret “Raytheon” un “Boeing Defense” vadītājiem, taču nesniedza nekādu sīkāku informāciju, ko sankcijas paredz.

“Lockheed Martin” ir piegādājis Taivānas bruņotajiem spēkiem radarus, helikopterus un gaisa satiksmes vadības aprīkojumu, kas spēlē svarīgu lomu Taivānas iznīcinātāju un jūras spēku fregašu attīstībā.

Ķīnā uzņēmums “Lockheed Martin” ir pārdevis gaisa satiksmes vadības aprīkojumu civilajām lidostām un helikopterus komerciālai lietošanai.

Pekina paziņoja par plāniem izveidot “neuzticamo uzņēmumu” sarakstu 2019. gadā, reaģējot uz ASV ierobežojumiem Ķīnas telekomunikāciju iekārtu ražotājam “Huawei”.

Dalies ar šo ziņu