Portāls “Sargs.lv” jau ziņoja, ka Latvijā aizvadīta dronu koalīcijas vadības komitejas pilnsapulce, kura pirmo reizi norisinājās koalīcijas dalībvalstu pārstāvjiem tiekoties klātienē. Tās laikā dronu koalīcijas dalībvalstu pārstāvji uzklausīja Ukrainas pārstāvju ziņojumu par aktuālo situāciju frontē, apsprieda koalīcijas līdzšinējo veikumu, vienojās par tālākajām darbībām, kā arī pārrunāja dronu koalīcijas dalībvalstu ieguldījumu plānus Ukrainas atbalstam, dronu ražošanas spējas un turpmākās ieceres. Portāls “Sargs.lv” uz sarunu aicināja dronu koalīcijas pārstāvjus, lai noskaidrotu vairāk par šo tehnoloģiju attīstību un nozīmi militārajā jomā.
Krievija aizvien saglabā augstu uzbrukuma intensitāti, īpaši lietojot Irānas bezpilota trieciena dronus “Shahed” dažādās modifikācijās. Lai arī pēdējo gadu laikā Rietumvalstu atbalsts Ukrainai ir bijis ievērojams, karadarbībā patērēto dronu skaits aizvien ir ārkārtīgi liels.
Dronu koalīcijas ietvaros oktobra beigās Vācijā tika aizvadīti dronu tehnoloģiju testi, kuru laikā tika pārbaudīti šobrīd tirgū pieejamie bezpilota lidaparāti. Šādi testi šobrīd ir īpaši svarīgi, lai tūlītēji nodrošinātu Ukrainu ar tai nepieciešamajām dronu tehnoloģijām.
Dronu koalīcijas dalībvalstu pārstāvji atzīst, ka straujās dronu tehnoloģiju attīstības dēļ, ir nepieciešams paātrināt piegādes, kas ļautu efektīvāk Ukrainai gan aizsargāties, gan uzbrukt agresorvalsts Krievijas okupantiem.
Jau vēstīts, ka lai nodrošinātu Ukrainas tehnoloģisko un kvantitatīvo pārākumu pār Krievijas okupantiem, 2024. gada 14. februārī Ukrainas Aizsardzības atbalsta kontaktgrupas sanāksmē Latvijas un Apvienotās Karalistes vadībā tika panākta vienošanās par dronu koalīcijas izveidi.
Dronu tehnoloģijas ieviesušas revolucionāras izmaiņas mūsdienu karadarbībā. Šobrīd tām ir liela nozīme Ukrainas Bruņoto spēku spēju arsenālā. Droni ir efektīvi, lai veiktu izlūkošanu un iznīcinātu pretinieku. Tādēļ šobrīd abas karojošās puses ir būtiski kāpinājušas dronu attīstīšanas un ražošanas spējas.
Koalīcijas dalībvalstu mērķis ir nodrošināt Ukrainas vajadzībām nepieciešamo dronu piegādi, tehnoloģisko atbalstu un palīdzību personāla apmācībā. Apņemšanās paredz Ukrainai piegādāt tādus izlūkošanas un kaujas dronus, kuri izstrādāti atbilstoši Ukrainas bruņoto spēku izvirzītajām prasībām.
Latvija dronu koalīcijas vajadzībām šogad atvēlēs 20 miljonus eiro – 10 miljonus eiro iepirkumiem no vietējās industrijas, 5 miljonus eiro – iepirkumiem dronu koalīcijas ietvaros un vēl 5 miljonus eiro citām koalīcijas vajadzībām. Arī 2025. gadā Latvija starptautiskajai Dronu koalīcijai piešķirs 20 miljonus eiro. Tāpat Latvija un Ukraina ir noslēgusi vienošanos par Ukrainas karavīru apmācību dronu pilotu programmā.
Starptautiskās dronu koalīcijas dalībvalstu atbalsts Ukrainas dronu spējām 2024. gadā sasniegs 1,8 miljardus eiro, informējusi Aizsardzības ministrija.
Ieguldītā summa nodrošina tiešas dronu piegādes Ukrainas bruņotajiem spēkiem, investīcijas Ukrainas dronu ražošanā, kā arī dronu koalīcijas kopējā fonda papildināšanu starptautisko dronu iepirkumu veikšanai.