Lietuva cer piespiest Eiropas Savienību (ES) izveidot aizsardzības finanšu instrumentus, kas visām dalībvalstīm ļautu palielināt savus aizsardzības budžetus, intervijā Lietuvas sabiedriskajam radio “LRT Radio” trešdien paziņoja Lietuvas aizsardzības ministre Dovile Šakaliene,
Jau vēstīts, ka Lietuva nesen paziņoja par plāniem tuvāko gadu laikā palielināt aizsardzības izdevumus robežās no 5-6% no iekšzemes kopprodukta. Vienlaikus Lietuvas politiskā vadība jau atzinusi, ka Lietuvas ekonomika pašas spēkiem nespēj ģenerēt pietiekošu nodokļu ieņēmumu masu, lai finansētu tik lielus izdevumus valsts drošībai.
“LRT.lt” atgādina, ka šobrīd spēkā esošie līgumi neļauj izmantot ES budžetu militārām operācijām, taču ES var izmantot rūpniecības finanšu instrumentus militārās ražošanas finansēšanai.
Pēc D. Šakalienes teiktā, viņa ir dzirdējusi no Francijas vēstnieka Lietuvā, ka Parīze atbalstīs "kopēja aizņēmuma instrumenta izveidi [aizsardzībai] pēc iespējas ātrāk".
“Visas Baltijas jūras reģiona valstis izjūt arvien lielāku spiedienu hibrīdkara saasināšanās dēļ. [...] Protams, mani kolēģi – finanšu ministrs, premjers, kā arī prezidents savas pieredzes un kompetences dēļ droši vien var precīzāk redzēt, kurā virzienā mēs iesim,” sacīja D. Šakalienė.
Iepriekš par aizsardzības izdevumu palielināšanas nepieciešamību izteicies arī Latvijas valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, norādot, ka tuvāko gadu laikā aizsardzības izdevumi būtu palielināmi līdz 4% no mūsu valsts IKP.
Nepieciešamību palielināt Eiropas valstu aizsardzības izdevumus atzinusi arī ES augstā pārstāve ārlietās un drošības jautājumos Kaja Kallasa, paziņojot, ka Eiropai ir laiks ieklausīties ASV jaunā prezidenta Donalda Trampa prasībās palielināt aizsardzības izdevumus.
Līdz ar D. Trampa stāšanos ASV prezidenta amatā aktualizējies jautājums par ASV interesi aizstāvēt Eiropas NATO sabiedrotos, kuri gadiem nepilda pašu noteiktās minimālās prasības aizsardzības nozares finansēšanai. Jaunais ASV prezidents savās uzstāšanās reizēs vairākkārt kritizējis Rietumeiropas valstis par nepietiekamu aizsardzības finansēšanu un pārlieku lielu paļaušanos uz ASV aizsardzības spējām. Viņaprāt, šāds atbildību sadalījums ir netaisnīgs.