Aizsardzības ministrija šodien prezentē vērtīgu informatīvo materiālu – bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”. Kā norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks, buklets ir nozīmīga daļa no Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas, ko Aizsardzības ministrija sāka ieviest jau pagājušajā gadā. Tās mērķis – nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā un pārvarēšanā. Turklāt ministrs uzsver – reaģējot uz mūsdienu drošības izaicinājumiem, līdzīgi informatīvie materiāli sagatavoti arī citās Eiropas valstīs, nodrošinot to pieejamību katrā mājsaimniecībā.
Kā skaidro aizsardzības ministrs Artis Pabriks, lai arī iecere izdot šādu bukletu drukātā veidā bija plānota tikai šī gada rudenī, pašreizējie apstākļi un ekonomiskā situācija likusi pieņemt ātrus un nestandarta risinājumus. Šoreiz – izvēloties bukletu izveidot elektroniskajā formātā, lai ātrāk varētu sasniegt ikvienu mājsaimniecību, daloties ar informāciju, kas var būt noderīga ikvienai ģimenei jau tagad.
A. Pabriks atgādina, ka 21. gadsimta pirmā puse visai pasaulei bijis trauksmains laiks, ieskaitot gan ekonomisko un finanšu krīzi, kas pasauli skāra 2008. gadā, gan Krievijas uzbrukumus Ukrainai 2014. gadā. Visbeidzot – Covid-19 pandēmija, ar kuras ierobežošanu un sekām sastopas teju ikviena pasaules valsts, tai skaitā arī Latvija. Tāpēc ministrs norāda – visi šie notikumi ir likuši saprast, ka arī mūsdienās pavisam negaidīti var pienākt brīdis, kad ierastā dzīve apgriežas kājām gaisā, un var pazust vitāli svarīgi pakalpojumi – siltums, elektrība, ūdens, sakari un citi, bez kuriem vairs nav iedomājama mūsu ikdiena.
Viņš atgādina, ka jau pirms gada Aizsardzības ministrija uzsāka Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu, kuras mērķis ir nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā un pārvarēšanā. Daļa no tās ir buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, kura simbols ir starptautiski atzītais standarts 72 stundas jeb trīs diennaktis – šis minimālais periods, kura laikā iedzīvotājiem pašiem būtu jāspēj nodrošināt sevi līdz brīdim, kad iesaistās atbildīgie dienesti.
Tāpēc A. Pabriks cer, ka bukletā iekļautie jautājumi liks ikvienam aizdomāties par to, kā uzlabot savu drošību ne tikai šodien, bet arī nākotnē.
Turpmāk gan pats buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, gan papildu informācija būs atrodama aizsardzības nozares ziņu portālā “Sargs.lv” sadaļā “72 stundas”. Šī sadaļa tiks regulāri papildināta arī ar dažādiem skaidrojošiem rakstiem gan par citu operatīvo dienestu darba specifiku, gan padomiem, piemēram, kādus medikamentus izvēlēties pirmās neatliekamās palīdzības aptieciņai, kā iegūt dzeramo ūdeni lauka apstākļos un kā par dažādām krīzēm runāt ar bērniem.
Ar bukletu trīs valodās iespējams iepazīties šeit: https://www.sargs.lv/lv/tema/72stundas.
Artis Pabriks aicina visus iedzīvotājus ar bukleta elektronisko versiju iepazīties pašiem un iepazīstināt arī savus ģimenes locekļus, arī tos, kuri ikdienā nelieto datoru vai citas elektroniskās ierīces.
Lai ar bukletu iepazīstinātu pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju un sniegtu noderīgu informāciju, Aizsardzības ministrija aicina ikvienu interesentu kļūt par 72 stundu vēstnesi, izvietojot bukletu un tā reklāmas materiālus savās mājaslapās un daloties ar to sociālo tīklu profilos.
Vairāk informācijas šeit: https://www.mod.gov.lv/lv/klusti-par-72-stundu-vestnesi