Uzzinot par ukraiņu puiša Dmitro Ļaskovecka, ko portāls “Sargs.lv” intervēja īsi pirms Lāčplēša dienas, dzīves stāstu un plāniem mācīties Latvijā, nodibinājums “Vītolu fonds” nolēmis viņam piešķirt fonda ziedotāja Ulda Caunes stipendiju. Viņš fonda ziedotāju rindās ir jau kopš 2020. gada, taču šī gada jūnijā ziedotājs izlēma par vēl vienas stipendijas dibināšanu ar mērķi atbalstīt tieši Latvijā dzīvojošu un studējošu jaunieti no Ukrainas.
"Sargs.lv” jau rakstīja, ka sešpadsmitgadīgais Dmitro Ļaskoveckis no Harkivas, Ukrainā jau vairākus mēnešus dzīvo Latvijā un kopš šī mācību gada sākuma mācās Ogres tehnikumā izglītības programmā “Reklāmas dizains”, lai apgūtu audiovizuālās komunikācijas dizainera asistenta izglītību. Paralēli viņš attālināti turpina mācības arī Harkivā esošajā Policijas licejā, jo tic, ka pēc kāda laika atgriezīsies dzimtenē, kur palikusi mamma un vecmāmiņa, un tētis jau no kara pirmajām dienām cīnās Ukrainas Nacionālās gvardes rindās cīnās par Ukrainas brīvību.
Dmitro Latviju pirmo reizi iepazina šī gada vasarā, piedaloties Jaunsardzes centra rīkotajā nometnē Ukrainas karavīru bērniem, un toreiz nometnes vadītājs Ikšķiles jaunsargu vienības instruktors kaprālis Andris Juškāns pat nenojauta, ka pēc dažiem mēnešiem Dmitro uz laiku kļūs par viņa ģimenes locekli, bet viņš – par puiša aizbildni.
Latvijas sabiedrības un mediju uzmanību Dmitro iemantoja šī gada Lāčplēša dienā, jo 11. novembrī viņš kopā ar citiem jaunajiem Ikšķiles jaunsargu vienības jaunsargiem deva svinīgo solījumu, tādējādi kļūstot par pirmo Ukrainas jaunieti Latvijas Jaunsardzē.
Viens no “Vītolu fonda” ziedotājiem Uldis Caune jūnijā dibināja savu otro stipendiju, un šoreiz tā atvēlēta tieši jaunietim no Ukrainas, un novembrī tika izraudzīts arī pirmais šīs stipendijas saņēmējs – Dmitro Ļaskoveckis.
Lauksaimnieks Uldis Caune ir zemnieku saimniecības “Ivulla” īpašnieks un saimnieko Sesavas pagasta Bērvircavā. Savu zemnieku saimniecību dibināta 1994. gadā, taču ar laukiem saistīta visa Ulda dzīve – te viņš dzimis, mācījies, veidojis savu dzīvi un attīstījis veiksmīgu biznesu. Šobrīd zemnieku saimniecība nodarbojas ar labības, rapša un lauku pupu audzēšanu, bet līdz 2007. gadam tika audzētas arī cukurbietes 400 ha platībā. Šobrīd saimniecībā tiek apsaimniekots vairāk par 2100 ha zemes. 2016. gadā Jelgavas pašvaldība augstu novērtēja Ulda Caunes ieguldījumu uzņēmējdarbības attīstībā novadā, pasniedzot viņam Goda diplomu.
Arī Ulda Caunes uzņēmuma darbinieki savu priekšnieku uzlūko ar pateicību un lepnumu, jo viņš ar sirsnīgu vienkāršību paudis, ka būt zemniekam nav lamuvārds, bet uzņēmēja pats svarīgākais uzdevums ir būt godīgam – pret sevi un citiem, jo tikai tā var sagaidīt godīgumu pretī.
Uldis Caune atzīst, ka palīdzība jauniešiem mācīties un studēt viņam nav nekas jauns, to pie iespējas viņš darījis arī iepriekš, atbalstot gan radiniekus, gan ikvienu, kas lūdzis palīdzību.
Uz “Sargs.lv” jautājumu par Dmitro reakciju, uzzinot par stipendiju, viņa aizbildnis Latvijā – Ikšķiles jaunsargu vienības instruktors kaprālis A. Juškāns stāsta, ka puisis bijis gan aizkustināts, gan pārsteigts. Viņš saka, ka pagaidām ar fonda pārstāvjiem tikai sazvanījušies, taču tikšanās klātienē, līguma slēgšana, kā arī sastapšanās ar pašu ziedotāju plānota jau tuvākajā laikā.
Tāpat puisis kopā ar citiem jauniešiem iesaistījies projektā, kurā plānots viesoties vairākās Latvijas skolās, līdz ar to naudiņa noderēs, arī iegādājoties reprezentatīvāku apģērbu. Katrā ziņā šis būšot ievērojams atspaids arī Dmitro mammai, kura Ukrainā šobrīd rūpējas par Dmitro vecmāmiņu, savukārt tētis ir aktīvajajā militārajā dienestā un jau kopš februāra cīnās par Ukrainas brīvību.
“Vītolu fonds” Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēts 2002. gada 4. aprīlī, un tā dibinātāji ir Vilis un Marta Vītoli. Fonds piešķir savas un administrē citu ziedotāju – privātpersonu, fondu, piemiņas, korporāciju, organizāciju un testamentāro novēlējumu – stipendijas.
Fonds sniedz iespēju privātpersonām un uzņēmumiem, kas tic Latvijas nākotnei un jauniešiem, atbalstīt un finansēt jaunus, neatlaidīgus un talantīgus studentus. Fonda sauklis ir – ar izglītību dzīvē sasniegt tādu līmeni, lai varētu nākotnē palīdzēt citiem.