"Sargs.lv" reportāža: AM un Zemessardze piedalās civilās aizsardzības festivālā "Misija Nulle", lai palīdzētu sagatavoties "X" stundai

Sabiedrība
Sargs.lv
Zemessardzes un AM telts festivālā "Misija Nulle"
Foto: Publicitātes foto

Pagājušajā piektdienā darba devējiem no visas Latvijas bija iespēja pārbaudīt savu darbinieku prasmes un zināšanas civilās aizsardzības un darba drošības jomās, piedaloties jau otrajā “Misijas Nulle” drošības festivālā. Šogad festivāla saturs un aktivitātes bija veltītas ikdienā ikvienam būtiskās jomās, kas veicināja arī izpratni par to, kā sagatavoties potenciālajai “X” stundai. Festivālā līdzās citiem sadarbības partneriem piedalījās arī Aizsardzības ministrija kopā ar Zemessardzes 1. Rīgas brigādi, bet klātienē pasākumu vēroja arī “Sargs.lv”.

Festivāla programmā bija iekļautas praktiskas nodarbības ugunsdrošībā un ugunsdzēšanā, pirmās palīdzības sniegšana pieaugušajiem un bērniem nelaimes gadījumu situācijās, cilvēku glābšana no grūti pieejamām vietām un gatavība pielietot 72 stundu somu un sagatavot tās saturu.

Image
Drošības festivāls "Misija Nulle"
Foto: Mareks Matisons/ZS 1. Rīgas brigāde

Tematiskās darba stacijas un aktivitātes festivāla laikā nodrošināja Aizsardzības ministrija, Zemessardzes 1. Rīgas brigāde, BOTC Training, FN SERVISS, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Neatliekamās medicīniskās palīdzības centrs un Valsts nekustamie īpašumi.

Iniciatīvas “Misija Nulle” ierosinātāja, būvmateriālu ražotāja “SCHWENK” Latvijas valdes locekle un cilvēkkapitāla direktore Linda Šedlere pauž: “Darba devējiem ir būtiska loma civilās aizsardzības jomā, jo tā ir katras juridiskas personas atbildība nodrošināt vidi, kurā darbinieki ir apmācīti un gatavi rīkoties gan ikdienišķās ar darba drošību saistītās situācijās, gan apdraudējumu un katastrofu gadījumos, kur tiek praktiski sarūpēts un ir izpratne par nepieciešamo materiāli tehnisko un informācijas nodrošinājumu, kur drošība un izpratne par gatavību atbilstoši rīkoties darba vietās var mazināt vai novērst potenciālu negatīvo ietekmi.”

Pirmajā stacijā darba devēju pārstāvjiem bija iespēja izmēģināt spēkus ugunsdzēsēju lomā – komandām bija jāietērpjas speciālajos aizsargtērpos un kopīgā darbā jāsavieno un jāaizvelk šļūtene, lai ar ūdens šalti trāpītu norādītajā mērķī.

Image
Drošības festivāls "Misija Nulle"
Foto: Publicitātes foto

Tam sekoja pirmās palīdzības stacija, kur profesionālu mediķu vadībā dalībnieki atkārtoja dzīvības glābšanas algoritmu, kas jāpielieto, veicot cietušā elpināšanu un sirds masāžu. Tāpat bija iespēja apliecināt savas prasmes, glābjot cietušo no aizrīšanās un slīkšanas situācijā. Uzsvars šajā stacijā bija uz tādām ikdienas situācijām kā slīkšana un aizrīšanās, kas, kā norādīja mediķi, joprojām prasa pārāk daudz dzīvību gadu no gada, īpaši cilvēku pārgalvības dēļ.

Trešajā stacijā, ko veidoja Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 13. kājnieku bataljona zemessargi kopā ar Aizsardzības ministriju, šoreiz bija mazāk praktiskas darbošanās, bet priekšplānā stacijas veidotāji bija izvirzījuši tieši domāšanas un apzinātības rosināšanu par katra individuālo un kolektīvo gatavību potenciālajai “X” stundai – vai tas būtu militārs iebrukums, vai arī dabas vai tehnogēna katastrofa.

Image
Drošības festivāls "Misija Nulle"
Foto: Publicitātes foto

Zemessargi piedāvāja aplūkot potenciālo 72h somas saturu un rosināja uz diskusijām par to, kādus priekšmetus, produktus un citas nepieciešamās lietas šādā somā būtu vērtīgi ielikt, kā arī dalījās savā praktiskajā pieredzē. Tāpat tika runāts par gatavības scenārijiem un evakuācijas iespējām krīzes situācijā, mudinot festivāla dalībniekus pašiem sagatavot potenciālos krīzes izdzīvošanas scenārijus un pārrunāt tos ar ģimenes locekļiem.

Praktiskās daļas noslēgumā dalībnieki BOTC mācību centrā varēja gūt priekšstatu arī par glābšanas darbiem noslēgtā telpā – instruktoru pavadībā viņi varēja izmēģināt spēkus cietušā glābšanā, ar nestuvēm to nolaižot zemē no lielā augstumā uzstādītām stalažām.

“Šobrīd Misija Nulle apvieno 102 darba devējus, kuri kopā nodarbina vairāk nekā 54 000 darbinieku, kas civilās aizsardzības kontekstā ir nozīmīgs resurss un vērtība, ja izprotam, ka katra šī darbinieka atbildīga rīcība darba vidē un sadzīvē var veicināt civilās aizsardzības pienākumu atbilstošu izpildi sabiedrības kopējam labumam, jo sadarbojoties kopā mēs varam paveikt un sasniegt vairāk,” par drošības festivāla nozīmi stāsta Linda Šedlere.

Lai “Misijas Nulle” dalībnieki labāk spētu īstenot savu lomu un pienākumus darba un civilās drošības uzturēšanā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra amatpersonas atbalstīja festivālu un pārrunāja ar “Misijas Nulle” dalībniekiem darba devēju lomu civilās aizsardzības valsts politikas īstenošanā un pasākumu plānošanā kā daļu no uzņēmuma droša darba kultūras.

Image
Drošības festivāls "Misija Nulle"
Foto: Publicitātes foto

Iniciatīva “Misija Nulle” nosprauž vienotu mērķi – padarīt veselību un drošību par uzņēmuma prioritārajām vērtībām gan ikvienā pamatdarbības posmā, gan mijiedarbībā ar sabiedrību, mazinot darbā un ar to saistīto ārējo apstākļu rezultātā bojāgājušo skaitu, būtiski samazinot arī nelaimes gadījumu skaitu darba vietās, tiecoties uz nulli un preventīvi ieviešot pasākumus darbinieku veselības aizsardzībai un saglabāšanai.

Dalies ar šo ziņu