Kopīga Latvijas un Somijas īstenotā sešriteņu bruņutransportieru attīstība sniegs ne tikai labāku aizsardzību karavīriem, bet arī nodrošinās straujāku abu valstu militārās industrijas attīstību un ekonomiskos ieguvumus, bruņutransportiera izstrādes programmai pievienojoties jauniem dalībniekiem. Tā, prezentējot kopīgi Latvijas un Somijas bruņoto spēku vajadzībām izstrādāto “Patria" 6x6 bruņutransportiera prototipu, uzsvēra abu valstu aizsardzības nozares vadības pārstāvji.
Šī bija pirmā reize, kad abu valstu aizsardzības nozaru pārstāvjiem un žurnālistiem tika prezentēts jaunais bruņutransportiera modelis, ko Somijas uzņēmums “Patria” izstrādā pēc specifiskām Latvijas un Somijas bruņoto spēku prasībām. Jauna veida bruņutransportieris ir vajadzīgs abu valstu bruņotajiem spēkiem, tiesa, prasībām atbilstošs piedāvājums šādu transportlīdzekļu klasē pasaulē nav liels.
Ņemot vērā, ka Somijas uzņēmumam “Patria” jau ir uzkrāta pieredze šāda tipa tehnikas izstrādē un ražošanā, tā pārstāvji nākuši klajā ar piedāvājumu, kura bāzes modelis vismaz pagaidām apmierina abas puses, tuvinot valstis iespējamai piegādes līguma parakstīšanai.
Lielāka drošība kājniekiem, mazākas izredzes pretiniekiem
To, kā praksē varētu izskatīties jaunā bruņutransportiera pielietošana, Ādažu poligonā demonstrēja Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri un zemessargi.
Vairākus desmitus metrus pa priekšu bruņutransportierim soļo četru cilvēku liela izlūkvienība. Pēkšņi tā savā priekšā sastop pretinieku, kas uz karavīriem atklāj uguni. Arī uz pretinieku tiek atklāta pretuguns, un jau pēc dažām sekundēm palīgā izlūkiem piesteidzas “Patria” 6x6 bruņutransportieris, kurā pārvietojas pilna 10 kaujinieku nodaļa ar atbalsta ieročiem – ložmetējiem un granātmetējiem.
Ja “Patria” spēs izpildīt Latvijas aizsardzības nozares izvirzītās prasības un iepirkuma lēmums būs pozitīvs, šādas mašīnas varētu nonākt teju visās Latvijas Zemessardzes vienībās. Šobrīd to rīcībā aizvien nav sava bruņotā transporta, un kaujinieku pārvadāšanai tiek izmantotas pret pretinieka lodēm absolūti neaizsargātās smagās automašīnas “Scania”, kas pēc definīcijas liedz veikt šāda tipa manevrus.
Ērtāka pārvietošanās karavīriem
Pārbaudīt praksē jaunās bruņumašīnas prototipu bija iespējams arī portālam “Sargs.lv”. Iekāpjot bruņutransportierī, uzreiz pārsteidza tā salona salīdzinošais plašums un ergonomika. “Patria” spēj uzņemt pilnu 10 cilvēku kājnieku kaujas nodaļu. Savukārt transportlīdzekļa priekšpusē var atrasties gan bruņutransportiera vadītājs, gan vēl viens karavīrs.
Pārvietojoties bruņutransportierim, karavīri savas somas un līdzi nesto munīciju var ērti savietot aiz sēdekļu atzveltnēm, savukārt paši sēdekļi ir ērti un amortizēti, kas papildus aizsargā karavīru gadījumos, ja mašīna tiek uzmesta gaisā, uzbraucot mīnai. Sēdekļi ir ātri transformējami. Paceļot tos uz augšu, uzreiz tiek iegūta visai liela platība papildus kravas vai ievainoto pārvadāšanai.
Lai saprastu, kas notiek ap bruņumašīnu, tā ir aprīkota ar īpašām augstas izšķirtspējas kamerām, tādējādi gan apkalpe, gan salonā esošie karavīri uz liela monitora var vērot apkārtni, neizkāpjot no mašīnas.
Sadarbība aizsardzības jomā dod sparu ekonomikas attīstībai
Ja “Patria” spēs izpildīt visas Latvijas aizsardzības nozares izvirzītās prasības, mūsu valsts varētu iegādāties līdz pat 300 šādu bruņutransportieru, no kuriem lielākā daļa nonāks tieši Zemessardzes rīcībā. Kā uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks, sākotnējais plāns ir nodrošināt, lai ar jaunajiem bruņutransportieriem būtu bruņota vismaz viena rota no katra Latvijas Zemessardzes bataljona.
Tomēr ieguvēji nebūs tikai un vienīgi karavīri un zemessargi. Viens no gaidāmā iepirkuma nosacījumiem ir Latvijas aizsardzības industrijas iesaiste bruņumašīnu ražošanā, kā arī bruņumašīnu servisa centra atvēršana mūsu valstī.
Kā uzsvēra A. Pabriks, iepirkuma pamatā līdztekus drošības aspektiem izvirzīts arī nopietns ekonomiskās sadarbības plāns, lai liela daļa bruņumašīnu iepirkumam piešķirto valsts līdzekļu nonāktu atpakaļ Latvijas tautsaimniecībā.
Jau šobrīd “Patria” meitas uzņēmums “Patria Latvija” sācis darbu pie īpaša Latvijas uzņēmēju klastera izveides, kurā ir iesaistījušies ne mazāk kā 20 Latvijas uzņēmumu. Tie varētu nodarboties gan ar bruņumašīnu detaļu ražošanu, gan apkopēm, gan tālāko attīstību.
Kā norāda abu valstu pārstāvji, īpašs ieguvums būs vienota piegāžu ķēdes izveide, kas ļautu nodrošināt ne tikai izmaksu ekonomiju, bet arī stratēģiski svarīgo apgādi krīzes gadījumos.
Savukārt Somijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Juka Justi atzina – starptautiskajā tirgū šobrīd nav tāda bruņumašīnu piedāvājuma, kas atbilstu gan Somijas, gan Latvijas bruņoto spēku operacionālajām prasībām. Šobrīd kopīgajā izpētes procesā par sešriteņu bruņutransportiera izstrādi tiek strādāts pie divu veidu mašīnu modifikācijām – kaujinieku pārvadāšanai domātā varianta, kā arī pārvietojamā komandcentra izveides.
Tikmēr “Patria Land OY” prezidents Jussi Jervinens uzsvēra – jau tagad Latvijas uzņēmēji aktīvi līdzdarbojas “Patria” 6x6 programmā. Pēc viņa prognozēm jau drīzumā interesi par šī tipa bruņumašīnu piegādēm varētu izrādīt arī citas valstis. Sekojot jauniem pasūtījumiem, ieguvēji būs arī šajā projektā iesaistītie Latvijas uzņēmumi.
Ja abu valstu uzsāktie bruņumašīnu testi noslēgsies veiksmīgi, pirmie pasūtījumi par bruņumašīnu piegādēm varētu būt gaidāmi jau šī gada nogalē. Latvijas iespējamā pasūtījuma izmaksas šobrīd tiek lēstas apmēram 200 miljonu eiro apmērā.