Pirms nedēļas kļuva zināms, ka Lielbritānija nodos Ukrainas bruņoto spēku rīcībā savas tālās darbības spārnotās raķetes “Storm Shadow”, reaģējot uz Kijivas ilgstošajiem lūgumiem pēc šāda tipa ieročiem. 18. maijā Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless medijā CNN vēstīja, ka “Storm Shadow” jau sekmīgi esot izmantotas Ukrainā, tikmēr Krievija apmelo Ukrainu šo raķešu izmantošanā pret civilajiem mērķiem Luhanskā. “Sargs.lv” pētīja, vai “Storm Shadow” tiešām ir tik nozīmīgs ierocis, kas varētu būtiski mainīt situāciju frontē par labu Ukrainai?
Zināms, ka “Storm Shadow” Kijivai tika piegādātas ar nosacījumu, ka raķetes netiks izmantotas pret mērķiem Krievijas teritorijā, tomēr tas neizslēdz to izmantošanu Krievijas okupētajās teritorijās, tostarp Krimā. Bens Volless apliecinājis, ka saskaņā ar starptautiskajiem likumiem Ukrainai ir visas tiesības atgūt kontroli pār Krimu. Militārie eksperti uzskata, ka “Storm Shadow” šādā scenārijā var būt nozīmīga loma.
Teorētiski ar “Storm Shadow” Ukrainai ir iespējas sasniegt mērķus arī okupētajā Krimā, piemēram, veikt uzbrukumus Krievijas Melnās jūras flotes bāzei Sevastopolē un tur izvietotajiem Krievijas karakuģiem. Tāpat “Storm Shadow” uzbrukumiem varētu tikt pakļauts arī Krimas tilts pār Kerčas šaurumu. Tie būtu stratēģiski ārkārtīgi svarīgi mērķi, tomēr eksperti norāda, ka to sasniegšanai ukraiņiem būtu jāpārvar iespaidīgs Krievijas pretgaisa aizsardzības vairogs.
Storm Shadow range pic.twitter.com/Y4CR7OhZQ7
— Paul Massaro (@apmassaro3) May 11, 2023
Lielbritānijas un Francijas kopīgi izstrādātā spārnotā raķete “Storm Shadow” primāri paredzēta labi aizsargātu stacionāru mērķu, piemēram, bunkuru vai noliktavu, iznīcināšanai. To iespējams izmantot jebkurā diennakts laikā un laikapstākļos, tās kaujas galviņas svars ir 450 kg. BROACH tipa kaujas galviņā ir divi lādiņi – pirmais tiek izmantots objekta caursišanai, bet primāro lādiņu iespējams detonēt vēlāk, kad raķete jau iekļuvusi mērķī.
Atkarībā no Ukrainai piegādātā varianta “Storm Shadow” darbības diapazons var sasniegt no 300 līdz 560 km, tomēr faktiskais attālums, kurā raķete varētu būt spējīga efektīvi sasniegt mērķus tiek lēsts ap 250 km. Tomēr arī tas ir pilnībā pietiekami, lai aizsniegtu Krimu un citas okupētās teritorijas, vairāk nekā divas reizes pārsniedzot Ukrainas rīcībā esošo ASV piegādāto GLMRS raķešu darbības diapazonu.
Kā norāda medija “The Warzone” eksperti, tad “Storm Shadow” palaišanai Ukraina visdrīzāk varētu izmantot tās rīcībā esošos iznīcinātājus “Su-27” un/vai “Su-24”. Šīm lidmašīnām ir lielāka celtspēja, īpaši “Su-24”, kuras celtspēja var sasniegt no 4500 līdz pat 8000 kg atkarībā no lidmašīnas versijas.
Viņam piebalso arī militārais eksperts Oļegs Katkovs, portāla “Defense Express” redaktors: “Tās būs munīcijas noliktavas, komandpunkti, sakaru centri, ko Krievijas karaspēks ir atvilcis ārpus 80 km rādiusa, lai izkļūtu ārā no HIMARS trieciena zonas. Kā arī lidlauki, kuros bāzēta taktiskā aviācija.”
1/ Basic description of the Storm Shadow air-to-surface missile.
— Guy Plopsky (@GuyPlopsky) May 11, 2023
Source:https://t.co/fxf51Ea9gF https://t.co/2FztwTj27P pic.twitter.com/IvPN1r0ybc
Ukrainas militārie eksperti par “Storm Shadow” galveno taktisko priekšrocību uzskata ne tikai raķetes iespaidīgo darbības diapazonu, bet arī tās spēju izvairīties no pretgaisa aizsardzības sistēmām. “Kāpēc okupanti ir panikā? Pirmkārt, jau tāpēc, ka šīs raķetes spēj lidot īpaši nelielā augstumā – pat no 30 m, bet palīgsistēmas tām ļauj efektīvi pielāgoties reljefam. Krievijas pretgaisa aizsardzībai, tostarp arī tādām nosacīti modernām sistēmām kā “S-400”, iespējas uztvert un iznīcināt objektus sākas no 40 m augstuma. Tādējādi šīs raķetes faktiski atrodas ārpus Krievijas pretgaisa aizsardzības sniedzamības,” medijs “Unian” citē militāri politiskā eksperta Aleksandra Kovaļenko teikto.
Tomēr, kā pauž “The War Zone”, tad “Storm Shadow” raķetes, protams, nav pilnībā “imūnas” pret pārtveršanu, tomēr šīs raķetes ir spējīgas pielāgot lidojuma trajektoriju jau ceļā uz mērķi, un tas būtiski samazina iespējas tikt notriektām. “Storm Shadow” ir iespējas kļūt par būtisku izaicinājumu Krievijas armijas komandieriem, kuriem būs ne tikai atkal jāpārdomā savu militāro resursu izvietojums, bet arī jāpielāgo pretgaisa aizsardzība – un šie faktori var apgrūtināt Krievijas aizsardzības spējas pret gaidāmo Ukrainas pretuzbrukumu. Eksperti gan piebilst, ka “Storm Shadow” patiesā ietekme būs atkarīga no faktiskā Ukrainai nodotā raķešu skaita, kas netiek atklāts.