Stingras drošības apstākļos, neatklājot atrašanās vietu un klātesošo identitātes, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vadība kopīgi ar aizsardzības nozari, sabiedrotajiem un dronu tehnoloģiju uzņēmumu pārstāvjiem topošajā poligonā “Sēlija” atklāja jauno dronu poligonu. Šis ir viens no vairākiem plānotajiem dronu testēšanas poligoniem, kurā Latvijas uzņēmēji, Nacionālie bruņotie spēki un sabiedrotie varēs testēt dronu un sakaru tehnoloģijas. Ikdienā šeit būs dzirdama dronu dūkoņa, kuru mācību nolūkos centīsies apklusināt elektroniskās karadarbības līdzekļi. “Sargs.lv” komandai bija iespēja sekot līdzi poligona atklāšanai, kurā dronu koalīcijas ietvaros notika arī trešā Latvijas uzņēmumu ražoto dronu testēšanas kārta.
Pirms nepilna gada Saeima pieņēma lēmumu par poligona “Sēlija” izveidi, kas iecerēts kā lielākais militārais poligons Baltijā. Vēl pirms vērienīgo infrastruktūras darbu uzsākšanas šeit atklāts pirmais dronu poligons Latvijā. Jauno testa vidi īpaši augstu vērtē Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi, kuriem šobrīd dota iespēja pakļaut savus produktus vissmagākajiem testēšanas apstākļiem.
Atklāšanas ceremonijā aizsardzības ministrs Andris Sprūds sveica klātesošos ar jaunās testēšanas vides ieviešanu, norādot, ka šobrīd dronu tehnoloģijām ir izšķiroša nozīme gan Latvijas drošībā, gan Ukrainas cīņā pret Krievijas agresiju.
Ņemot vērā vietējo dronu ražotāju radošo un industriālo potenciālu, izsludināts Aizsardzības ministrijas inovāciju grantu konkurss. Pagājušajā mēnesī tika aizvadīts arī Aizsardzības nozares rīkotais dronu ideju hakatons “Droni Ukrainai”, kurā dažāda līmeņa spēlētāji varēja piedāvāt savas bezpilota lidaparātu tehnoloģiju inovāciju ieceres.
Aizsardzības ministrijas un bruņoto spēku rīkotie dronu testi kļuvuši par regulāru uzņēmēju iesaistes aktivitāti vietējās industrijas attīstībā. Testēšana tiek papildināta ar jaunām prasībām katrā nākamajā kārtā, un šobrīd tā ietver ne vien lidaparātu lidošanas ilgumu un kravnesību, bet arī noturību pret elektromagnētisko karadarbību.
SIA “Latvijas Mobilais telefons” Aizsardzības un drošības biznesa vadītājs Kaspars Pollaks uzsvēra, ka šī testēšanas reize dronu koalīcijas ietvaros ražotājiem ir līdz šim nozīmīgākā, jo pieprasa vissarežģītākos tehnoloģiskos risinājumus.
Viņš uzsvēra, ka šobrīd vislabākā tehnoloģisko risinājumu testa vide ir tur, kur notiek aktīva karadarbība, jo militārās tehnoloģijas spēj uzturēt atbilstību mūsdienu prasībām tikai reālos kaujas apstākļos. Jaunais dronu poligons ir maksimāli kaujas laukam pietuvināta vide, kur ir iespējams testēt tieši sakaru komponentes darbības spēju elektroniskās karadarbības vidē. “Šis ir ļoti svarīgi, jo tas būtiski palīdzēs samazināt laikus dažādu risinājumu radīšanā,” viņš piebilda.
Šis ir tikai sākums, jo pašreizējie plāni paredz daudz plašāku dronu infrastruktūras attīstību Latvijā. To sarunā ar “Sargs.lv” atklāja NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. Viņš norādīja uz NBS nepieciešamību vairot bezpilota lidaparātu spējas arī citos apvidos, piemēram, pilsētvidē.
Poligona “Sēlija” attīstības kontekstā aizsardzības ministrs atklāja, ka šobrīd norit aktīvs darbs pie projektēšanas darbu pabeigšanas. Tam sekos dažādi apvidus iekārtošanas darbi, kuru ietvaros būs jāveic arī atmežošana. Plānots, ka šī gada beigās tiks uzsākti būvniecības darbi pie stāvlaukumu un šautuvju izbūves.
Tāpat arī šogad poligonā ir ieplānotas vairākas apmācības gan bezpilota lidaparātu pilotiem, gan kaujas inženieriem. 2026. gada sākumā šeit tiek paredzēts izvērst brigādes līmeņa mācības kopā ar Latvijas sabiedrotajiem.