Lielākās problēmas NATO dalībvalstīs ir saistītas ar to ilgtspējas nodrošināšanu plaša militārā konflikta gadījumā. Aliansē ir nepietiekami munīcijas krājumi, darbaspēka trūkums un jautājums par Rietumvalstu sabiedrību atbalstu potenciāli ilgstošai karadarbībai. Šie ir jautājumi, kas aliansei ir jārisina vissteidzamāk, teikts jaunākajā domnīcas “RAND Corp.” un Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrijas kopīgi izstrādātajā pētījumā, vēsta ASV aizsardzības nozares medijs “Stars and Stripes”.
Medijs atgādina, ka kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, kara gaita no Rietumvalstu militāro stratēģu puses ir detalizēti pētīta, meklējot taktiskas atziņas par nepieciešamo rīcību liela bruņota konflikta apstākļos.
Kā norādīts pētījumā, Krievijas iebrukuma Ukrainā analīze nav pierādījusi, ka NATO būtu jāveic būtiskas izmaiņas operāciju vadībā vai vienību manevrēšanā kaujas laukā.
Vienlaikus, kā atklājis “RAND Corp.” pētījums, aizvien aktuāls ir jautājums - vai aliansei ir pieejami pietiekami resursi, lai īstenotu iepriekš izstrādātos plānus ilgstošā karā.
Kā norāda pētnieki, viens no iemesliem, kāpēc šobrīd ir grūti gūt izvērstākas atziņas par iespējami nepieciešamajām izmaiņām NATO karaspēka taktiskajā rīcībā, ir fakts, ka hipotētiskais konflikts starp Krieviju un NATO izskatītos un noritētu pēc krasi atšķirīga scenārija, nekā šobrīd redzamā karadarbība Ukrainā. Pētnieki atzīst, ka šādā konfliktā Krievija mainītu savu pieeju karadarbībai, savukārt ASV vadītā NATO plaši lietotu gaisa triecienus un lielas distances precīzos ieročus. Ukrainas rīcībā šādu spēju nav.
ASV un to Rietumu sabiedrotie pēdējo divu gadu laikā ir pastiprinājuši ieroču un munīcijas ražošanu, taču kritiķi uzsver, ka ar to nepietiek.
“Stars and Stripes” atgādina, ka iepriekš par nepieciešamību attīstīt Rietumvalstu aizsardzības industrijas kapacitāti, vairākkārt izsacījies ASV bruņoto spēku komandieris Eiropā ģenerālis Kristofers Kavoli.
"Šī (Krievijas – Ukrainas) kara mērogs nav proporcionāls visai mūsu nesenajai domāšanai," pērnā janvārī drošības forumā Zviedrijā atgādināja ģenerālis K. Kavioli. "Bet tas ir reāls, un mums ar to jācīnās."
“Stars and Stripes” arī norāda, ka Krievijas diktators un starptautiski meklētais kara noziedznieks Vladimirs Putins savas valsts ekonomiku ir spējis nostādīt uz kara laika režīma, demonstrējot spēju palielināt munīcijas un ieroču sistēmu ražošanu, lai tādējādi papildinātu savu spēku lielos zaudējumus Ukrainā.
Tiesa Rietumvalstīs, ko veido liberālas demokrātijas un sabiedrības ar atšķirīgiem uzskatiem par drošību, kā arī gadu desmitiem noplicinātā militāri rūpnieciskā nozare, šis uzdevums varētu izrādīties gana sarežģīts.
Taču, kā norāda “RAND Corp.” eksperti, bez pietiekamiem resursiem vai politiskā, rūpnieciskā un sabiedriskā atbalsta, uzturēt spējas potenciāli ilgstošā karadarbībā, kas varētu ilgt vairākus gadus, var izrādīties grūti. Kā uzskata pētnieki, NATO cīnīsies labi, bet — īsu brīdi. Pēc tam potenciāls tiks noplicināts un karš, iespējams, tiks zaudēts.