Uzņēmumi aicināti pieteikties EUDIS Aizsardzības industrijas hakatonam un dažādiem konkursiem

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv
RTU izstrādāts vizuālis
Foto: RTU

Eiropas Komisija Aizsardzības inovāciju programmas (EUDIS) ietvaros šī gada Aizsardzības industrijas hakatona (“Defence Hackathon 2025”) organizēšanai kā vienu no astoņām organizētājvalstīm izvēlējusies Latviju. Hakatona organizēšanas tiesības Latvijā piešķirtas Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centram. Tāpat Aizsardzības ministrija aicina mazos un vidējos uzņēmumus pieteikties Eiropas Komisijas Aizsardzības inovāciju programmas (EUDIS) biznesa akseleratora un tīklošanās (Business Accelerator and Matchmaking) aktivitāšu konkursiem, lai stiprinātu biznesa attīstību, sadarbību ar gala lietotājiem, reģiona nozares uzņēmumiem un investoriem.

Pieteikšanās Aizsardzības industrijas hakatonam 2025. gadā

Hakatons norisināsies no 9. līdz 11. maijam Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Vienlaikus hakatons norisināsies vēl septiņās valstīs – Spānijā, Vācijā, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Dānijā un Čehijā, pulcējot aizsardzības industrijas inovatorus no Eiropas Savienības un Ukrainas, lai izstrādātu inovatīvu iekārtu un programmatūru risinājumus, kas pielāgojami Ukrainas aizsardzības vajadzībām.

Savukārt, 16. aprīlī no plkst. 15.00 līdz 16.00 tiešsaistē norisināsies “Defence Hackathon 2025” informatīvā sesija, kuras laikā būs iespējams uzzināt vairāk par hakatona norisi Latvijā, gūt padziļinātāku ieskatu par hakatona virstēmu un detalizētāku izklāstu par hakatona izaicinājumiem un sagaidāmajiem risinājumiem, kā arī saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Vairāk informācija par pieteikšanos pieejama šeit.

Eiropas Komisija jau otro gadu piedāvā Eiropas Savienības inovatoriem iespēju pieteikties līdzfinansējumam Aizsardzības inovāciju programmas ietvaros, kura izveidota Eiropas Aizsardzības fonda (EAF) paspārnē, lai veicinātu inovācijas aizsardzības jomā Eiropas Savienībā. Programma piedāvā instrumentu kopumu maziem un vidējiem uzņēmumiem, tostarp jaunizveidotiem uzņēmumiem un citiem netradicionāliem aizsardzības rūpniecības ekosistēmas dalībniekiem, lai nodrošinātu plašākas iespējas piekļūt Eiropas Aizsardzības fondam.

Eiropas Komisija 2025. gada hakatonā ir izvirzījusi trīs aizsardzības prioritātes:

1) taktiskās novērošanas sistēmas;

2) rentabli kaujas aizsarglīdzekļi;

3) uzlabota militārā medicīniskā palīdzība. 

Pasākumā tiks aicināti piedalīties radoši un inovatīvi studenti, tehnoloģiju un aizsardzības nozares pārstāvji, kā arī uzņēmēji, kuriem ir pieredze un interese attīstīt aizsardzības nozares tehnoloģijas. Tiek plānots, ka pasākums pulcēs ap 100 dalībnieku. Turklāt inovāciju procesu atbalstīs 20 mentori, tostarp arī no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kas nodrošinās starpdisciplināru atbalstu problēmu risināšanā.

Uzvarētāju komandas iegūs naudas balvas no kopējā balvu fonda, piekļuvi ekskluzīvām mentoringa un kontaktu veidošanas iespējām ar nozares līderiem un aizsardzības ekspertiem, kā arī iespēju tālāk attīstīt savas idejas reālos prototipos un produktos. Informācija par reģistrēšanos pasākumam tuvākajā laikā tiks publicēta Rīgas Tehniskās Universitātes un Aizsardzības ministrijas mājaslapās.

Atbalstu hakatona organizēšanai nodrošina Aizsardzības ministrija, Iekšlietu ministrija, Valsts robežsardze, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA BELSS, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Unilab, Manabalss.lv, Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Tilde, Gorgon Optronics, Hidrolab, Baltic Photonics, Latgales plānošanas reģions, Latgales speciālā ekonomiskā zona, Rēzeknes speciālā ekonomiskā zona un citi Latvijas un Latgales reģiona nozīmīgākie uzņēmumi un aizsardzības nozares pārstāvji.

Image
Pasākuma infografika

Pieteikšanās EUDIS biznesa akseleratora un tīklošanās aktivitātēm

Tikmēr biznesa akseleratora un tīklošanās aktivitāšu konkursiem ir iespējams pieteikties līdz svētdienai, 27. aprīlim, apmeklējot EUDIS mājaslapu. Konkursā biznesa akselerācijas programmai var pieteikties jaunuzņēmumi un uzņēmumi, kas tiecas paplašināt savu attīstību (scale-up uzņēmumi) no visas Eiropas Savienības un Norvēģijas. Tīklošanās konkursā var pieteikties mazie un vidējie uzņēmumi, kā arī uzņēmumi ar vidēja lieluma kapitālu no Eiropas Savienības, Norvēģijas un Ukrainas.

Divdesmit uzņēmumiem, kas uzvarēs biznesa akseleratora konkursā, būs iespēja piedalīties astoņu mēnešu garā akselerācijas programmā, kurā katram tiks nodrošināts galvojums 65 000 eiro apmērā inovatīvu produktu attīstībai, atbalsts testēšanā un validācijā. Tāpat tiks nodrošināta iespēja izveidot un nostiprināt sadarbību ar uzņēmumiem, investoriem, aizsardzības nozares gala lietotājiem un pētniecības iestādēm.

Akselerācijas programma sāksies jau šī gada jūnijā, Francijā, Parīzes aviācijas šova laikā, un  noslēgsies ar uzņēmumu sasniegumu prezentācijām aizsardzības nozares gala lietotājiem no Eiropas Savienības dalībvalstīm un Norvēģijas, kādā nozīmīgā tehnoloģiju pasākumā vai aizsardzības izstādē.

Tīklošanās konkursā tiks izvēlēti 80 uzvarētāji, kuriem kopumā nodrošinās četrus klātienes un trīs neklātienes individualizētos tīklošanās pasākumus. Katrā pasākumā varēs piedalīties līdz 20 dalībniekiem. Tāpat konkursa uzvarētājiem tiks nodrošināta pastāvīga tiešsaistes tīklošanās platforma, kas kopumā sniegs atbalstu inovētspējas stiprināšanai, veiksmīgam startam aizsardzības industrijas tirgū un partnerattiecību izveidošanai ar nozares uzņēmumiem un investoriem, kā arī gala lietotājiem. Tīklošanās aktivitāšu nodrošināšanai piesaistīti vairāk nekā 40 investori un 20 aizsardzības nozares uzņēmumi.

Plašāka informācija par gaidāmo konkursu EUDIS mājaslapā.

Dalies ar šo ziņu