Rietumvalstīm pieņemt lēmumu par iespējamo intervenci Sīrijā būs ļoti sarežģīti, taču Asada režīma sodīšana ir iespējama šobrīd tikai ar gaisa triecieniem, uzskata Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Latvijas aizsardzības ministrs ārvalstu intervenci Sīrijā saskata gaisa triecienos
Pēdējā laikā Sīrijas jautājums starptautiskajai sabiedrībai bija paslīdējis nomaļus, jo lielāka uzmanība tika pievērsta Ēģiptei, kas ir lielākais spēlētājs reģionā. Jautājums par ārvalstu iespējamo intervenci Sīrijas iedzīvotāju aizsardzībai ir sarežģīts, jo Sīrija ir centrālā daļa pulvermucai Tuvajos austrumos, aģentūrai LETA pauda aizsardzības ministrs.
Pabriks atgādināja, ka Sīriju starptautiskā sabiedrība ir "muļļājusi kā karstu kartupeli" - no vienas puses, ir vēlēšanās Asada režīmu nosodīt, bet no otras puses - politiskais sadalījums ANO Drošības padomē ir tāds, ka nav iespējams panākt konsensu, jo ir divas valstis, kas iestājas pret radikālāku attieksmi.
ASV un rietumu sabiedrība ir regulāri uzdevusi jautājumu par to, kā mēģināt Asada režīmu iespiest stūrī, respektējot savus iedzīvotājus un starptautiskos likumus. Agrāk rietumu sabiedrībā bija uzstādīta sarkanā līnija - ja gadījumā tiks izmantoti masu iznīcināšanas ieroči, tad Asadam ir jārēķinās ar daudz nopietnākām sekām. "Tagad saskaņā ar ziņojumiem izskatās, ka tas ir iestājies. Varbūt tie apmēri nav tik lieli, lai kāds saprastu ķīmisko ieroču pielietošanu, tajā pašā laikā vairāki tūkstoši saindētu cilvēku ir pietiekami liels cipars," uzsvēra Pabriks.
Ņemot vērā iepriekšminēto, kādam tagad būtu jārīkojas, un iespējas pastāv, taču parādās jautājums, kurš to darīs. ASV tas ir diezgan sarežģīti, jo situācija kopumā ar islāma pasauli un valstīm, kas atrodas šajā reģionā, ir diezgan sarežģīta. Līdz šim ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija ir atturējusies no stingrākas iejaukšanās, tāpēc šobrīd uz Obamu ir spiediens, lai viņš šo attieksmi mainītu. Tāpat lielā mērā "uz šīs līnijas" stāv Francija un Lielbritānija.
"Lielākā problēma šajā ziņā ir tā, ka Sīrija nav Lībija, jo Asada vadītajai valstij ir bijusi nopietna pretgaisa aizsardzība. Ja atsevišķas valstis nospriež, ka Asada režīms ir jāsoda par to, ka tas vērsies pret civiliedzīvotājiem, tad rodas jautājums, cik reāli tas iespējams reālajā dzīvē. Mana sajūta ir tāda - ja gadījumā starptautiskā sabiedrības daļa, kas uzskata, ka nevar tikt bezgalīgi pārkāptas cilvēktiesības un nolems kaut ko darīt, tas, pirmkārt, būs diezgan riskants pasākums un, otrkārt, vēršanās varētu būt ar gaisa triecieniem, līdzīgi kā tas bija Kosovas krīzes laikā 90.gadu beigās," norādīja Pabriks.
Iespēju sauszemes spēku operācijām Pabriks šobrīd nesaredz, jo tas būtu pārāk sarežģīti. Ārvalstu stingrāka iejaukšanās gan varētu mainīt balansu, ņemot vērā, ka Sīrijas opozīcija nav vairāk izcēlusies ar respektu pret cilvēktiesībām.
Lēmums par stingrāku iejaukšanos būs smags un grūts. Pieņemot lēmumu par iespējamo bombardēšanu, tiks izvērsti politiskie un militāri tehniskie argumenti, jo, pēc Pabrika domām, norisinās diskusijas starp Balto namu, Londonu un Parīzi, kurām ir pieejamā kapacitāte. Ja politiskais arguments ņem pārsvaru, tad ir jautājumi militārajiem ekspertiem par to, kā uzbrukumu izdarīt ar iespējami mazākiem zaudējumiem. "Skaidrs, ka Asads šādai lietai gatavosies ļoti nopietni," uzsvēra Pabriks.
Pabriks neprognozē, cik ilgā laikā rietumvalstis pieņems stingrākus lēmumus, taču ministrs domā, ka šobrīd ir maksimāli jāizmanto diplomātiskās iespējas. Ja Asads būs gudrs, tad viņš tās izmantos, lai mazinātu militārā uzbrukuma leģitimitāti un tā vietā dodot dažāda veida piekāpšanos.
Ja piekāpšanās būs tik liela, kas apmierina cilvēktiesības aizstāvošo pasaules daļu, tad var iztikt bez militāra iebrukuma, spriež Pabriks.
Runājot par Latvijas pozīciju Sīrijas jautājumā, ministrs atbildēja īsi, proti, Latvijai nav tehniskās kapacitātes, lai iejauktos un mūsu valsts var izmantot tikai diplomātiski - politiskos rīkus.
Jau ziņots, ka Sīrijas lielākā opozīcijas organizācija apsūdz Damaskas režīmu, ka tas trešdien uzbrukumā nemiernieku apvidiem galvaspilsētas pievārtē izmantojis ķīmiskos ieročus, nogalinot vairāk nekā 1300 cilvēku. Savukārt Sīrijas valdība apsūdzības kategoriski noraida.
Pasaules valstu līderi brīdinājuši par nopietnu reakciju gadījumā, ja izrādītos, ka Asada režīms lietojis ķīmisko bruņojumu. ASV bruņotie spēki ir gatavi vērsties pret Sīrijas režīmu, ja tiks dota šāda pavēle, bet Vašingtona vēl izvērtē apsūdzības par iespējamo ķīmisko ieroču lietošanu, kas izraisījušas satraukumu starptautiskajā sabiedrībā, svētdien paziņojis ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels.
Kaut arī Sīrija svētdien atļāvusi ANO inspektoriem sākt tūlītēju izmeklēšanu atiecībā uz iespējamo ķīmisko ieroču uzbrukumu Damaskas pievārtē, tomēr gan ASV, gan Francija likušas saprast, ka gandrīz nešaubās par Sīrijas režīma vainu notikušajā.
Tikmēr Krievija Damaskas lēmumu apsveikusi un aicinājusi rietumvalstis Sīrijā "nepieļaut traģisku kļūdu".
ASV sliecas uzskatīt, ka atļauja ANO ekspertu komandai izdota pārāk vēlu, lai izmeklēšanā varētu iegūt ticamus rezultātus. Kā ziņu aģentūrai AFP sacījusi ASV amatpersona, kas vēlējusies palikt anonīma, "šobrīd gandrīz nav šaubu, ka Sīrijas režīms šai incidentā pret civiliedzīvotājiem lietojis ķīmiskos ieročus".
"Ja Sīrijas valdībai nekas nav slēpjams un ja tā vēlējās parādīt pasaulei, ka nav lietojusi ķīmiskos ieročus, tai jau pirms piecām dienām bija jāpārtrauc uzbrukumi šim apvidum un nekavējoties jāļauj ANO tur nokļūt," norādījusi amatpersona, piebilstot, ka pa šo laiku "nemitīgās apšaudes un citas apzinātas darbības" varētu būt nopietni kaitējušas visiem pierādījumiem.
Vēl noteiktāk uz Sīrijas režīma vainu norādījis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss, kas preses konferencē Jeruzalemē atgādinājis, ka minētais apvidus pēdējo dienu laikā bombardēts.
Savukārt Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Aleksandrs Lukaševičs svētdien paziņojis, ka Maskava vēršas pie visiem, kas "cenšas priekšlaikus uzspiest ANO ekspertiem izmeklēšanas atzinumus, aicinot balstīties uz veselo saprātu un nepieļaut traģiskas kļūdas". Vienlaikus Krievija apsveikusi Sīrijas vadības "konstruktīvo pieeju efektīvas sadarbības veidošanai ar ANO misiju".
Sīrijas lielākā opozīcijas organizācija apsūdz Damaskas režīmu, ka tas trešdien uzbrukumā nemiernieku apvidiem galvaspilsētas pievārtē izmantojis ķīmiskos ieročus, nogalinot vairāk nekā 1300 cilvēku. Savukārt Sīrijas valdība apsūdzības kategoriski noraida.
Kā paziņojusi organizācija "Ārsti bez robežām", tai dienā, kad Sīrijas opozīcija ziņoja par ķīmisko uzbrukumu, trijās Sīrijas slimnīcās nepilnu triju stundu laikā uzņemti kopskaitā 3600 pacienti, kam konstatēti simptomi, kas norāda uz neirotoksisku vielu iedarbību, - krampji, pastiprināta siekalu izdalīšanās, sašaurinātas acu zīlītes, redzes aizmiglošanās un elpošanas traucējumi. 355 no viņiem miruši.
Pasaules valstu līderi brīdinājuši par nopietnu reakciju gadījumā, ja izrādītos, ka Asada režīms lietojis ķīmisko bruņojumu.