Baltijas valstu neatkarību nosargāt būs ļoti grūti – skarbi secina mūsdienu ģeopolitikas analīzes vadošais eksperts, ASV privātā analītiskā dienesta “Stratfor” dibinātājs Džordžs Frīdmens. Vienlaikus viņš uzsver – “izmēram nav nozīmes”. Sarunā ar "Sargs.lv" eksperts sniedz vienkāršu neatkarības recepti, kuras sastāvdaļas - Baltijas valstu vienotība, modernas militārās tehnoloģijas un spēja mācīties no tādiem piemēriem kā Izraēla, Taivāna un Apvienotie Arābu Emirāti.
Baltijas valstis ir bijušas daļa no Krievijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas un Francijas. Tikko beidzās desmitgade, kad periods pēc neatkarības atgūšanas ir ilgāks nekā brīvības periods starp pasaules kariem. Pašlaik tās bažīgi atkal skatās uz Krieviju. Kas Baltijas valstīm ir jādara, lai esošajos apstākļos saglabātu savu neatkarību?
Patiesība ir vienkārša – jūs esat sprostā. Vēsturiskā pieredze jums nedod rožainas cerības – jebkura valsts reģionā vēlas noenkuroties Baltijā. No politiskā viedokļa skatoties, lielvalstīm lētāk ir Baltijas valstis pārņemt nekā ar tām slēgt līgumus. Baltijas valstu galvenā problēma ir stratēģiskā dziļuma trūkums – jūra ir tepat blakus. Agrāk daudz lielāka nozīme bija ģeogrāfijai – tikai liela valsts varēja būt spēcīga valsts, jo tikai plaši industriālie resursi spēja sniegt nepieciešamo darbaspēku un resursus.
Liela daļa plānotāju, kas dienē divdesmit, trīsdesmit gadus, domā pagātnes kategorijās, tāpēc pagaidām katros manevros jūs karu zaudējat. Ir nepieciešams atrast atbild uz jautājumu – kā plānot nākamo karu tā, lai Baltijas valstis to nezaudētu? Militārajiem risinājumiem jāiet roku rokā ar politiskajiem risinājumiem.
Jāapzinās, ka ir iespējams pārliecināt pat visiesīkstējušākos prātus – tie tomēr ir gudri cilvēki un patrioti, kam lūst sirds, pēc katriem manevriem apzinoties reālo situāciju. Atbildes nav tālu jāmeklē – tās var atrast Izraēlā, Apvienotajos Arābu Emirātos Taivānā un citur.
Jums ir intelektuālais potenciāls, finansiālais potenciāls (kaut vai iespēja savām vajadzībām aizņemties naudu) un jums ir griba izdzīvot. Paskatieties uz Izraēlu, Singapūru un Taivānu – tās ir valstis, kas ir pārkāpušas industriālajam laikmetam. Tas pats ir jādara arī jums Baltijā. Kādā brīdī jūs varat kļūt par reģiona atslēgas punktu. Polija ir spēcīga, taču arī tai ir iekšējas problēmas – tā ir sašķelta un vēl joprojām meklē, kas tā ir un kas vēlas būt.
Mūsdienās parasts trieciens no sauszemes ir daudz mazāk bīstams moderno tehnoloģiju priekšā. Neviens nav redzējis, kā savstarpēji mijiedarbosies un cīnīsies modernās ieroču sistēmas, taču ir paredzams, ka lielas mehanizētās formācijas var viegli izkūpēt gaisā. Jaunās tehnoloģijas var radīt apstākļus, kuros jūs Baltijā ir vieglāk atstāt mierā nekā mēģināt norīt.
Livonijas bruņinieki savulaik visiem bija pārāk liels kumoss līdz brīdim, kad viņu militārā tehnoloģija un politiskā sistēma kļuva novecojusi. Izraēlas un Singapūras modeļi ir tie, kam jābūt paraugam Baltijas valstu drošības politikai.
Izraēla ir valsts ar deviņiem miljoniem iedzīvotāju, kam nevajadzētu piederēt nekāda veida ietekmei. Neskatoties uz to, Izraēla Tuvajos Austrumos darbojas kā ASV līdzvērtīgs partneris. Izraēla to ir paveikusi ar militārajām tehnoloģijām un savām izlūkošanas spējām, kas to ir padarījušas par neaizvietojamu partneri. Izlūkošana nav simtiem tūkstošu cilvēku darbs – pietiks ar divpadsmit, savukārt elektronika dod iespēju palielināt izlūkošanas operāciju attālumu.
Jūs nekad nebūsiet reģionāla lielvalsts, taču varat būt pārāk liels kumoss. Tai jābūt jūsu stratēģijai – kļūt par mazām, savam izmēram neproporcionāli spēcīgām valstīm kā Taivānai, Izraēlai vai Singapūrai, kuru spēks balstās nevis industriālā, bet gan tehnoloģiskā pārākumā. Baltijas valstīm ir jāspēj radīt savu realitāti, kuru veido pašas Baltijas valstis.
Pirms desmit gadiem Apvienotie Arābu Emirāti izlēma kļūt par reģionālu spēku. Tagad tie ir nosūtījuši raķeti uz Marsu – man gan nav ne jausmas, kāpēc tas bija vajadzīgs. Neskatoties uz to, galvenā doma ir vienkārša – Apvienotie Arābu Emirāti pirms desmit gadiem izlēma, ka viņu loma būs citādāka nekā to ir ierādījusi vēsture – un viņi to pārrakstīja.
Baltijas valstis ir mazs reģions, kam ir jābūt vienotam un jāspēj izmantot priekšrocības, ko jau ir radījusi Singapūra, Izraēla vai Apvienotie Arābu Emirāti. Tās visas ir valstis, kas, neskatoties uz savu izmēru, ir kļuvušas par nozīmīgākajiem reģionālajiem spēkiem. Baltijas valstis kopa galu galā ir nedaudz lielākas par šīm valstīm.