Arhibīskaps Jānis Vanags: Miers mūsu robežās nav pašsaprotams

Viedoklis
Sargs.lv
Arhibīskapa uzruna klātesošajiem baznīcā
Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja

Kā ik gadu valsts svētku ietvaros Doma baznīcā notikušajā ekumēniskajā dievkalpojumā Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags uzrunāja klātesošos un visus Latvijas iedzīvotājus, atgādinot par miera vērtību un tās trauslumu. Savā sprediķī arhibīskaps uzsvēra, ka miers nav dabisks stāvoklis, bet gan privilēģija, kas prasa kopīgu atbildību un vienotību.

Savā runā Jānis Vanags uzsvēra, ka karadarbība Ukrainā un Tuvo Austrumu konfliktos skaidri parāda, ka miers ir izņēmums, nevis norma. Viņš aicināja Latvijas sabiedrību būt pateicīgai par drošību un darboties, lai tā tiktu saglabāta.

“1000 dienu Ukrainā turpinās karš. Vairāk nekā gadu ilgst kaujas Svētajā zemē, kur teroristi uzbrūk mierīgajiem iedzīvotājiem. Valstis apmainās šāviņiem, pilsētas tiek sagrautas, un cilvēki tiek iznīcināti. Mums ir jāaptver realitāte – miers mūsu robežās nav pašsaprotams. Tas ir privilēģija zināt, ka šonakt tavas mājas netiks sagrautas un tava ģimene nenogalināta miegā,” sacīja arhibīskaps.

Image
Valsts augstākās amatpersonas dievkalpojumā
Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja.

Atsaucoties uz filmu "Gladiators", arhibīskaps atgādināja, cik svarīga ir vienotība, lai izdzīvotu. “Maksims teica: "Lai arī kas nāktu pa tiem vārtiem, mums ir lielākas izredzes izdzīvot, ja darbosimies kopā." Tomēr Rietumu pasaule, tajā skaitā Latvija, kļūst arvien pretrunīgāka. Nevis kļūst, bet mēs to tādu padarām ar savām izvēlēm,” viņš teica.

Arhibīskaps arī norādīja uz paradoksu, ka daži Rietumu konservatīvie redz Krieviju kā sabiedroto kultūras aukstajā karā. Tomēr viņš aicināja uz kritisku domāšanu, norādot uz Krievijas režīma noziegumiem: “Krievijas režīms slavē kristīgās vērtības, bet savos cilvēkos potē naidu un agresiju. Tas slavē tikumus, bet spīdzina, iesloga un nogalina oponentus. Tas iestājas par ģimeni un tradicionālo laulību, bet iebrūk kaimiņvalstī, lai aplaupītu un izvarotu. Vai tiešām tā ir puse, kur kristieši un konservatīvie gribētu atrasties?”

Arhibīskaps pieminēja arī kādu simbolisku epizodi no nesenas pieredzes lidmašīnā, kad viņš pamanījis jaunieti t-kreklā ar uzrakstu "lielgabalu gaļa". "Vai tā ir izvēle, kurai mēs gribētu pievienoties?" viņš jautāja, liekot aizdomāties par vērtībām, ko patiesi vēlamies aizstāvēt.

Noslēgumā arhibīskaps aicināja Latvijas sabiedrību apzināties savas izvēles svarīgumu un strādāt pie iekšējas izlīgšanas, lai valsts būtu stipra un vienota. “Mums ir nepieciešama tauta, kas grib dzīvot un strādāt Latvijā, lai mūsu valsts starp mums un nāvi stāvētu stiprāka.” Tā atgādinot, ka Latvijas stiprums slēpjas tās cilvēkos, viņu vienotībā un kopīgajā darbā, lai nodrošinātu mieru un drošību nākamajām paaudzēm.

Dalies ar šo ziņu