Paaudze Z: Krievijas bērnu militarizācija

Ārvalstīs
Sargs.lv/ The Jamestown Foundation
“Pirmo kustības” jaunietes ar Militāriem tērpiem un karogu
Foto: Reuters/Scanpix

16. jūlijā kara noziegumos apsūdzētais Krievijas diktators Vladimirs Putins pieprasīja pastiprināt militārās propagandas izplatīšanu izglītības iestādēs. Saskaņā ar V.Putina norādījumiem Krievijas Zinātnes un augstākās izglītības ministrijai, Izglītības ministrijai un Rosmolodyozh (Federālā jaunatnes lietu aģentūra) ir uzdots īstenot papildu pasākumus, lai veiktu informatīvās kampaņas skolēnu un skolu kopienās, vēsta aizsardzības politikas domnīca “Jamestown Foundation”.

Šo pasākumu mērķis ir nostiprināt visas Krievijas pilsonisko identitāti un pat sniegt spēcīgu skaidrojumu par tā dēvētās "speciālās militārās operācijas" Ukrainā iemesliem un mērķiem. Kā liecina Kremļa mājaslapā publicētais dokuments, minētās institūcijas arī saņēmušas norādījumus pastiprināt centienus sadarboties ar jaunatni no anektētajām Ukrainas teritorijām, tostarp tā dēvētajām Doņeckas un Luhanskas “tautas republikām”, kā arī Zaporižjas un Hersonas apgabaliem.

Pirms šī paziņojuma Krievijas valdība jau bija par sešām reizēm palielinājusi savus izdevumus patriotiskajai audzināšanai.

2022. gada Krievijas budžetā vairāk nekā 70 miljoni dolāru bija atvēlēti militārās propagandas nodarbībām, militāro piederumu iegādei un bērnu “patriotisko” nometņu finansēšanai. 2023. gadā šī summa ir pieaugusi līdz gandrīz 430 miljoniem ASV dolāru. Raugoties uz 2024. gadu, Maskava plāno vēl par 13 procentiem palielināt šo summu, sasniedzot 480 miljonus.

Krievijā ir novērojama plaša kara ietekme uz valsts universitātēm, skolām un bērnudārziem. Neilgi pēc kara uzsākšanas Maskava atzina, ka nav pievērsta pietiekama uzmanība savu pilsoņu patriotiskajai audzināšanai. 2022. gada aprīlī izglītības ministrs Sergejs Kravcovs (Sergey Kravtsov) nāca klajā ar vairākām iniciatīvām, kuru mērķis ir ieaudzināt skolēnos patriotisma un pilsonības sajūtu.

Valsts drošības un militārās amatpersonas, propagandisti un politiķi arī sāka aicināt veikt būtiskas reformas patriotiskās audzināšanas jomā, bieži velkot paralēles ar "veiksmīgo" pieredzi Padomju Savienībā.

Kopējot padomju praksi, 2022. gadā Krievijā tika nodibināta jauna jauniešu kustība — “Pirmo kustība” (Движение первых). Organizācijas mērķis ir turpināt padomju pionieru tradīcijas un aktīvi veicināt Krievijas sabiedrības patriotisko audzināšanu. Tuvākajā nākotnē šī jauniešu kustība sagaida, ka tajā piedalīsies 18 miljoni bērnu un pusaudžu, tostarp no okupētajām teritorijām. Krimā jau ir atvērtas vairāk nekā 400 “Pirmo kustības” nodaļas.

Lai vēl vairāk “skalotu” bērnu prātus ar militāro propagandu, no 2022. gada 1. septembra Kremļa varas iestādes visās Krievijas skolās uzsāka tā sauktās “Sarunas par svarīgo”. Šīs nodarbības paredzētas, lai skolēnos audzinātu lepnumu par savu valsti, veicinātu patriotisma izjūtu un attīstītu morāli un vēsturisko apgaismību. Sākot ar astoto klasi, skolēni tiks izglītoti par to, cik svarīgi ir aizstāvēt Tēvzemi ar ieročiem rokās.

Pašu pirmo nodarbību personīgi vadīja Vladimirs Putins Kaļiņingradas vizītes laikā. No 13. februāra šādas propagandistiskas “sarunas” sāka pārraidīt Kremļa kontrolētajā “Pirmajā kanālā”. Šis raidījums paplašināja savu mērķauditoriju, jo tas vairs nebija veltīts tikai skolēniem, bet arī viņu vecākiem.

Vairākos Krievijas reģionos militārajām vienībām tiek piešķirtas skolas, kuras uzņemas patronāžu pār iestādēm. Ukrainas kara “varoņi” (tostarp “Vagner” grupas algotņi) regulāri tiek aicināti uz skolām, lai runātu par patriotismu. Lai paaugstinātu morāli, skolu un bērnudārzu administratori bērnus sastāda rindā un izkārto Z burta formā, kas ir Krievijas kara pret Ukrainu simbols.

Kā daļu no apzinātiem centieniem veidot jauniešus par lojāliem militarizētiem nacionālistiem, skolu klasēs uzstāda "varoņu galdus", kurās attēloti Ukrainā dzīvību zaudējušo krievu karavīru attēli.

Gaidāmais mācību gads krievu bērniem un jauniešiem sola vēl vairākas būtiskas pārmaiņas. Sākot ar 1. septembri skolās, atgriežoties militārajām pamatapmācībām, praktisko militarizāciju drīzumā pavadīs arī teorētiskā militarizācija.

Partijas “Taisnīgā Krievija” līderis Sergejs Mironovs (Sergei Mironov) norādīja, ka galvenais mērķis ir sistemātiski sagatavot pilsoņus iespējamam karam. Šī iniciatīva guva lielu atbalstu no Aizsardzības ministrijas. Kursā tiks iekļauta šaušanas apmācības, rokas granātu izmantošana un pirmās palīdzības pamatu apguve kaujas laukā. Šo nodarbību laikā cilvēki ar militāro pieredzi, tostarp Ukrainas kara veterāni, dalīsies savā personīgajā pieredzē ar bērniem.

Turklāt Krievijas Izglītības ministrija ir pielāgojusi sociālo zinību, literatūras un ģeogrāfijas mācību programmas. Jebkāda informācija par Ukrainu un Kijevas Krievzemi ir samazināta. Topošajā vēstures mācību grāmatās vidusskolēniem būs iekļauta sadaļa, kas veltīta karam Ukrainā. Tajā tiks sniegts skaidrojums par iebrukumu, raksturojot Ukrainu kā “neonacistu” valsti.

Sākot ar 1. septembri, visās Krievijas skolās būs izveidots jauns amats - “izglītības konsultanti”. Šo konsultantu apmācība sākās 2021. gadā projekta “Krievijas Federācijas pilsoņu patriotiskā audzināšana” ietvaros. Paredzams, ka šie konsultanti būs kara veterāni no Ukrainas.

Okupētajās Ukrainas teritorijās Krievijas režīms nemitīgi militarizē bērnus un jauniešus. Ar propagandas un militāro apmācību palīdzību Kremlis cer tos integrēt savā militārajā politikā. Bērni no šīm teritorijām tiek nosūtīti uz Krieviju, piemēram, uz "kazaku kadetu korpusu", kas atrodas Kalmikijā, kā arī uz Baltkrieviju.

Visas šīs plašās valdības iniciatīvas, kuru mērķis ir militarizēt krievu jaunatni un nodrošināt, lai topošā krievu paaudze pēc būtības kļūtu militarizēta un konsekventi sagatavota militārajam dienestam, tiecas pēc iespējas samazināt tieksmi kritiski analizēt bruņotu konfliktu cēloņus un sekas. Šo projektu realizēšana ietekmēs visu Krievijas jaunatni un tā sekas ​​rezonēs Krievijas sabiedrībā turpmākajās desmitgadēs.

Dalies ar šo ziņu