Igaunijas izlūkdienests: Krievija izmanto kodoldraudus Rietumvalstu ietekmēšanai

Ārvalstīs
LETA/ERR
Krievijas ballistiskā raķete
Foto: EP/Scanpix

Krievija galvenokārt izmanto kodoldraudus, lai atturētu Rietumvalstis no atbalsta Ukrainai, un šogad plāno atjaunot padomju laika propagandas kampaņu par "kodolziemu", trešdien publicētajā ikgadējā ziņojumā norāda Igaunijas Ārējais izlūkdienests.

"Mūsu vērtējumā, maz ticams, ka Krievija karā pret Ukrainu izmantos kodolieročus, taču, vērojot, kā baiļu faktors līdz šim ir ierobežojis Rietumus, Krievija to izmanto pilnībā. Karš Ukrainā, iespējams, būtu varējis beigties jau pirms kāda laika, ja Rietumi būtu saskatījuši Krievijas blefu," ziņojuma ievadā raksta izlūkdienesta ģenerāldirektors Kaupo Rozins.

"Tā kā tās resursi eskalācijai samazinās, aiz slēgtām durvīm izraisot vilšanos drošībnieku vidū, Maskava neatlaidīgi izmantos kodoldrošību. Lai gan Kremļa retorika par kodolieročiem ir spēcīga, tā rīcība neatspoguļo nenovēršamus draudus," norādīja Rozins.

Kā piemēru Krievijas iebiedēšanai ziņojumā tika uzsvērts, kā Krievijas diktators Vladimirs Putins 2022. gadā, kad sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā, izsludināja īpašu kodolspēku režīmu, tomēr tam nesekoja konkrēta rīcība.

"Operatīvie modeļi un vienību uzdevumi palika nemainīgi, padarot īpašo režīmu bezjēdzīgu. Visa kara laikā Krievija ir paziņojusi par vairākām "sarkanajām līnijām", piemēram, par Ukrainas triecienu Krimā vai Rietumu militārās palīdzības, piemēram, tanku, iznīcinātāju F-16, HIMARS vai ATACMS, saņemšanu. Neviens no šiem scenārijiem nav novedis pie kodoleskalācijas," teikts ziņojumā.

Igaunijas Ārējais izlūkdienests norāda, ka Krievijas mērķis ir ietekmēt Rietumu politikas veidotājus, pazeminot kodolieroču izmantošanas slieksni savā kodoldoktrīnā un turpinot iebiedēšanas taktiku. Tas ietver centienus atturēt no atbalsta Ukrainai un neļaut NATO stiprināt savas aizsardzības spējas Krievijas robežu tuvumā.

"Iebiedēšana ir devusi zināmus rezultātus. Lai gan, neraugoties uz Krievijas draudiem, Ukraina turpina saņemt atbalstu, daudzas valstis ir pieņēmušas mērenu pieeju, pašas sev nosakot "sarkanās līnijas", ko Krievija var izmantot," norādīja izlūkdienests.

Krievija 2025. gadā plāno uzsākt propagandas kampaņu, lai iedvestu Rietumos bailes par kodolziemas iespējamību, līdzīgi kā PSRS to darīja 20. gadsimta 80. gados. 

Kodolziemas teorijas izplatīšanās 80. gados radīja auglīgu augsni protestiem pret raķetēm "Pershing II". Simtiem tūkstošu cilvēku pulcējās pret NATO lēmumu izvietot ballistiskās raķetes Rietumvācijā, lai atturētu Padomju Savienību un Varšavas pakta valstis.

Dalies ar šo ziņu