
Fronte Ukrainā atrodas ļoti tālu no miera sarunām. Ukrainas karavīri nepārtraukti sastopas ar droniem, snaiperiem un mīnu laukiem, kas liek viņiem būt pastāvīgā kaujas gatavībā un arvien pielāgot savu taktiku okupantu uzbrukumiem. Krievija arī demonstratīvi soda ar nāvi ukraiņu gūstekņus, apzinoties, ka šos kara noziegumus reāllaikā fiksē bezpilota lidaparāti, savā reportāžā raksta "The New York Times".
Kamēr Rietumu līderi apspriež iespējamu pamieru, priekšējās līnijās turpinās asiņainas kaujas. Ukrainas un Krievijas konfrontācija nerimst, un abas puses cenšas uzlabot savas pozīcijas, gatavojoties turpmākām sarunām. Trampa administrācija runā par progresu diplomātiskajos centienos, taču lielākā daļa Ukrainas karavīru un civiliedzīvotāju uz to raugās skeptiski.
Tāpat Ukrainas karavīri gandrīz tiešraidē redz savu biedru nāves, pateicoties droniem, kas filmē notiekošo kaujas laukā. Viņu teiktais liecina, ka dronu uzņemtie kadri nepārprotami apliecina – nāvessodi tiek izpildīti sistemātiski.
Viens no šādiem video, kas uzņemts pagājušā gada rudenī, rāda, kā Krievijas karavīri no tuvas distances nošauj divus ukraiņus pie Novoivanivkas ciema Kurskas apgabalā.
Neskatoties uz Krievijas skaitlisko un tehnisko pārākumu, Ukrainas spēkiem ir izdevies apturēt viņu virzību un pat veikt lokālas pretuzbrukuma operācijas. Militārie eksperti atzīmē, ka Krievijas uzbrukuma temps ir ievērojami samazinājies, lai gan uzbrukumi svarīgām pozīcijām turpinās.
Frontē Ukrainas karavīri savu noturību skaidro ar vairākiem faktoriem: uzlabotām aizsardzības stratēģijām, aktīvu dronu izmantošanu, spēju ātri pielāgoties jaunām draudēm, kā arī ar morālā gara celšanos pēc ģenerāļa Mihaila Drapatija iecelšanas par sauszemes spēku komandieri.
Īpaši niknas kaujas notiek Austrumu Donbasā, kur Krievijai joprojām nav izdevies pilnībā ieņemt Doneckas un Luhanskas apgabalus. Pateicoties prasmīgai taktikai un aktīvai dronu izmantošanai, Ukrainas spēkiem izdevās ienaidnieku apturēt.
Tomēr Ukrainas karavīri saskaras ar jauniem izaicinājumiem – īpaši ar Krievijas dronu izplatību, kuri tagad izmanto īpaši plānas optiskās šķiedras kabeļus, padarot tos imūnus pret radioelektroniskās cīņas līdzekļiem.
“Kad viņiem vēl nebija optisko vadu, mēs vēl varējām kustēties,” norāda pulkvedis Palisa. Bet kopš šādu dronu parādīšanās viņa brigāde vienas nedēļas laikā zaudēja ap desmit tehnikas vienību. “Tas man lika saprast, ka mums pilnībā jāmaina pieeja un jāpārstāj izmantot transportlīdzekļi,” viņš skaidro.
Shutting down fiber-optic drones with pump-action shotgun
— Slava 🇺🇦 (@Heroiam_Slava) March 6, 2025
Here the guys 🇺🇦 were very lucky to be able to spot such an FPV and shoot it down with a few shots. pic.twitter.com/wKsaEzNu3Y
Ukrainas spēki pielāgoja pārvietošanās metodes: bruņutehnikas vietā tagad izmanto kvadrociklus, bagijus vai pat pārvietojas kājām. Karavīri valkā īpašus apmetņus, kas slēpj ķermeņa siltumu no droniem ar termokamerām. Stratēģiskajos maršrutos izvietoti aizsargtīkli, kas, pēc Palisas teiktā, ir vairāk nekā uz pusi samazinājuši ienaidnieka triecienu efektivitāti. Karavīri arī biežāk izmanto snaiperu ieročus.
Tas rada sava veida postapokaliptisku ainavu, kur tanki un bruņutransportieri tiek apvienoti ar civilajiem automobiļiem, motocikliem un kvadrocikliem, kas aprīkoti ar aizsargrežģiem un trokšņu slāpētājiem.
Frontē runas par mieru šķiet kā bīstama ilūzija. Karavīri ir pārliecināti, ka cīņas turpināsies tik ilgi, kamēr karš kļūs pārāk dārgs Kremlim un Ukraina nesaņems pietiekamus resursus agresora atturēšanai.
Ņemot vērā, ka ASV sliecas uz pamieru un apsver iespēju pārskatīt savu atbalstu Ukrainai, arvien vairāk ukraiņu baidās, ka Krievijas kara noziegumi varētu palikt nesodīti. Prezidents Tramps jau ir paziņojis, ka vēlas uzlabot attiecības ar Krieviju un samazināt palīdzību Ukrainai.