Kiberdrošības kompetenču kopienas sanāksmē diskutē par kiberdrošības pārvaldnieku apmācību programmas izstrādi

Latvijā
Sargs.lv
Sapulce
Foto: Aizsardzības ministrija

2. aprīlī Valsts administrācijas skolas telpās Rīgā norisinājās Kiberdrošības kompetenču kopienas astotā ekspertu sanāksme, kas tika veltīta kiberdrošības pārvaldnieka mācību programmas ieceres analīzei darba grupās un kiberdrošības jomas aktualitātēm, informē Aizsardzības ministrija.

Sanāksmi atklāja Aizsardzības ministrijas Kiberdrošības politikas departamenta direktors Edgars Kiukucāns, kurš informēja kopienas dalībniekus par aktuālo situāciju kiberdrošības jomā, tostarp gaidāmo Ministru kabineta noteikumu par minimālajām kiberdrošības prasībām statusu, pieejamajiem pakalpojumiem un plānotajām aktivitātēm. Tika uzsvērta arī kopienas ieguldījuma nozīme kiberdrošības attīstībā Latvijā.

Aizvadītajā gadā tika apstiprināts Nacionālais kiberdrošības likums, ieviešot NIS 2 direktīvas prasības nacionālajā likumdošanā. Atbilstoši tam līdz 2025. gada 1. aprīlim likuma subjektiem bija jāveic sava statusa reģistrācija. Savukārt līdz 2025. gada 1. oktobrim subjektiem ir jāiesniedz pašvērtējuma anketa un jānosaka kiberdrošības pārvaldnieks savā institūcijā. Plašāka informācija par šiem pienākumiem pieejama Aizsardzības ministrijas tīmekļvietnē: mod.gov.lv/kiberdrosiba.

Sanāksmes otrajā daļā kopienas dalībnieki darba grupās piedalījās diskusijā par topošo mācību programmu kiberdrošības pārvaldniekiem. Programmas izstrādi īsteno Valsts administrācijas skola sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, kiberincidentu novēršanas institūcija CERT.LV un nozares ekspertiem. Dalībniekiem darba grupās bija iespēja iesaistīties praktiskos uzdevumos un sniegt atgriezenisko saiti par programmas saturu un potenciālo dalībnieku profilu, kā arī iespējamajiem uzlabojumiem. Mācības būs paredzētas valsts pārvaldes iestādēm, ko pēc tam plānots pielāgot arī privātā sektora pārstāvjiem.

Sanāksmes noslēgumā uzstājās Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Romāns Jašins, iepazīstinot ar Valsts policijas pieredzi kibernoziegumu apkarošanā un uzsverot starpinstitucionālās sadarbības nozīmi cīņā ar kiberuzbrukumiem.

Tāpat ar savu pieredzi dalījās Saldus tehnikuma pārstāvji, informējot par jauno profesionālās izglītības programmu “Kiberdrošības tehniķis” un citām mācību iespējām pieaugušajiem kiberdrošības jomā. Tāpat pieredzē dalījās ar kopienas biedriem arī SIA Latvijas Mobilais Telefons pārstāvis par piegādes ķēžu drošības aspektiem.

Aizsardzības ministrija turpina aicināt ar kiberdrošību saistīto industriju, akadēmiskās un pētniecības organizācijas, kā arī citas attiecīgas pilsoniskās sabiedrības apvienības reģistrēties Latvijas kiberdrošības kompetenču kopienā un kopīgi iesaistīties ar kiberdrošību saistītu jautājumu risināšanā, sniedzot arī ieteikumus nozares attīstībā. 

Dalies ar šo ziņu