Ikgadējā vērienīgā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) militārā vingrinājuma “Namejs 2021” šogad izvirzītie taktiskie un operacionālie mērķi ir sasniegti. Vienības sadarbībā ar sabiedrotajiem sevi labi pierādīja gan hibrīdscenāriju, gan konvencionālās karadarbības scenāriju izspēlē. Tā, noslēdzoties Latvijas bruņoto spēku militāro mācību “Namejs 2021” aktīvajai fāzei, atzīst NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. Viņš arī informē - bruņoto spēku karavīri un zemessargi arī turpmāk mācību laikā trenēsies pilsētvidē, un iedzīvotājiem tas būtu jāuztver kā drošības garants, kas liecina – Latvijas armija regulāri uztur savas kaujas spējas nemainīgi augstas.
Viņš norāda, ka pirmkārt, šajās mācībās Nacionālo bruņoto spēku, tai skaitā arī Zemessardzes, vienības trenējās taktisko un operacionālu uzdevumu izpildē. Otrkārt, štāba mācību etapā tika trenēti arī komandvadības elementi un plānošanas funkciju izpilde.
Šogad mācībās tika iesaistīti vairāk nekā 10 000 karavīru un zemessargu, tai skaitā arī no sabiedroto valstīm – ASV, Polijas, Nīderlandes, Norvēģijas Igaunijas, Dānijas un arī Lietuvas. Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā mācībās aktīvi piedalījās arī Latvijā izvietotā NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa, turklāt šīs mācības, kā ik gadu, vienlaicīgi ir arī jaunās rotācijas sertifikācijas mācības.
Lai arī ikgadējo vērienīgo militāro mācību “Namejs” uzdevums ir nemainīgs – uzturēt un trenēt Latvijas armijas kaujas spējas, pats mācību scenārijs katru gadu nedaudz mainās.
Viņš atzīst – tas, ka “Namejs” šogad notika laikā, kad ir saspringta situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, bet pierobežā Krievijas un Baltkrievijas armijas īstenoja savu kopīgo vērienīgo militāro vingrinājumu “Zapad”, zināmā mērā pat “deva iespēju daudz dziļākā noslodzē pārbaudīt NBS komandspējas un struktūrvienību spējas izpildīt uzdevumus”.
Viņš gan piebilst – gan NBS mācības “Namejs”, gan Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības “Zapad” ir tradicionāli vingrinājumi – “Namejs” notiek ik gadu, bet kaimiņvalstu mācības “Zapad” līdz šim organizētas reizi četros gados.
Tāpat ģenerālleitnants L. Kalniņš apstiprina, ka NBS karavīri un zemessargi arī turpmāk atsevišķu mācību laikā turpinās trenēties pilsētvidē, tai skaitā arī Rīgā, jo, tikai reālā vidē mācoties, iespējams noslīpēt aizsardzības spējas.
Viņš piebilst, ka bruņoto spēku karavīru un zemessargu klātbūtnei pilsētu ielās mācību laikā iedzīvotājiem būtu jāuztver kā drošības garants, kas liecina – NBS regulāri trenējas arī reālā vidē, lai uzturētu savas kaujas spējas.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka Nacionālo bruņoto spēku militārās mācības “Namejs 2021” šogad notiek no 30. augusta līdz 3. oktobrim, līdz ar to šajā laikā teju visā Latvijā var būt novērojama karavīru un bruņutehnikas pārvietošanās.
Mācību “Namejs” mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot NBS vienību, tai skaitā kopā ar NATO sabiedroto spēkiem, gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei gan patstāvīgi, gan arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.
Ģenerālleitnants L. Kalniņš informē, ka šobrīd vienību komandieriem ir dots uzdevums veikt vingrinājuma analīzi, kas tiks ņemta vērā, arī gatavojoties vērienīgajām NBS mācībām “Namejs” nākamgad. Turklāt mācību analīze palīdz pilnveidot gan pašu bruņoto spēku spējas, gan valsts aizsardzības operacionālo plānu.
NBS komandieris stāsta, ka nākamās lielās militārās mācības, kurās Latvija, tāpat kā abas pārējās Baltijas valstis, trenēs gan uzņemošās valsts lomu, gan arī piedalīsies mācībās, ir sabiedroto spēku organizētais militārais vingrinājums “Defender”, kas gaidāms nākamā gada pirmajā pusē.