Zemessardzes apvienotā uguns atbalsta priekšējie novērotāji (Joint Fires Observer - JFO) sadarbībā ar ASV Mičiganas Nacionālās gvardes karavīriem un ASV Jūras kājnieku korpusu mācību “Northen Strike” laikā sekmīgi īstenojuši vienu no sarežģītākajām operācijām - nosacītā pretinieka mērķu iznīcināšanu ar netiešā uguns un aviācijas atbalstu nakts laikā.
Brīdī, kad “Sargs.lv” komanda ierodas Greilingas poligonā, pār to viena pakaļ otrai lido Mičiganas Nacionālās gvardes A – 10 trieciena lidmašīnas. Turpat netālu iekārtojusies ASV Nacionālās gvardes mīnmetēju baterija, bet tālumā izvietotas haubices.
Laiks ir labs, redzamība skaidra, tādēļ A-10 piloti uzbrukumus pa nosacītā pretinieka tanku kolonnu ar savu galveno ieroci – 30 milimetru GAU-8/A septiņu stobru rotācijas lielgabalu veic no liela augstuma. Šādos apstākļos trenējas gan ASV bruņoto spēku vienību tuvā gaisa atbalsta kontrolieri (JTAC), gan viņu “acis” uz zemes tuvāk mērķim – JFO speciālisti,tostarp trīs zemessargi no Latvijas.
Latvijas Zemessardzes JFO speciālisti sarunai ar “Sargs.lv” piekrīt, ar nosacījumu, ka operatīvās drošības labad neatklāsim viņu identitāti.
Svarīgs JFO speciālistu darbs ir atbalsta sniegšana JTAC speciālistiem, kuri uztur tiešus kontaktus ar kaujas lidaparātiem, novadot tos precīzi uzbrukumiem pa mērķiem uz sauszemes. Līdzīgi kā ar artilēristi, arī JTAC speciālisti bieži neatrodas priekšējās līnijās. Mēs esam arī viņu “acis” - mēs redzam potenciālos mērķus tuvāk, mums ir aprīkojums lidmašīnu ieroču novadīšanai, tāpēc arī ziņojam viņiem par mērķiem,” skaidro JFO speciālists.
Kā atzīst Zemessardzes JFO speciālisti - lai arī šādu speciālistu sagatavošanās kurss ilgst vien divas nedēļas, lai tam kvalificētos, jāapgūst priekšējā uguns novērotāja specialitāte, izlūka specialitāte, kā arī vēl pirms paša JFO kursa, sekmīgi jāpabeidz divu nedēļu garš sagatavošanās kurss.
Mācību “Northern Strike” laikā Latvijas JFO speciālisti ir iekļauti Mičiganas Nacionālās gvardes 125. kājnieku bataljona sastāvā. Amerikāņu sabiedrotie Latvijas zemessargiem aizvadītajā naktī sagatavojuši īpaši sarežģītu uzdevumu – mērķu norādi naktī.
Viņš gan atzīst – mērķu norāžu sagatavošana nakts laikā ir īpaši grūta, jo lielākos izaicinājumus sagādā precīza attāluma noteikšana. “Nakts redzamības ierīcēs noteikt mērķa distanci, kas sākās no 2,5 kilometriem un vairāk, ir ļoti izaicinoši. Mērķu šajā poligonā ir daudz, un naktī ir grūti pateikt, kurš ir tas mērķis, pa kuru mums ir jātrāpa.”
Tiesa, JFO speciālisti ir labi apgādāti. Līdztekus sakaru ierīcēm un portatīvajiem datoriem, viņiem līdzi ir lāzera tālmērs. Šī iekārta, to savienojot ar viedierīci, uz kartes uzreiz parāda mērķa koordinātas. Tāpat standarta komplektā ir arī novērošanas aparāts ar termālo kapacitāti un īpaši jaudīgu digitālo kameru, kas ļauj “pievilkt” iznīcināšanai paredzēto mērķi vēl tuvāk, šo informāciju nododot arī citiem. Tāpat komplektā ir īpašs infrasarkanais ieroču marķieris, ko iespējams sapārot ar ieročiem, kurus nes kaujas lidmašīnas.
“Šai ierīcei iespējams ievadīt īpašus kodus, kas saskan ar kaujas lidmašīnas aviobumbas vai raķetes kodu. Rezultātā mēs ar šo aparātu varam novadīt bumbu vai raķeti,” skaidro speciālists.
Latvijas JFO speciālists atzīst, ka sadarbība mācību ziņā ar Mičiganas Nacionālo gvardi ir īpaši svarīga, jo tā paver daudz plašas iespējas izmēģināt roku dažādu ieroču izmantošanā. Tiesa, arī Latvijā JFO un JTAC sagatavotība šobrīd ir ļoti augstā līmenī, ļaujot dažkārt būt pat labākiem nekā ASV partneriem.
Latvijas JFO speciālisti savu dalību mācībās “Northern Strike” turpinās arī nākamnedēļ. Paredzēts, ka mācības noslēgsies 20.augustā.
Līdz ar Latvijas karavīriem mācībās “Northen Strike” Greilingas un Alpenas bāzēs piedalās 7400 karavīru no ASV un četrām sabiedroto valstīm.
Latvijai ir izveidojusies cieša sadarbība ar Mičiganas Nacionālo gvardi. Šā gada aprīlī apritēja 29 gadi kopš Latvija un Mičiganas Nacionālā gvarde iesaistījušās partnerattiecību programmā. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV.
Nacionālie bruņotie spēki sadarbojas ar Mičiganas Nacionālo gvardi, kopīgi piedaloties gan starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās, gan gaisa atbalsta kontrolieru un apvienotā uguns atbalsta priekšējo novērotāju sagatavošanā, mīnmetēju, artilēristu, vada komandieru un instruktoru apmācībā, kā arī militārajās mācībās.
Partnerība ar Mičiganu un kopīgās militārās mācības bija viens no faktoriem, kas pozitīvi ietekmēja Latvijas iestāšanos NATO 2004. gadā.
Latvijas un ASV attiecības ir balstītas kopīgās vērtībās un drošības interesēs. ASV ir Latvijas stratēģiskais partneris, un sniedz nozīmīgu ieguldījumu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā.