Neraugoties uz Krievijas visaptverošo iebrukumu Ukrainā, pērn, NATO ietilpstošo Eiropas valstu un Kanādas vidējais aizsardzības izdevumu apjoms, vairs nebija tik liels kā 2021. gadā, liecina NATO ikgadējā pārskata dati.
Eiropas valstu un Kanādas aizsardzības izdevumi, no pirms tam vērojamās budžetu apcirpšanas, pie pozitīvas izaugsmes atgriezās 2014. gadā, kad Krievija pirmo reizi vērsa savu agresiju pret Ukrainu, okupējot Krimu un izraisot karu Austrumukrainā.
Vislielākais vidējais Eiropas un Kanādas aizsardzības izdevumu pieaugums bija vērojams 2017. gadā, kad šo valstu grupā tas vidēji sasniedza 5,9%.
Pērn pēc NATO aplēsēm tas bija 2,2% apmērā, kas ir par 0,6% mazāks rādītājs nekā 2021. gadā.
No NATO kopējiem aizsardzības izdevumiem lielāku daļu finansējuma aizsardzībai tradicionāli atvēl ASV - 70% apjomā. Turpretim Kanādas un Eiropas valstu finansējums veido vien 30% no kopējiem alianses valstu aizsardzības tēriņiem.
NATO Eiropas un Kanādas dalībvalstu grupas vidū visvairāk finansējumu aizsardzībai pērn atvēlējusi Lielbritānija – 6% no kopējiem aizsardzības izdevumiem. Tai ar 5% seko Vācija, bet trešo vietu ieņem Francija ar 4%.
“Sargs.lv” jau rakstīja, ka ASV valdības amatpersonas un NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs ilgstoši norādījuši uz nepieciešamību pēc taisnīgākas kopējās drošības izmaksu un ieguldījumu aizsardzībā izdevumu sadales. Šajā ziņā iepriekš īpaši pārmetumi tikuši veltīti tieši alianses Eiropas dalībvalstīm, īpaši Vācijai, kuras kanclers Olafs Šolcs pēc Krievijas visaptverošā iebrukuma Ukrainā paziņoja par plāniem strauji audzēt aizsardzības izdevumus.
Tai pat laikā NATO apkopotā informācija liecina, ka iepretim kopējā alianses dalībvalstu iekšzemes kopprodukta datiem (IKP) visvairāk aizsardzībai atvēl tieši ASV. Lai gan tās iekšzemes kopprodukts veido vien 54% no NATO dalībvalstu kopējā IKP, tās ieguldījumi drošībā ir 70% apjomā.
Eiropa un Kanāda šajā rādītājā aizvien būtiski atpaliek. Lai gan 2022. gadā šo valstu summētais IKP starp NATO dalībvalstīm bija 46%, šo valstu kopējie izdevumi drošībai bija vien 30% apjomā.
Pērn NATO rekomendāciju par 2% finansējuma novirzīšanu aizsardzībai izpildīja vien septiņas NATO dalībvalstis, tostarp Latvija.