Sākoties rudens velšu sezonai, iedzīvotāji arvien vairāk dodas mežos, lai ievāktu gan sēnes, gan ogas, taču ne visur tas ir atļauts. Viena no šādām vietām - militārie poligoni. Nu jau daudzus gadus ar šo problēmu īpaši saskaras Ādažu militārais poligons. Atrašanas Ādažu militārajā poligonā sēņotājiem ir īpaši bīstama, jo visa gada garumā tur notiek intensīvas militārās mācības kurās tiek izmantota gan strēlnieku, gan artilērijas ieroču kaujas munīcija. Aizliegums cilvēkiem atrasties militārajos objektos saistīts arī ar spiegošanas riskiem, kas pēdējo gadu laikā ir aktivizējušies. Šo iemeslu dēļ Militārā policija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos ierobežojumus.
Mūsdienās skaidri iezīmējas drošības realitāte, proti, pasauli sasniegušas dažādas mēroga ģeopolitiskās krīzes un globālie izaicinājumi, kas apdraud starptautisko drošības vidi.
2023. gadā Militārā policija par iekļūšanu Ādažu militārajā poligonā uzsāka 36 administratīvā pārkāpuma lietas, taču šogad jau ir uzsāktas 17 administratīvā pārkāpuma lietas. Militārā policija atgādina ka patvaļīga iekļūšana militārā objektā, tajā skaitā Ādažu militārajā poligonā ir aizliegta. Pār šādu pārkāpumu atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku likuma 22. pantam tiek piemērots naudas sods līdz 1500 eiro.
Militāros objektus apzīmē ar zīmi, kas ir taisnstūra veida laukums baltā krāsā ar uzrakstu lieliem burtiem melnā krāsā “MILITĀRAIS OBJEKTS”.
Izvērtējot ģeopolitisko situāciju un potenciālo apdraudējumu reģionā, Ādažu militārais poligons, kas ir viens no lielākajiem poligoniem Baltijas valstīs, potenciāli ir galvenais mērķis un interešu objekts ārvalstu specdienestiem.
NP 3. RNC Bāzes aizsardzības centra uzdevums ir profilaktiski plānot un efektīvi organizēt drošības pasākumu kopumu militārajā bāzē “Ādaži” un poligonā, tai skaitā integrējot, Militārās policijas personālu ar mērķi veikt aktīvu patrulēšanu un preventīvi novērst civilā personāla nelikumīgu atrašanos poligonā.
Lai kontrolētu teritorijā notiekošo, Militārās policijas karavīri rudens sezonā poligona teritorijā patrulē pastiprināti, tiek izmantoti gan droni, gan paaugstinātas caurgājības mazgabarītu tehniskie līdzekļi, kas nodrošina ātru piekļuvi mežainās, aizaugušās vietās vai tur, kur ceļu nav vispār. Tāpat pārkāpējus fiksē arī poligonā izvietotās videokameras, līdz ar to par auto iebraukšanu un novietošanu neatļautā teritorijā jau ir pamats uzsākt administratīvo lietvedību. Bieži cilvēki aizbildinoties, ka konkrētajā vietā neesot uzstādīta aizliedzošā zīme, taču persona jau ir iebraukusi zīmes darbības zonā, līdz ar to pārkāpums ir izdarīts.
“Sargs.lv” jau ziņoja, ka kopš 2020. gada ir palielināts sods par nepiederošu personu patvaļīgu iekļūšanu militārajos vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamos objektos. Par šo pārkāpumu iedzīvotājiem var nākties šķirties pat no 1500 eiro lielas soda naudas, kā to paredz Saeimā pieņemtie grozījumi Nacionālo bruņoto spēku likumā.
Šāds risinājums bija nepieciešams, jo Latvijā strauji attīstās militārā infrastruktūra un pieaug militāro mācību intensitāte. Atrašanās militārajos objektos vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamos objektos ir pieļaujama vien atsevišķos gadījumos ar īpašu atļauju.