2024. gads arī Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Gaisa spēkiem ir bijis piepildīts ar nozīmīgiem notikumiem un sasniegumiem. “Sargs.lv” sazinājās ar Gaisa spēkiem, lai uzzinātu svarīgākos notikumus, kas apliecina Latvijas Gaisa spēku spēju attīstību un sadarbību starptautiskajā vidē.
Kā portālam “Sargs.lv” vēsta Gaisa spēku pārstāve, Aviācijas eskadriļa aizvadītajā gadā ir aktīvi piedalījusies dažādu uzdevumu izpildē. Helikopteri UH-60M “Blackhawk” piedalījās neatliekamās medicīniskās palīdzības uzdevumu veikšanā, transportējot smagi slimus pacientus.
Tāpat tika veikti lidojumi, lai apmācītu apkalpes personālu un atbalstītu izpletņlēcēju desantēšanās apmācības, sadarbojoties ar speciālo uzdevumu vienību un Sauszemes spēku Mehanizēto kājnieku brigādi. Kopumā tika veikti 99 lidojumi, nodrošinot 246 stundas un 50 minūtes gaisā.
Pretgaisa aizsardzības divizions šogad izcēlās ar vairākiem būtiskiem sasniegumiem. Pirmo reizi tika īstenots valsts aizsardzības dienests Gaisa spēkos, integrējot jaunos karavīrus Pretgaisa aizsardzības diviziona struktūrā. Dienesta laikā karavīri izgāja vispārīgo militāro pamatapmācību, pēc kuras varēja apgūt vienu no divām Gaisa spēku piedāvātajām specialitātēm – kļūt par pretgaisa aizsardzības sistēmas RBS-70 operatoru vai mācīties bezpilota lidaparātu izmantošanu kaujas apstākļos.
Kā norādīja pulkvedis Viesturs Masulis, šobrīd 11 karavīri no dienestu pabeigušajiem 39 izteikuši vēlmi turpināt dienestu, un par sešiem karavīriem zināms, ka viņi jau iesnieguši pieteikumus dienēt Gaisa spēkos. Pulkvedis arī piebilda, ka dienestu uzsāka 40 jaunieši, taču veselības stāvokļa dēļ viens jaunietis no dienesta tika atbrīvots.
Jūrmalciemā tika organizētas starptautiskās mācības „Baltic Zenith 2024”, kurās piedalījās karavīri no Latvijas, Lietuvas un Čehijas. Savukārt Čehijā notika mācības „Tobruq Arrows 2024”, kuru mērķis bija uzlabot spējas cīnīties pret raķetēm un droniem. Divizions arī turpināja jauno ieroču sistēmu RBS 70 NG ieviešanu un jaunu gaisa telpas novērošanas radaru integrāciju.
Reaģējot uz septembra sākumā pierobežā nokritušo Krievijas kaujas dronu, Nacionālie bruņotie spēki jau septembra beigās izvietoja Latgalē īpašus dronu detekcijai piemērotus radarus un ar pretgaisa aizsardzības raķetēm bruņotas Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības diviziona mobilās kaujas grupas, ka turpina gaisa telpas novērošanu pierobežā diennakts režīmā.
Mācību centrs šogad sniedza nozīmīgu ieguldījumu Gaisa spēku profesionālajā izaugsmē, piedāvājot dažādas apmācības programmas. Tika apmācīti dronu operatori un bezpilota lidaparātu speciālisti, kā arī notika pretgaisa aizsardzības un izpletņlēkšanas apmācības. Papildus tam tika sagatavoti gaisa telpas novērošanas un lidlauka uzturēšanas speciālisti, kas būtiski veicināja NBS vienību gatavību dažādiem uzdevumiem.
Lielvārdes gaisa spēku bāze spēlēja nozīmīgu lomu NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas nodrošināšanā. Šogad tika atklāts pasažieru terminālis, kas būtiski uzlaboja infrastruktūru, ļaujot bāzei kļūt par galveno punktu sabiedroto spēku personāla un kravu pārvietošanai. Bāzes personāls arī pilnveidoja praktiskās iemaņas, piedaloties starptautiskās mācībās, tostarp „Northern Strike” Amerikā.
2025. gadā plānots paplašināt taktiskās un tehniskās spējas ar jaunu tehnoloģiju un aprīkojuma iegādi. Tiks paplašināta dronu kaujas taktika un turpināta Ukrainas apgāde ar droniem Dronu koalīcijas ietvaros. Gaisa spēki plāno turpināt organizēt pretgaisa aizsardzības mācības, piesaistot starptautiskos partnerus (Spānijas NASAMS baterija, kā arī ASV Atlantic Resolve gaisa kuģu atbalsts), kā arī apmācīt jaunus aviācijas speciālistus gan Latvijā, gan ārzemēs.
2024. gads ir apliecinājis NBS Gaisa spēku spēju nepārtraukti attīstīties, stiprinot gan nacionālo aizsardzību, gan starptautisko sadarbību.