Rīgā 2025. gada pavasarī notiks starptautisks dronu samits

Nozares politika
Sargs.lv
Drons un Latvijas karogs
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Otrdien, 17. decembrī, Ministru kabinets atbalstīja Aizsardzības ministrijas priekšlikumu 2025. gada maijā Rīgā organizēt starptautisku dronu samitu.

Samits Rīgā pulcēs starptautiskās dronu koalīcijas valstu aizsardzības ministrus, vadošos ekspertus, kā arī aizsardzības industrijas uzņēmumus, lai veidotu kopēju platformu, kurā valstīm vienoties par turpmākām dronu piegādēm Ukrainai, vienlaikus attīstot arī dalībvalstu dronu spējas.

“Starptautiskās dronu koalīcijas dalībvalstis ir apņēmušās dronu spējām Ukrainai atvēlēt gandrīz 2 miljardus eiro. Turpināsim apvienot spēkus mērķtiecīgas palīdzības sniegšanai Ukrainai. Vienlaikus stiprināsim arī aizsardzības industrijas kapacitāti inovāciju attīstīšanā, ražošanas jaudu palielināšanā un aktīvākai līdzdalībai starptautiskās piegāžu ķēdēs,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Plānotais sadarbības formāts starptautiskā samita ietvaros veicinās arī aktīvāku informācijas apmaiņu par zinātniskajiem pētījumiem un inovācijām bezpilota lidaparātu jomā, sniedzot iespējas valstīm organizēt kopējus nākotnes projektus.

Samita organizēšanai tiks piesaistīta Rīgas Tehniskā universitātei, pasākuma īstenošanai novirzot 248 505 eiro. RTU un citu Latvijas augstskolu pārstāvjiem dronu samits sniegs iespēju ne tikai dibināt kontaktus ar aizsardzības nozari, bet arī rosināt pētnieciskās darbības potenciāla izmantošanu aizsardzības industrijā.

Aizsardzības ministrijai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem pēdējos gados ir izveidojusies laba sadarbība ar RTU. 2022. gada decembrī kopīgi tika organizēts aizsardzības nozares hakatons “Defence Makeathon Riga 2022”, kura mērķis bija izveidot ekosistēmu jaunu aizsardzības tehnoloģiju attīstībai. Savukārt šogad no 29. līdz 30. maijam tika aizvadīts 24 stundu hakatons "Droni Ukrainai”.

RTU šogad ir arī piedalījies “Deep Tech Atelier 2024” konferencē kā līdzorganizators, pulcējot vairāk nekā 1000 dalībniekus. Konferencē RTU vadīja tematisko skatuvi “BioCosmic”, kas veltīta kosmosa un biotehnoloģiju mijiedarbībai.

Savukārt, sadarbojoties ar “Meta”, “IBM”, Tallinas Tehnoloģiju universitāti, Tartu universitāti un Viļņas Ģedimina Tehnisko universitāti, RTU šoruden rīkoja pirmo Baltijas mākslīgā intelekta hakatonu “Baltic AI Hackathon”. Tajā piedalījās Baltijas valstu studenti, ar mērķi izstrādāt mākslīgā intelekta risinājumus, lai risinātu dažādus izglītības, ilgtspējas un citus sabiedrībai nozīmīgus izaicinājumus.

Dalies ar šo ziņu