Lietuvas lēmums samazināt administratīvos šķēršļus ārvalstu aizsardzības uzņēmumiem, kas vēlas izveidot ražotnes Baltijas valstī, ir piesaistījis vairāku lielu Rietumu aizsardzības ražotāju interesi, vēsta militārais medijs “Defence news”.
Lietuvas valdība 2024. gada 4. aprīlī atbalstīja grozījumus Investīciju un būvniecības likumā, lai atvieglotu lielu aizsardzības rūpniecības objektu būvniecību valstī. Šie grozījumi ļauj uzsākt būvniecību bez būvatļaujas, ar nosacījumu, ka tā tiek saņemta pirms būvdarbu pabeigšanas.
Turklāt 2024. gada 23. aprīlī Lietuvas parlaments pieņēma papildu likuma grozījumus, kas paātrina aizsardzības rūpniecības objektu būvniecību, piemērojot īpašus nosacījumus šādiem projektiem. Tas veikts ar mērķi vienkāršot un saīsināt procedūras, kas nepieciešamas, lai starptautiski uzņēmumi varētu izveidot vietējās ražotnes munīcijas ražošanai.
Amatpersonas izveidoja jaunu investīciju projektu kategoriju, piešķirot liela mēroga aizsardzības sektora ražošanas projektiem "steidzamu nacionālās drošības vajadzību" statusu, kas ļauj tiem izmantot regulatīvos atvieglojumus.
“Rheinmetall” jau sāk būvniecību
Pirmais uzņēmums, kas izmantojis šo iespēju, ir Vācijas uzņēmums “Rheinmetall”, kas jau sācis 155 mm artilērijas munīcijas ražotnes būvniecību Baisogalā, Lietuvā. 340 hektāru plašā rūpnīca ietvers čaulu ražotni un montāžas līniju, un tā sāks darbu 2026. gada vidū.
Sagaidāms, ka tā spēs saražot desmitiem tūkstošu 155 mm kalibra artilērijas šāviņu gadā, teikts “Rheinmetall” paziņojumā.
Vairāki uzņēmumi izrāda interesi
Agne Raščiūte (Agnė Raščiūtė), Lietuvas Ekonomikas ministrijas organizācijas “Invest Lithuania” komunikācijas vadītāja, laikrakstam “Defense News” norāda, ka vismaz pieci citi uzņēmumi ir izrādījuši interesi izmantot šo likumdošanas ceļu.
Starp tiem ir arī ASV kosmosa un aizsardzības uzņēmums “Northrop Grumman”, kas septembrī parakstīja sadarbības līgumu ar Lietuvas Aizsardzības ministriju par 30 mm vidējā kalibra munīcijas ražošanu kājnieku kaujas mašīnām Viļņā.
Šī partnerība tika izziņota tikai dažas nedēļas pirms tam, kad Lietuva iegādājās papildu 27 kaujas mašīnas “Boxer-Vilkas” ar Apvienotās bruņojuma sadarbības organizācijas (OCCAR) palīdzību.
Saskaņā ar Lietuvas militārajām prasībām šīs mašīnas būs aprīkotas ar ASV ražotajiem MK-44S 30 mm lielgabaliem, kā arī Izraēlas ražotām tālās darbības rādiusa prettanku raķetēm.
Ukrainas uzņēmums plāno rūpnīcu Lietuvā
Lietuvas piedāvājums ir piesaistījis arī nenosaukta Ukrainas uzņēmuma interesi izveidot modernu sprāgstvielu ražotni Baltijas valstī, sacīja Agne Raščiūte.
Pagājušajā mēnesī Ukrainas un Lietuvas amatpersonas parakstīja vairākus līgumus, lai abu valstu aizsardzības uzņēmumi varētu sadarboties ieroču un munīcijas ražošanā.
Plānotās sadarbības jomas ietver dronu, jūras sistēmu, elektroniskās karadarbības sistēmu, kā arī čaulu un sprāgstvielu ražošanu.
"Ja sabiedrotie vēl joprojām apsver ieroču izmantošanas tiesības un ierobežojumus, mums jādomā radoši un jāpalīdz Ukrainai izgatavot savus ieročus – šī ir viena no sadarbības jomām, kuru attīstām," sacīja Lietuvas aizsardzības ministrs Laurīns Kasčūns.