Pagājušajā sestdienā, 17. augustā, noslēdzās ikgadējās Mičiganas Nacionālās gvardes rīkotās militārās mācības “Northern Strike”, kurās šogad piedalījās vairāk nekā 6300 karavīru no ASV un piecām sabiedroto valstīm, tostarp, arī Latvijas karavīri un zemessargi. Mācību gaitā mūsu karavīru sniegumu klātienē novērtēt bija ieradies arī brigādes ģenerālis Egils Leščinskis, Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks operacionālajos jautājumos, kurš īpaši izcēla Mičiganas Nacionālās gvardes nodrošinātās apmācības iespējas mūsu augsta līmeņa speciālistiem, kuriem Latvijā šāda mācību kapacitāte pašreiz nav pieejama.
NBS sadarbības vēsture ar Mičiganas Nacionālo gvardi ilgst vairāk nekā 30 gadus, un šī sadarbība Egila Leščinska ieskatā ir “vienkārši zelta vērtībā”. Šī sadarbība aizsākās vēl pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā, kad Latvija sāka veidot savu armiju no nulles, un tagad jau arī latviešu karavīri var sniegt savu pieredzi Mičiganas Nacionālās gvardes karavīriem.
Tāpat ir jāņem vērā pašreizējā situācija pasaulē – primāri tā ir karadarbība Ukrainā, no kuras arī mūsu speciālisti gūst vērtīgu pieredzi un atrodas pastāvīgā kontaktā ar ukraiņu vienībām, un pēcāk šo pieredzi iespējams pārnest uz NBS apmācību procesu un sniegt arī sabiedrotajiem no Mičiganas Nacionālās gvardes.
Apvienojot Latvijas bruņoto spēku un Mičiganas Nacionālās gvardes iespējas, varam panākt ļoti labu sinerģiju, viņš uzskata. Šim nolūkam ir aktīvi jāapmainās ar informāciju, jāsniedz savstarpējs atbalsts, kā arī jāaicina Mičiganas karavīri uz Latviju piedalīties mūsu bruņoto spēku rīkotajās mācībās.
Egils Leščinskis arīdzan pauž, ka no mācībām “Northern Strike 2024” tiks gūtas daudzas vērtīgas atziņas, jo īpaši attiecībā uz inovāciju sasaisti ar vienību apmācību. Arī Mičiganas Nacionālā gvarde ir spējīga piesaistīt jaunus, apmācītus cilvēkus strādāt kopā ar armiju, lai piedāvātu jaunus risinājumus, un tam ir liela pievienotā vērtība. “Mums tas jādara arī Latvijā – jāsadarbojas ar savu militāro industriju ikdienā vērtīgu inovāciju radīšanā,” uzsver brigādes ģenerālis.
Mācībās “Northern Strike” piedalījās gaisa atbalsta kontrolieri un apvienotā uguns atbalsta priekšējie novērotāji no Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, lidlauka operāciju vadības speciālisti un lidlauka ugunsdzēsēji no Gaisa spēkiem, kā arī karavīri no Speciālo operāciju pavēlniecības un Zemessardzes karavīri un zemessargi. Līdz ar Latvijas karavīriem un zemessargiem kopumā mācībās “Northern Strike” piedalījās vairāk nekā 6300 karavīru no ASV un piecām sabiedroto valstīm.
Nacionālo bruņoto spēku karavīri un zemessargi ik gadu piedalās mācībās “Northern Strike”, uzturot ciešu saikni ar Mičiganas Nacionālo gvardi. Šogad mācības ir vērstas uz valsts drošību un aizsardzību pret bezpilota gaisa sistēmām. Jūras apmācībās uzsvars ir uz augstvērtīgu aktīvu aizsardzību, kā arī mērķu izsekošanu un iesaistīšanu piekrastē un atklātajos ūdeņos. Mācībās tiek integrētas zināšanas, kas iegūtas mūsdienu kaujas apstākļos.
Ir apritējuši vairāk nekā 30 gadi kopš Latvija un Amerikas Savienotās Valstis parakstīja vienošanos par sadarbību Valstu partnerības programmā, ar to apstiprinot Latvijas un Mičiganas Nacionālās gvardes partnerību. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV un kopīgi ar Latvijas zemessargiem piedaloties militārajās mācībās Latvijā.