Pagājušajā sestdienā, 17. augustā, noslēdzās ikgadējās Mičiganas Nacionālās gvardes rīkotās militārās mācības “Northern Strike”, kurās šogad piedalījās vairāk nekā 6300 karavīru no ASV un piecām sabiedroto valstīm, tostarp, arī Latvijas karavīri un zemessargi. “Sargs.lv” bija izdevība uz īsu sarunu uzaicināt Mičiganas Nacionālās gvardes pulkvedi Todu Ficpatriku (Todd Fitzpatrick), kurš šogad bija mācību plānošanas grupas vadītājs. “Starp kapacitātēm, ko šogad esam ieviesuši mācībās “Northern Strike”, noteikti jāizceļ papildu bezpilota lidaparātu spēju izmantošana kaujas laukā,” norāda pulkvedis Tods Ficpatriks.
Mācību “Northern Strike 2024” vasaras posma scenārijs turpina jau ziemā iesāktās iestrādes, veicot kombinēto spēku apmācību vienlaikus visās mūsdienu karadarbības dimensijās, kas ietver sauszemes spēkus, gaisa un kosmosa spēkus, kara floti, kibervienības un speciālo operāciju vienības, kā arī informācijas operāciju speciālistus. Lielākais papildinājums šogad ir tieši bezpilota lidaparātu kapacitātes palielināšana dažāda veida militāro uzdevumu izpildē. Mācību “Northern Strike 2024” plānošanas vadītājs gan uzsver, ka šīs militārās mācības ir primāri vērstas uz aizsardzības operāciju izspēli, jo Mičiganas Nacionālā gvarde un tās sabiedrotie nav uzbrūkošais spēks.
Vēl viens būtisks jauninājums mācībās “Northern Strike 2024” ir savējo spēku pakļaušana visplašākajam elektromagnētiskās karadarbības spektram, lai Mičiganas Nacionālās gvardes un sabiedroto spēku karavīri varētu izprast, kā šāda veida ietekme karalaukā iedarbojas uz viņu izmantotajām misijas vadības sistēmām, kā kaujas laukā ir fiksējami un izsekojami viņu viedtālruņi.
Tāpat mācībās tiek trenēta arī GPS signāla piekļuves liegšana un slāpēšana, lai karavīri būtu gatavi un apmācīti šādām situācijām kaujas laukā. “Tās ir lietas, kas iznākumā sagādā jums kā karavīram patiešām štruntīgu dienu poligonā,” ar smaidu atklāj Mičiganas Nacionālās gvardes pulkvedis. “Mūsu mērķis ir panākt, lai karavīri zinātu, ko darīt, ja pretinieks ir liedzis viņiem piekļuvi modernajām tehnoloģijām un atkal ir jāpaļaujas uz mūsu vectēvu piekoptajām prasmēm kaujā.”
“Sargs.lv” jau iepriekš vēstīja par Latvijas karavīru un zemessargu dalību mācībās “Northern Strike 2024” – šeit varat lasīt par mūsu Gaisa spēku lidlauka vadības speciālistu apmācībām, šajā reportāžā – uzzināt, kā mūsu Zemessardzes Kiberaizsardzības vienības puiši palīdzēja Mičiganas Nacionālās gvardes speciālo operāciju vienībai trieciena operācijā, bet šeit – lasīt par mūsu Gaisa spēku ugunsdzēsēju aktivitātēm “haosa dienas” pārbaudījumā un mūsu JTAC un JFO speciālistu mācībām ar pretinieka mērķu iznīcināšanu specializētā mācību poligonā.
Mācībās “Northern Strike” piedalījās gaisa atbalsta kontrolieri un apvienotā uguns atbalsta priekšējie novērotāji no Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, lidlauka operāciju vadības speciālisti un lidlauka ugunsdzēsēji no Gaisa spēkiem, kā arī karavīri no Speciālo operāciju pavēlniecības un Zemessardzes karavīri un zemessargi. Līdz ar Latvijas karavīriem un zemessargiem kopumā mācībās “Northern Strike” piedalījās vairāk nekā 6300 karavīru no ASV un piecām sabiedroto valstīm.
Nacionālo bruņoto spēku karavīri un zemessargi ik gadu piedalās mācībās “Northern Strike”, uzturot ciešu saikni ar Mičiganas Nacionālo gvardi. Šogad mācības ir vērstas uz valsts drošību un aizsardzību pret bezpilota gaisa sistēmām. Jūras apmācībās uzsvars ir uz augstvērtīgu aktīvu aizsardzību, kā arī mērķu izsekošanu un iesaistīšanu piekrastē un atklātajos ūdeņos. Mācībās tiek integrētas zināšanas, kas iegūtas mūsdienu kaujas apstākļos.
Ir apritējuši vairāk nekā 30 gadi kopš Latvija un Amerikas Savienotās Valstis parakstīja vienošanos par sadarbību Valstu partnerības programmā, ar to apstiprinot Latvijas un Mičiganas Nacionālās gvardes partnerību. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV un kopīgi ar Latvijas zemessargiem piedaloties militārajās mācībās Latvijā.